Jižní Korea: Úspěch za každou cenu (TV film)

• Francie

Corée du Sud, la réussite à tout prix

• angličtina

‎South Korea: Success at all Costs

Dokumentární

Francie, 2016, 55 min

Barbara Necek

Obě Koreje jsou velice zvláštní země. Tu jižní se snažil ukázat tento francouzský dokument z úhlu společnosti, která se prudce změnila ve druhé polovině 20. století vlivem intenzivní kapitalizace. Ukazuje, že korejská společnost je plná velkého tlaku na jedince, takového, jaký by Evropan asi nebyl schopen vůbec vydržet – dlouhá pracovní doba, dlouhá škola a doučování, plastické operace jen kvůli zvýšení atraktivity na trhu práce. V dokumentu mě hodně zaujalo, že přestože jsou tak pracovití, nejsou zdaleka tak výkonní, hezky to bylo vidět na příkladu žáka, který jen těžko bojuje s mikrospánky během vyučování kvůli tomu, že se předchozí den učil a dělal úkoly až do jedné v ráno. Během hodinového sledování jsem měl pocit, že jsem trochu porozuměl korejské mentalitě a způsobu, jakým se tu žije. Dokument je to svižný a zajímavý, jen dabing mohl být lepší a například převádět cifry z eur na české koruny.(18.6.2020)

Typicky francúzsky spôsob dokumentu, ale dobre spravené a zaujímavé.(26.3.2020)

Extrem.(25.3.2020)

Skvělý vyvážený dokument, ukazující nejen klady, ale i zápory, které s sebou nese horečnaté tempo rozvoje techniky a ekonomiky této země. Obzvláště naši laxní studenti by si měli povšimnout, že současné znalosti nebudou v budoucnu dostačující. Pokud budou chtít obstát v konkurenci s pilnými asijskými dětmi, měli by přidat v učení, aby zvládli v budoucnu nové špičkové technologie. Samozřejmě to neschvaluji, protože člověk přišel na svět proto aby žil, ne aby se štval za úspěchem a kariérou, ale pokud se nechceme stát občany třetí kategorie, je nutno se v nabývání vědomostí víc snažit. Taky se mi nelíbí tamní přístup mladých, ke staré generaci, která jim ekonomiku nastartovala. Možná je to dáno tím, že nemají kvalitní důchodový systém, ženy jsou povětšinou v domácnosti a jsou závislé na příjmech svých mužů. Zaujalo mne i povolené klonování zvířat. Je otázkou, kam až to může dojít. Školní i pracovní uniformita, podnikové bydlení, kázeň, stovky pracovních hodin navíc, loajalita a oddanost zaměstnanců ke svému podniku by měla být opačně vrácena podniky jejich starostí o bývalé zaměstnance ve stáří, což jak vidno se neděje, i když to jsou částečné atributy socialismu. Je rovněž překvapující, jak pracovní uplatnění je zde do jisté míry závislé na přitažlivém zevnějšku. Velmi zajímavý dokument.(25.3.2020)

• Micione

Totalita, šikana, bezpráví .... strašné! https://www.ceskatelevize.cz/porady/12182469941-jizni-korea-uspech-za-kazdou-cenu/(1.4.2020)