Milan Sládek

• angličtina Milan Sládek (festivalový název)
Dokumentární
Slovensko, 2020, 92 min (Televizní verze: 60 min)

Dokumentárny film o výnimočnej osobnosti slovenskej kultúry zachytáva jej tvorivú i životnú cestu, bohatú na neočakávané zvraty. Milan Sládek stál na začiatku 60. rokov pri zrode modernej slovenskej pantomímy. Nadväzoval na tvorbu slávnych francúzskych mímov, ale veľmi rýchlo si vypracoval vlastný divadelný jazyk. Svojimi predstaveniami objavil pre naše publikum novú divadelnú formu a ovplyvnil nielen našich, ale aj európskych divadelníkov. Po okupácii Československa v auguste 1968 emigroval do Nemecka, kde založil divadlo pantomímy Kefka a medzinárodný divadelný festival Kaukliar. Dnes žije v Kolíne nad Rýnom a vo veku viac ako osemdesiat rokov stále pracuje. Film je svedectvom nielen o individuálnom úsilí Milana Sládka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov. (MFFK Febiofest)

Anderton

Videná televízna verzia, čiže dá sa očakávať, že tá filmová prináša viac ako archívne zábery a hovoriace hlavy. Alebo možno ani nie. Každopádne to, čo vidíme a počujeme je echt zaujímavé a MS si obľúbite ešte viac. A možno sa zasmejete na expresívnom riaditeľovi istého nemeckého divadla. ()

Autogram

Pantomíma je pomerne okrajový divadelný druh, ktorý si mimo detí len tak ľahko nenájde priaznivcov. Napriek tomu som chcel vedieť trochu viac o tomto slovenskom svetoznámom priekopníkovi, o jeho emigrácii, zahraničnej kariére a o návrate domov. –––– Tá brázda, napriek všetkým zložitostiam, ktoré ho postihli, tá brázda alebo stopa v slovenskej kultúre je dostatočne hlboká. Len niektorí o tom ešte nevedia. ()