Reklama

Reklama

The Alpinist

Trailer 1

Obsahy(1)

Marc-André Leclerc leze sám, daleko od světel reflektorů. Na odlehlých alpských stěnách předvádí jedny z nejodvážnějších sólo výstupů historie. Navzdory tomu o něm skoro není slyšet. Žádné kamery, žádné lano a žádný prostor pro chybu. Leclercův přístup představuje samotnou podstatu sólo lezení. Filmovému štábu se stydlivého kočovníka, který nevlastní ani mobilní telefon ani auto, nedaří dostihnout. (Sherpafest)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (17)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Pokus zachytit dva roky "kariéry" možná nejlepšího alpinisty své generace. Natolik osobitého, že i specifičtí podivíni (v dobrém slova smyslu) Honnoldova střihu ho považují za "poněkud svérázného". Chtělo by to být portrétem o motivacích někoho, kdo podstupuje ty vůbec nejriskantnější výzvy, co ho k tomu vede a proč. Zároveň to aspiruje být medailonkem o několika lidské možnosti popírajících výkonech/výstupech. V prvním případě je na překážku, že Marc-André si takřka nikoho (natož nějaký štáb) k tělu nepouští; a když tak s natolik velkým odstupem, že o jakémkoli dostání se pod kůži nemůže být ani řeč. V druhém případě je problém ten, že o svých plánech nemá potřebu se šířit, natož přizvat/vzít sebou kameramana/kameru, které by popíraly niterní prožitek ze sólu výstupu. Ani jedno však neznamená, že by dokument neuspěl. Naopak se s těmito úskalími popasoval a tato z nouze ctnost je v důsledku jeho největším kladem. A samozřejmě i to, že Marc-André je prototyp fascinující osobnosti s nebývale nosným i silným osudem. Nevyhnutelně to je (a bude) porovnáváno s Free Solo. Přeci jen je to o sólo výstupech bez jištění, mnohdy se stejnými lezci i lokacemi. Jenže oba jsou jednak o někom jiném a v důsledku o něčem jiném. Oba jsou vypovídající, dechberoucí, fascinující. Ovšem zcela jinak a ze zcela jiných příčin. ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Darda jako kráva... Dokumentů o horolezcích sem viděl už celkem dost. Je to pro mě lákavá téma, ale jen takle z gauče, nikdy bych se neodvážil líst na tyhle šílený kopce. No a pak je tu jeden vsmátej týpek, kterej svěří svůj osud do ruk bohům a to fakt doslova. Páč íst sám bez jištění takový kopce, to je vážně neskutečný. Za mě je to fakt borec, ale kdo s čím zachází, tím také schází... Kamera neskutečná ()

Reklama

alchac 

všechny recenze uživatele

Jestliže jsem po zhlédnutí Volné Sólovky zhodnotil Sašu jako podivínského asociálního psychopata (ve smyslu absence strachu), pak nyní nevím, jakou nálepkou počastovat Finista jasného Alpinista. Dokument podle mě trochu trpí tím, že tento kanadský svéráz non plus ultra se skutečně nenarodil pro pózování v záři reflektorů, nicméně příběh jeho jako člověka shledávám Londonovsky přitažlivým a silným. ()

xxSmoldaxx 

všechny recenze uživatele

No když jsem koukal na Alexe v oskarovém dokumentu Free Solo, říkal jsem si, že toto je vysoko nastavená laťka lezení bez lana a těžko se to bude překovánat. Marc-André Leclerc tu laťku přelezl, překonal a nechal hluboko pod sebou. Neuvěřitelné sportovní výkony hraničící s šílenstvím a úžasný životní příběh. 95% ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

No páni, naštěstí jsem si o filmu předem nezjišťoval vůbec žádné podrobnosti, a tak byl můj zážitek z něj o to intenzivnější. Po Honnoldově Free Solo je Leclercův Alpinist další strhující reportáží o extrémním sólovém alpinismu, při které se mi chvílemi svíraly kulky a zavrtával jsem se hloub a hloub do nitra mého pelechu. Reportáží existenciálně silnou a s (pro mě) nečekaným závěrem. (SPOILER) ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama