The Alpinist

• Nový Zéland The Alpinist (více)
Trailer 2

Marc-André Leclerc leze sám, daleko od světel reflektorů. Na odlehlých alpských stěnách předvádí jedny z nejodvážnějších sólo výstupů historie. Navzdory tomu o něm skoro není slyšet. Žádné kamery, žádné lano a žádný prostor pro chybu. Leclercův přístup představuje samotnou podstatu sólo lezení. Filmovému štábu se stydlivého kočovníka, který nevlastní ani mobilní telefon ani auto, nedaří dostihnout. (Sherpafest)

Trailer 2

JASON_X

No páni, naštěstí jsem si o filmu předem nezjišťoval vůbec žádné podrobnosti, a tak byl můj zážitek z něj o to intenzivnější. Po Honnoldově Free Solo je Leclercův Alpinist další strhující reportáží o extrémním sólovém alpinismu, při které se mi chvílemi svíraly kulky a zavrtával jsem se hloub a hloub do nitra mého pelechu. Reportáží existenciálně silnou a s (pro mě) nečekaným závěrem. (SPOILER) ()

Maynard.

Darda jako kráva... Dokumentů o horolezcích sem viděl už celkem dost. Je to pro mě lákavá téma, ale jen takle z gauče, nikdy bych se neodvážil líst na tyhle šílený kopce. No a pak je tu jeden vsmátej týpek, kterej svěří svůj osud do ruk bohům a to fakt doslova. Páč íst sám bez jištění takový kopce, to je vážně neskutečný. Za mě je to fakt borec, ale kdo s čím zachází, tím také schází... Kamera neskutečná ()

Equilita

Ďalší parádny dokument, mapujúci lezecké dobrodružstvá blázna, ktorý nemá absolútne žiadny pud sebazáchovy. O to viac je to inšpirujúce a dychberúce pre nás, obyčajných ľudí, ktorí podobné bláznovstvá sledujeme ideálne z vyhriatej postele. Tak isto ako ani pri Free Solo, nechýbali monumentálne zábery na nádhernú prírodu a pre mňa veľmi znepokojujúce pohľady zhora na lezca, ktorý si v pohodičke lezie stovky metrov nad zemou bez istenia. Bohužiaľ pre Marca-Andrého to nedopadlo dobre, ale každý podobný fanatik do lezenia si zaslúži rešpekt, pretože robiť takéto veci, pri ktorých sa na jednu stranu cítite naozaj živí a na druhej vám smrť dýcha na rameno, to je skutočne niečo mimoriadne. ()

xxSmoldaxx

No když jsem koukal na Alexe v oskarovém dokumentu Free Solo, říkal jsem si, že toto je vysoko nastavená laťka lezení bez lana a těžko se to bude překovánat. Marc-André Leclerc tu laťku přelezl, překonal a nechal hluboko pod sebou. Neuvěřitelné sportovní výkony hraničící s šílenstvím a úžasný životní příběh. 95% ()

LEGACY

Film, který mi doporučila americká hikerka cestou z Killarney do Limericku. Sama zvládla Triple Crown a plánuje trek Grónskem, takové dobrodruhy mám rád a táhne mě to k nim. Mark André věděl, co v životě chce, obětoval tomu vše a byl si vědom toho, že jednoho dne může vše ztratit, přesto lezl dál. Pro ten adrenalin, pocit svobody, kdy víte, že vás to co děláte dostává do euforie, která je nenahraditelná a dělá život krásným. Vědět kým jsme je asi to nejkrásnější, co může být. Hory jsou nesmlouvavé, ale kdyby to bláznům jako je Alex, nebo Marc nedávalo vítr do plachet, přece by tam nechodili. Ty výhledy, východy slunce, stanování na stěně, být krůček od smrti, vědět a nezaváhat, to si potom člověk cení a užívá každé malé kafe, každou sprchu, každou chvilku s blízkými. Jinými slovy, nic nebere za samozřejmé. ()