Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Usedlý právní rada Křelina je nepřítelem všech milovníků přírody. Po hádce s manželkou se ocitne mezi trampy, kteří ho vezmou na výlet. Pobyt v přírodě ho zcela změní. Aby si mohl Křelina nerušeně užívat přírody s trampy, předstírá nemoc a namluví ženě, že odjíždí do lázní. Při táboření se spřátelí s trampem Jiřím, aniž ví, že tento mladý muž chodí s jeho dcerou Věrou. Paní Křelinová by ráda zasnoubila dceru s rodinným přítelem, panem Vaňousem, v jehož společnosti se vydá za manželem na kontrolní návštěvu do lázní. Když zjistí, že byla podvedena, pokračuje s Vaňousem v pátrání a brzy objeví, že se Věra schází v chatě s Jiřím a že mezi trampy je i její muž. Největším překvapením je pro ni však manželova proměna. Stal se energickým mužem, takovým, jakého si vždy přála, a tak mu jeho lest odpouští. (Podle dobového popisku) (ČSFD)

(více)

Recenze (1)

Fingon 

všechny recenze uživatele

Zpráva z konce roku 2022 o nalezení ztraceného českého filmu mi neunikla, o to víc mě zneklidňovalo následné ticho po pěšině. Podaří se film zachránit? Kolik materiálu se dochovalo? (Rovněž jsem se zatím nedověděl, kde a za jakých okolností se film našel)./Po roce a půl jsem čekání nevydržel a obrátil se přímo na NFA (tam odkazuji i případné zájemce). Bylo mi poskytnuto zhruba 40 minut záznamu  - nevím, jestli je to vše, co se našlo, nebo to, co se podařilo zachránit (NFA spravovaná databáze Filmový přehled nyní uvádí, že se dochovala pouze první polovina filmu). Odpovídá to dvěma cívkám filmového pásu, především jejich začátky jsou poškozené více, než zbytek. / Jako divák musím říct - velká škoda, že se snímek nedochoval celý - jako komedie to slušně šlape  a jsou tam tak říkajíc dobré hlody. Dochovaný materiál končí příjezdem Kohoutem hrané postavy mezi trampy (s kufry). Film si vyloženě libuje ve vytváření přechodů mezi scénami, kdy postava něco pronese a v následujícím záběru se na to vizuálně navazuje ("Doktor? Jen aby to nebyl holič" - dotyčný skutečně holí zákazníka NEBO "bude muset ležet do třešní" - v navazující scéně má jiná postava v ruce zavařovačku s třešněmi). Vypíchl bych i dvě paralelně se odehrávající scény: v jedné matka (jejíž dcera chodí s doktorem, který je ovšem ve skutečnosti holič) vyvolává ducha, který s ní má komunikovat klepáním, ve druhé švec spravuje boty (a klepe při tom kladívkem) a baví se se svým synem (který nechce jít ve šlépějích svých rebelantských předků a raději by hrál na kytaru). / Na IMDb stojí, že snímek by ještě v roce 1948 distribuován v USA jakousi společností Praga Film Co., což by naznačovalo, že minimálně jedna kopie přežila druhou světovou válku... ()

Zajímavosti (3)

  • Film byl do roku 2022 považován za ztracený. Nyní je v péči NFA. (NinadeL)
  • Jára Kohout se Zitou Kabátovou se v jedné scéně měli honit po louce. Tak na režisérův pokyn vyběhli, jenomže rovnou do vysokých kopřiv. Járovi Kohoutovi se nic nestalo, měl kalhoty a boty, ale ostatní byli od kopřiv tak požahaní, že se muselo s natáčením chvíli počkat, protože žahance na kůži by byly vidět i v černobílém filmu. (Elisebah)
  • Podle dobové filmové ročenky byla metráž filmu 2245,0 m. (ČSFD)

Reklama

Reklama