Amblin'

Allen Daviau

Hudba:

Michael Lloyd

Pamela McMyler

Slavný Spielbergův krátkometrážní snímek AMBLIN' je idylickou road-movie vyprávěnou formou beze slov, soustředící se pouze na přehršel pocitů a nálad po vzoru filmové básně. Příběh je jednoduchý: dva pocestní, mladý muž a mladá žena, se potkávají kdesi uprostřed vyprahlé pouště a bez zaváhání se rozhodnou napříště cestovat společně. Během cesty absolvované pěšky i stopem se mezi nimi vyvíjí silné přátelské pouto, které nakonec přerůstá v milostné vzplanutí a následné rozčarování...

Navzdory omezené stopáži se Spielbergovi podařilo rozpracovat (pro něj typický) motiv dospívání a ztracených iluzí, ale taktéž ozvláštnit atmosféru mysteriózním nábojem v podobě kytarového futrálu a jeho záhadného obsahu. Zajímavostí je, že název filmu dal o mnoho let později jméno Spielbergově produkční společnosti Amblin Entertaiment. (Lavran)

Mihail123

Už vo svojej ranej tvorbe dokázal Spielberg natočiť snímky, ktoré chytia za srdce. Toto je jeden z nich. I keď vo filme nepadne jediné slovo, všetko dopĺňa dobre zvolená hudba. ()

Vodou

Ta nespoutanost a svoboda a hravost je příliš, příliš chtěná. Vadilo mi to. Musím ale říct, že mnoho záběrů Spielbergovi dýchalo - což nemyslím vůbec ironicky, vzhledem ke kvalitě, v které jsem ten film viděl. Ale, že jsou vypravěčsky kulaté. ()

borec999

Jeden z prvých Spielbergových počinov, ktorý ma ale že vôbec nezaujal. Čiernobiele, nemé a žiaľ veľmi nudné aj pri krátkej dĺžke. Ale Stevenovi to určite všetci odpustíme. 15% ()

MickeyStuma

Natočit němý smysluplný film, což znamená naprosto beze slov, aniž by postrádal logiku a naopak přednesl sice skromný, ale zato naprosto fenomenální příběh, není jen tak. Ani filmy z němé éry se bez titulků neobešly. Stevenu Spielbergovi ve své začínající režisérské éře se to povedlo a je škoda, že tento krátkometrážní film není prezentován v celé své kráse a své výpovědi. Nedělá nic jiného, než poukazuje na mír, lásku a svobodu prostřednictvím dvou mladých lidí toulající se světem. U nás by se jednoduše řeklo: čundráci. Tady jde však o hippies. Steven Spielberg svůj příběh odvyprávěl pouze kamerou, tedy slova vypravěče převedl do obrazu, což je něco, co se ve velké míře používalo především ve spaghetti westernech. Není snad nikoho, kdo by neznal např. spaghetti westernový fenomén 'Tenkrát na západě' (1968) a dlouhé scény beze slov zvýrazňující víc než by kdo tušil, které bohužel i dnes spousta diváků spíše nudí. A stejně diváky bude rozhodně nudit i tento Spielbergův snímek. Ale ruku na srdce. O něco takového se v dnešní době může pokusit každý. Stačí téma, nějaký děj, někoho, kdo je ochotný jsi v tom zahrát, kameru do ruky a hurá na to. Alespoň na YouTube by takové filmy vynikly. ()

kedu odpad!

Když Spielberg natáčel Amblin', bylo mu 22 let. Vytvořil prvoplánovitou formální ukázku svého bezcitného řemesla, přeplněnou tak zvaným pocity bez jakéhokoli hlubšího sdělení. To že na základě tohoto filmu dostal nabídku na sedmiletý kontrakt od Universalu hodně vypovídá o směřování této producentské firmy respektive jejích cílech. Je velmi podnětné srovnání například s Orsonem Wellesem a jeho Občanem Kanem, kterého natočil ve svých 26 letech. Každý musí uznat, že nastavenou laťku vytříbeného vkusu, novátorství, formální preciznosti, kvalitní realizace výborného scénáře a ještě k tomu si střihnout hlavní roli... klobouk dolů a vzkaz všem fanouškům Spielberga " běžte si zapnout televizi a vypněte mozek". Mezi lidmi se tomu běžně říká "výplach" ()

kubilov

Ze začátku to vypadalo dost lacině, což se do konce nezměnilo. Zvláštní je, jak vypadá Spielbergova romantika, protože pokud je to plivání pecek na čáru, tak to potěš pánbůh. Ze začátku jsem tomu pitomcovi moc nevěřil, ale nakonec překvapil a skóroval! ()

peaceNwar

Zaujímavý počin, no na priestor 26 minút žalostne málo nápadov, prázdny dej, no hlavne nedostatok sľubovanej lyriky. Ak by to Steven trocha skrátil a nepôsobilo to celé tak naivne a bezdejovo, možno by z toho mohol byť milý filmík, ale takto to je naozaj len experiment jedného mladého študenta. Sorry, pán Spielberg, ale snažím sa hodnotiť všetky filmy podľa rovnakých parametrov. V skutočnosti je krátky film veľmi ťažký žáner, pretože musí byť nutne naplnený nápadmi, formálnej dokonalosti a nejakej veľkej idey, aby si ho človek zapamätal, no tento ponúka len nejaké tie lyrické chvíľky a nejaké to pobavenie. Ako debut nie zlé, ako krátky film nudné a spomínaný bezdej príliš dlhé. Samozrejme, aby som nebol len kritický, nejaká originalita a romantika sa v tom nájde, takže výsledok je slabý priemer. ()

Golpex odpad!

Skoro se to nedá vydržet do konce je to hrozný a ještě nudný. Hádám, že při tvorbě museli být všichni pořádně sjetý (LSD). ()