Zmizím ve tmě (TV seriál)

I'll Be Gone in the Dark

Dokumentární / Krimi

USA, 2020, 6 h (Minutáž: 60 min)

Liz Garbus

Předloha:

Michelle McNamara (kniha)

Scénografie:

Amber Unkle, Christopher Kelley (set dekoratér)

Komentáře uživatele Franki69 k tomuto TV seriálu

Další povedený, byť provedením divácky ne úplně přístupný dokument o chycení jednoho z nejhorších násilníků, který v minulém století terorizoval jihozápadní pobřeží USA. Procházelo mu to skoro 40 let, dopaden byl v roce 2018. A policie ho chytila jen díky úsilí nadšenců, amatérských detektivů, kteří případ nenechali „usnout“. Dokument Zmizím ve tmě je především věnovaný spisovatelce Michelle McNamara, zaměřené výhradně na žánr „true crime“, která celý případ rozhýbala a který jí, nejspíš psychickým vypětím, nakonec stál život při psaní knihy o tomto případu. Mnozí mohou být zklamaní, kolik prostoru je právě jí (a ne tomu kriplovi) v dokumentu věnováno. Ale jak to chápu já, tvůrcům téhle krimi dokumentární série nešlo o schematický a často dryáčnický popis hrůzných činů, ale spíš o vyzdvihnutí přínosu obyčejných lidí k pátrání. O hold všem, kteří hledání spravedlnosti pro 13 obětí vražd a bezmála 50 znásilněných žen obětovali tisíce hodin svého času. A nakonec k dopadení zločince významně přispěli. Ostatně, v posledním díle tvůrci sledují úlevu všech, kteří řádění úchyla Josepha De Angelo zažili a přežili ho. To v komerčních televizích často k vidění není a díky za to. Dávám 90% P.S. pro všechny, koho dokument zaujal… Joseph De Angelo… https://www.lidovky.cz/svet/ctyricet-let-se-vyhybal-spravedlnosti-nyni-vrahovi-z-kalifornie-hrozi-dozivoti.A200630_132927_ln_zahranici_ele Michelle McNamara... https://bestglitz.com/czechrepublic/budu-pryc-ve-tme-skutecna-kriminalita/(4.8.2020)