Reklama

Reklama

Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Obsahy(1)

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

(více)

Recenze (281)

honajz 

všechny recenze uživatele

Na svou dobu, kdy to ještě nešlo brát jako módní ekologickou agitku, zvláště Greenpeace, jako je tomu u dnešních frikulínských dokumentů, šlo o nesmírně zajímavý a aktuální počin. Líbí se mi ten naprosto vážně představený paradox, kdy až s pokerovou tváří britského komika se nám dostává absurdních hodnocení a scén, že je jako potřeba zamořit republiku smogem, aby se ropákům (a tací mezi lidmi skutečně v reálu existují, lidé, kteří nesmějí do přírody, protože se začnou dusit, a tak setrvávají ve smogu měst, kde se jim dobře dýchá) dobře žilo. Myslím, že i v oblasti sci-fi dokumentu jde o ojedinělý unikát, absurdní hříčku s tragickým podtextem. Navíc skvěle natočenou (Svěrák měl vždy cit - tehdy ještě ne tak kýčovitý - pro výběr dobrých záběrů pro kameramany) a uvěřitelně zahranou. ()

LadyEsik 

všechny recenze uživatele

Tento snímek je od Jana Svěráka. Já osobně jsem hodně pasáží přeskákala, ale musím uznat, že samotný nápad je dobrý a skoro parodicky apelující na to, jak se chováme k životnímu prostředí. Klidně se podívejte, je tam trošku animace, který je dobře provedená. Celkově je to jistě dobrý ,,dokument”, ale mě to až tak nebavilo. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Největší lakýrničina, která u nás kdy vnikla a ještě k tomu za komoušů. Výborně zpracované a někdy až hororové. Normálně bych tomu fakt věřil, že tyhle potvory na Mostecku žijí. Nejlepší byly ty prupovídky a komentáře toho dědka, který celou výpravu vyprovázel. Tenhle absolventský film Jana Svěráka je geniální mystifikace. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Bezvýhradných pět hvězdiček. Zasloužený studentský Oscar. Já naprosto chápu světový ohlas a i to, že se našli v cizině lidé, kteří Janovi skočili na špek a ropáky mu uvěřili. Našinec věděl přesně, našinec má smysl pro humo, vyrostl na jinačích srandičkách, ale venku to musela být tehdy solidní show. :) ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nebol som až tak malý a bol som to práva ja, kto s otvorenými ústami na niekoľko minút uveril v existenciu nového živočíšneho druhu. Možno to bolo tým, že sci-fi som mal vždy rád, tak prečo by niečo tak pekne zdokumentované nemalo existovať? Za to jednoznačne plné hodnotenie. –––– A jsou v prdelííí. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (13)

  • Když byl Jan Svěrák pozván do USA k převzetí studentského Oscara, byl v prezenční vojenské službě. Už to byl velký problém, který v součinnosti řešili různá ministerstva, zda jej do kapitalistické ciziny pustit. A když přišlo překvapivé ano, přišel rozkaz dostavit s k veliteli pro věci politické.Tam byl proškolen z oblasti špionáže, že nesmí sdělovat nikomu tajné informace o armádě. Když režisér odpověděl, že ale žádné nemá, dostal tedy rozkaz, aby jim řekl co ví, ale po návratu do vlasti musí všechno nahlásit. (sator)
  • Ekologie v té době v socialistickém Československu, kde bylo všechno v pořádku, byla tabu. Jan Svěrák si proto nastudoval závěry posledního sjezdu KSČ, kde našel větu „o ekologii by se mělo hovořit“. To udělal proto, že kdyby snímek chtěli zakázat, mohl argumentovat „ale v závěrech strany je, že je o ní třeba hovořit“. (sator)
  • Zvláštní cena poroty Zlatý drak na MFKF v Krakově. (Redix)

Související novinky

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)

Reklama

Reklama