Vesmírná Odysea II (studentský film)

Dokumentární / Krátkometrážní / Fantasy

Československo, 1986, 17 min

Jan Svěrák

Studentská hříčka.(19.3.2007)

Napínavé drama až do konce - dojde jedna k druhé na besedu v paneláku naproti?! Mylsím, že myšlenka filmu je vtipnou formou ukázat strasti starých lidí - to co nám přijde jako úkol na 5 minut se může pro stařenku stát skutečně vesmírnoou odyseou.(9.10.2008)

Už ten úvod v podobě 20th Century Fox (zde ale jako Studio Famu uvádí) je senzační. Hudba z Hvězdných válek, rozhléhající se po celém zasněženém sídlišti, kde vlastně v tomto asi patnáctiminutovém kraťasu líčí všední setkání dvou přítelkyň – důchodkyň jako vzrušující kosmické dobrodružství za doprovodu právě již zmíněné hudby od Johna Williamse. Skutečně dojemné drama od začátku až do konce, to se prostě musí vidět..Závěrečné titulky jsou též v tomto duchu tedy kopírují toto legendární Lucasovo scifi..Velice originální film.(9.3.2007)

Hodně solidní cvičení – půvabná základní myšlenka a současně dobrý nápad, jak utéct z dokumentaristického zadání (a prvopočátek vlny kulminující v 90. letech, kdy se na katedru dokumentu nechodilo ani tak kvůli dokumentu, jako v naději, že se tam z člověka stane druhý Svěrák), mnoho zvládnutých aspektů řemesla; ani budoucí držitel Oscara se ale nevyhnul typickému famáckému přetahování stopáže, aby opravdu žádný povedený záběr či fórek nepřišel nazmar, pročež to k opravdovému pokoukání ještě úplně není.(29.9.2015)

Souhlasím, že jde o Svěrákům nejlepší film. V patnácti minutách mě dokázal pobavit více, než dva jeho celoveřeráky. Originalita, vtip, napětí. Babička rulez.(8.4.2003)