Reklama

Reklama

Dobyvatelé vesmíru

(TV film)
  • Francie Les Conquérants de l'espace (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Francie, 2019, 2x52 min

Režie:

Patrick Jeudy

Obsahy(1)

1. Mercury: Závod v dobývání vesmíru mezi Američany a Sověty začíná na konci 50. let uprostřed studené války... Na první úspěchy Sovětského svazu reaguje Amerika založením NASA a zahájením programu Mercury. Jejím cílem je dohnat Rusy a vyslat do vesmíru prvního člověka. Astronauti programu Mercury se stávají americkými národními hrdiny a jejich ženy se objevují na titulních stránkách časopisů. Závod o dobytí Měsíce představoval vrchol studené války, byl to hrdinský příběh plný napětí a zvratů. Nešlo jen o vědecké soupeření mezi východem a západem, byl to velkolepý příběh, v němž se mísila politická historie, technologické vynálezy, odvážné činy a osobní dramata.
2. Gemini a Apollo: Amerika usilovně pracuje na tom, aby dostála slibu, který v roce 1962 veřejně pronesl prezident Kennedy, že do konce desetiletí Američané přistanou na Měsíci... Po programu Gemini, který NASA umožnil dohnat náskok sovětského rivala, následuje program Apollo. Začíná tragédií Apolla 1, kdy během cvičného startu zahynuli tři astronauti, a vrcholí triumfem Apolla 11 20. července 1969. Prvním člověkem na Měsíci je Neil Armstrong. Šlo o nevídaný úspěch, který oslavoval celý svět. Tento dokument vznikl u příležitosti padesátého výročí prvního výstupu člověka na Měsíc a přibližuje významné okamžiky vesmírného dobrodružství od vypuštění prvního sovětského Sputniku v roce 1957 až po americký triumf Apolla 11 roku 1969. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

subic 

všechny recenze uživatele

Dokumenty o vesmíru a kosmonautice jsou především Americké, Britské, viděl jsem i Německý a teď Francouzský. Na začátku tvrdí, že jsou zde dosud nezveřejněné záběry a asi ano, zejména ze strany Ruska jich stále řada čeká na zveřejnění. Nicméně ten pohled na dobývání vesmíru Američany a Sověty je takový víc neutrální. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Maximálne podrobný dokument o príprave hlavne amerických kozmonautov na cestu do vesmíru, potom na Mesiac, všetko v súvislosti s pretekmi so Sovietskym zväzom, kto to dokáže ako prvý. Zaujímavý je tu výrok Gagarina po návrate z cesty okolo Zeme: "Tam hore som žiadneho Boha nestretol." To povedal v roku 1961, aby sa paradoxne s Bohom stretol už o necelých sedem rokov, keď zahynul pri leteckej katastrofe len ako 34-ročný. Pýcha predchádza pád, v tomto prípade od hviezd priamo na zem. Inak sa mi páčilo, že dokument nebol ladený proamericky, ale snažil sa na celý priebeh pozrieť objektívnym pohľadom. ()

Galerie (23)

Reklama

Reklama