Film NÁHRADNÍ DÍLY je příběhem dvou životních ztroskotanců, Ludvíka a Rudiho. V jejich bezútěšném rodném městě na jihu Slovinska, kdysi proslaveném jadernou elektrárnou postavenou ještě za časů staré Jugoslávie, byl zaveden nový výnosný byznys - pašeráctví lidí. Ludvík, bývalý národní šampión v motocyklových závodech na ploché dráze, je postarší zahořklý vdovec, který ve své dodávce každou noc převáží utečence na chorvatsko-italskou hranici. Jeho hvězdná kariéra je už dávno v prachu - nezbylo po ní nic víc než několik zažloutlých fotografií a nostalgické vzpomínky hospodských kumpánů. Rudi, Ludvíkův nový nezkušený pomocník, je postupně zasvěcován do každodenní rutiny tohoto výnosného kšeftua možná si až příliš rychle začíná na vše přivykat. A tak je o jeho budoucnosti rozhodnuto: čeká ho Ludvíkovo místo a nejspíš i jeho osud. (oficiální text distributora)

gabin(a)

Výborný film, ale měla jsem z něho slušnou depku. Ta rutina při něčem takovém jako je pašeráctví lidí, cynismus, bezvýchodnost....Freddy ve svém pěkném komentáři psal, že v kině je to ještě depresivnější, tak dobře, že jsem to viděla v TV, to mi stačilo, víc bych nesnesla. Musela jsem si pak na usnutí pustit Fantozziho:-). Určitě bych Náhradní díly chtěla vidět znovu, už jen kvůli hereckému výkonu představitele Ludvíka. ()

AdaMM

Tak někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Byl jsem rád, že se do distribuce dostal (poprvé, ale doufám, že nikoliv naposled) slovinský film... Velmi komorně ubíhající příběh je docela silný, i když to možná není na první pohled zřejmé: zdánlivě se toho moc neděje, ale některé okamžiky právě svou civilností až mrazí: když se makedonská dívka prodávám převaděčům, aby jí dali antibiotika pro přítele; když jeden z běženců říká převaděčí, aby sebral jedné z žen její dítě, že už je tři dny mrtvé... Snad tomu chybí trocha akce, ale o to uvěřitelnější to bohužel je... ()

Heraldika

Námět filmu je sám o sobě dost silný, genius loci zvoleného prostředí též, ale tentokrát mi to nějak nestačilo. Umím si představit, že by tento nadějný pokus dopadl o dost lépe. Přílišná dokumentarita je spíš na škodu, takže slušných 50 %. ()

Kovaja

Pěkná podívaná na převaděče kteří za těžké prachy převádějí uprchlíky přes čáru a jejich osud je jim šumák ()

Barak

Pár týdnů ze života lidí, kteří ilegálně převážejí utečence - takže svým způsobem dělají dobrou věc :) Ale dělají to jen proto, že to hodně vynáší, ale opravdu hodně - tisícovku za jednu osobu -, takže si přijdou na opravdu pěkný balík peněz. Zápletka mě zaujala, takže jsem zpočátku v napětí pozoroval, jak se bude děj vyvíjet, ale.. ne, furt to stejné. Jak jsem byl na začátku nadšen, tak na konci zase docela zklamaný. Je to pořád o tom samém - oni je převáží, pak je buď někdo chytí a nebo projdou, na někoho se nedostane, někdo má smrt na dosah a furt dokola (naštěstí to není moc dlouhé) to stejné. Žádný dějový posun, nic, čím by mohl snímek překvapit.. film, u kterého si můžete zdřímnout a když se probudíte, budete hnedka v obraze. Silné téma, výborně zpracované, ale půl hodinka by tomuhle filmu slušela mnohem více.... ()

nula87

Pašeráctví lidí jako "normální" práce. Civilní, poklidně běžící příběh o dvojici zoufalců, kteří "pomáhají" uprchlíkům do Evropy. Žádná akce, místy až dokumentární popis převaděčství. Film s tak silným tématem by určitě šel zpracovat lépe (co mi hlavně vadilo, bylo ploché opakování některých motivů a situací), ale kvůli několika velmi silným momentům 70% ()