Reklama

Reklama

Pérák a SS

  • angličtina Springman and the SS (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný
Československo, 1946, 13 min

Obsahy(1)

Za německé okupace vyprávělo se v Praze o záhadném muži, který skákal na pružných pérách a děsil svými skoky německé vetřelce. Tento film je věnován tomuto strašidlu. Brilantní satira od Jiřího Trnky zachycuje tuto pověst roku 1946, tedy krátce po válce. (Elrond88)

Recenze (91)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Pérák je úžasná válečná legenda a dokonale se hodí do českého prostředí, kde by podobný, v podstatě komiksový superhrdina docela chybí. V animaci Jiřího Trnky, který tentokrát spojil i skutečné fotografie s kresbou, pak krátký příběh vyznívá úžasně, a to i díky schopnosti budovat atmosféru díky hudbě a různým drobným detailům - např. Hitler na stěně. Atmosféra je chvílemi skutečně tíživá, ale podařilo se ji odlehčit zesměšňujícími scénami a karikaturou, která se projevuje i v kresbě samotné. A jak už to tak u Péráka bývá, zas tak moc si ho neužijeme, protože víc jak polovinu stopáže tam vlastně vůbec není. ()

Tiiso 

všechny recenze uživatele

Pérák a SS nabídl originální animaci, která se skládá z fotomontáží reálných fotek, doplněné kreslenými postavičkami. Nenávidění okupanti ve snímku dostávají co proto a to je hlavní motiv příběhu. Děj nám představí hrdinu (superhero), klasického kolaboranta a řady esesmanů vykonávající svou diktátorskou povinnost. Vše je umícháno v dobře stravitelný animovaný pokrm. Ve všem je velká nadsázka a humor. A ve všem je cítit profesionální ruka Brdečky a Trnky. ()

Reklama

Fixa 

všechny recenze uživatele

Nechci být cynik, chápu, že po válce lidi potřebovali nějakou vzpruhu a možná, že je i snímek rozesmál, ale mě jaksi moc ne. Mám rád krátký animovaný filmečky, ale tenhle byl dělaný asi na zakázku pro širokou veřejnost. Ať se na mně nikdo nezlobí, ale tahle satira byla tak pro tu paní, co povídala. Vzhledem ke stáří a době, nepůjdu pod průměr ()

Raphaell 

všechny recenze uživatele

Po vizuální stránce nic převratného nečekejte, i když pár animátorských nápadů potěší. Příběh je ale naprostá bomba, během těch několika málo minut jsem se několikrát od srdce zasmál (a to obvykle nemám ve zvyku ani u nejstřelenějších komedií). Je krásné vidět, že válka humor nezabila a Chaplin nebyl v té době jediný, kdo si z Hitlera dokázal udělat legraci. Trnka ho vykresluje jako paranoidního slídila, který vidí ve všem nepřítele. Proti němu stojí ale „superhrdina“ Pérák, strašný sympaťák, i když jeho kostým vypadá jako latexová souprava ze sado-maso salónu. Myslím, že hollywoodští scénáristé by takový skvělý námět dokázali přetavit v kasovní trhák. Jsem rád, že se to dozajista nestane, ale zároveň mě mrzí, že povědomí o tom, že máme vlastního komiksového hrdinu, tady moc není. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Staré a kvalitné. Náš domáci predchodca pavúčieho muža, lenže so strunami na nohách a jednou dierou pre oči na maske. Dobrá hudba, skvelá symetria, krásne zosmiešnenie paranoje, škoda len, že to neurobili aj smerom k vtedajšiemu Sovietskemu zväzu. Na záver hrdina z ľudu sa vracia späť k svojej práci, ktorú má rád a nežiada pocty a nechce byť odhalený, veľmi pekná vlastenecká rozprávka. Nacisti ako homosexuáli, či skrytí aj za obrazom, či v peci, no to bolo kvalitné zosmiešnenie zla. Na zapískanie sa zjavia, akoby skvelé priblíženie reality. Je to krátke, je to hravé a svoj účel to splnilo, škoda, že som o tom doteraz nevedel. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (2)

  • První literární zpracování této legendy vyšlo v roce 1948 v Haló novinách v komiksu „Pérákovy další osudy“. Druhá polovina komiksu se však již nese v propagandistickém duchu. Reportážní povídku o Pérákovi s názvem „Pérový muž“ vydal Jan Weiss roku 1961 v knize „Bianka Braselli, dáma se dvěma hlavami“. V roce 1968 v čísle časopisu Mladý svět, vydaném po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vyšel čtyřokénkový strip s názvem „Pérák a SSSR“. (sator)

Reklama

Reklama