Reklama

Reklama

Tajemství královského cestování

(TV film)
  • Velká Británie Secrets of Royal Travel (více)
Velká Británie / USA, 2020, 2x45 min

Obsahy(1)

1. část: Zveme vás na projížďku unikátním vlakem s královnou Alžbětou II. a její rodinou... Vlak byl dlouhá desetiletí hlavním dopravním prostředkem britské královské rodiny při cestách po domovských ostrovech. První panovnicí, která vlak použila, byla pochopitelně legendární královna Viktorie, za jejíž dlouhé vlády vlak získal luxusní podobu a vybavení a skýtal celých šest vozů. V těch se skrývala kromě ložnice a koupelny třeba i velká šatna, kuchyně či jídelní salón. V celém vlaku prý dodnes nenajdete jediné dvoulůžko, pouze pohodlné a dostatečně široké postele. Dnes jezdí za lokomotivou celkem devět vagónů, v nichž Alžběta II. myslela i na pohodlí svého velkého pracovního týmu. Televizní štáb získal vzácnou příležitost si vlak prohlédnout skutečně podrobně, promluvit se zaměstnanci, vyslechnout veselé i smutné historky, které se ke slavnému dopravnímu prostředku pojí. Královský vlak brázdí britské železnice již více než sto padesát let, v poslední době je ale jeho provoz čím dál dražší a protože výdaje jdou z kapes daňových poplatníků, volí královská rodina na kratší vzdálenosti raději obyčejný vlak, na delší cesty pak letadlo. Každá jízda královského vlaku se tak stává velkolepou událostí, na kterou dlouho vzpomínají všichni zúčastnění i přihlížející.
2. část: Připoutejte se, prosím! Královská letka právě vzlétá a pilotem může být i princ... Britská královská rodina létá už přes sto let, a létá ráda. Královská letka dopravila panovníky a jejich blízké do více než stovky zemí a řada mužských členů rodiny se stala nadšenými piloty. V dnešním dokumentu se dozvíme podrobnosti nejen z paluby letadel, ale také ze zákulisí soukromých letištních salónků. Nahlédneme též do historie: zatímco dnes je v královské rodině trendem cestovat ekonomicky a prostě, známý požitkář Eduard VIII. (ano, ten, který abdikoval kvůli rozvedené Američance Wallis Simpsonové) byl prvním britským monarchou, který si koupil svůj vlastní letoun. Málo se ví, že princ Philip, manžel Alžběty II., byl vášnivým pilotem ještě poměrně nedávno, možná déle než jeho syn Charles, který o pilotní průkaz přišel už v devadesátých letech poté, co sjel s letadlem z dráhy a způsobil nehodu. O tom, že létáním se živili oba Charlesovi synové, se už napsalo hodně. Luxus soukromých letadel, kam se musely vejít kromě královny i její dvorní dámy a početné služebnictvo je dnes už nenávratně pryč. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

mosem 

všechny recenze uživatele

1. část - vizuálně půvabné a informačně nesporně velmi zajímavé. A to ne jenom ze života královské rodiny, ale i ze světa personálu - třeba nutnost zastavit vlak s 15 cm přesností na červeném koberci. V některých momentech si člověk uvědomil, jak některé věci nejsou pro členy monarchie běžné - třeba si vůbec nepřipustí (a tu informaci ani nikdy nezjistí), že by v zásobách vlaku nemusel být jogurt. Někte informace zase lehce pikantní - například informace o využívání času na holení princem Philipem. Snad jen několikeré opakování obdobných informací poněkud nadbytečné. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

O kráľovskej rodine už toho bolo odprezentovaného toľko, že už by si človek myslel, že pozná ich celý život. Ale tento dokument zameraný na kráľovské cestovanie bolo pre mňa niečo úplne nové. Kráľovský vlak a kráľovská letka sa mi veľmi pozdávali, a bolo naozaj zaujímavé nazrieť do zákulisia ich cestovania na rôzne oficiálne návštevy, ale aj na presuny medzi svojimi sídlami. Tie poznatky, ktoré sa dozvedáme od rôznych pracovníkov zamestnaných v kráľovských dopravných službách, boli skvelé a človek až žasne nad dômyselnosťou niektorých technologických riešení a aj rôzne poznatky zo súkromia kráľovskej rodiny. Skvelé, 5* ()

Reklama

sator 

všechny recenze uživatele

Existovalo přesvědčení, že při rychlosti větší jak 40 mil za hodinu, se člověk může zbláznit- a ono se to stalo... Vlak 3* Královská letka 3* ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama