Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Krimi
  • Dokumentární
  • Dobrodružný

Recenze (238)

plakát

Maigret - Maigret a zdymadlo (1994) (epizoda) 

Za mne jeden z nejlepších dílů. Nejen složitým propletencem událostí, které se nakonec logicky rozpletou, ale i atmosférou a vylíčením tvrdé povahy námořníků a zaměstnanců doků. V některých momentech však Maigret postupuje až příliš za hranu profesně možného, že ani v jeho případě to není uvěřitelné. Proto jedna hvězda dolů.

plakát

Kaple - duše rodů - Konopiště (2016) (epizoda) 

Snad ještě zajímavější  než informace o samotném zámku Konopiště byly informace o Tobiáši z Benešova a především výklad PhDr. Pernese o Františku Ferdinandovi d´Este. Zatímco informace o zámku byly více méně standardní, pohled na Františkovu osobnost byl neobvyklý a láká k dalšímu poznání.

plakát

Svět na talíři - Gruzie (2022) (epizoda) 

Za mne jeden z nejslabších dílů. Chápu, že průvodcem není profesionální reportérka, takže nechci soudit, do jaké míry zde sehrávala roli ona a do jaké produkce, ale v tomhle případě jsem si připadal jako na předváděčce agenta cestovní kanceláře. Restaurace si hrála na dokonalý michelinský podnik, servírování vysoké gastronomie, obsluha ve snobském stylu. Večeře dvojice u opuštěného stolu v závěru dílu pak působilo zcela sterilně. Díly z afrických zemí byly mnohem osobnější, bylo vidět že průvodci, resp. průvodkyně zde opravdu žijí a uvádějí nás do prostředí ve kterém se cítí dobře a které je přijímá jako své.  Zde bylo vše profesionální. I když i zde byly zajímavé momenty - gruzinská cukrovinka, informace o výrobě gruzínských vín. Ale na víc než dvě hvězdy to nebylo.

plakát

Pečie celé Slovensko (2021) (pořad) 

Nemohu se ubránit srovnání s českou verzí, která byla pro mne mnohem lepší. Lepší výběrem moderátorů, lepší přístupem a prezentací porotců. Jistě, na způsob hodnocení může mít každý z nás jiný názor, stejně tak je individuální chuť a preference. Ale česká verze mně v jejich případě přišla civilnější a vůči soutěžícím přátelštější. Porotci se na každém výrobku snažili mimo toho negativního najít alespoň něco maličko k pochvale, moderátoři mně přišli vtipnější aniž by se dostávali za hranici trapnosti. Nicméně, ve srovnání s jinými pořady, na které lze dnes v televizi narazit stále "jednooký mezi slepými".

plakát

Maigret - Maigret a sklepy hotelu Majestic (1993) (epizoda) 

Za mne jeden z nejpovedenějších dílů Maigreta v podání Bruno Cremera. Jeho proslulost ve všech koutech Paříže je sice poněkud nadsazená, ale stále ještě přijatelná. A jeho zcela neortodoxní přístup v době přebujelé korektnosti více než sympatický.

plakát

Maigret - Maigret a soudcův dům (1992) (epizoda) 

Maigret tentokrát ukazuje svoji lidskou tvář, nepůsobí roboticky. Dokáže se zasmát, dokáže  být vtipný dokonce nechá zacloumat svými emocemi. Tohle přehluší i občasný přešlap režiséra, díky kterému některá místa působí poněkud hluše a nutí diváka si věci domýšlet. Na druhou stranu atmosféra a realita prostředí tohle vynahrazuje.

plakát

Babička (1940) 

Jakkoliv je z dnešního pohledu zpracování naivní a úsměvné, myslím že je to zpracování, se kterým by i  Božena Němcová byla spokojena. Jakkoliv některé herecké výkony působí úsměvně (především Leopold s jeho nabubřelostí poskoka, který má uniformu), jsou zde na druhou stranu výkony dokonalé (babička a Viktorka). Některé věty jsou pak nadčasové (Lidé zpanštěli a staré poctivé české zvyky jim nevoní). Za mne nejlepší zpracováním, kde práci herců, scénáristy a režiséra doplňuje kamera a také černobílé zpracování. Své kouzlo má nepochybně i to, že zpracování ze 40. let jaksi odpovídá mé představě o "tehdy, za časů babičky" více, než zpracování pozdější.

plakát

Bitva na Moravském poli (2021) (TV film) 

Za mne spíše hodina dějepisu, tedy pořad který byl zajímavý a poučný pro člověka, který o uvedené události a historických souvislostech nemá žádné znalosti. Což svým způsobem i chápu, pořad zjevně není určen pouze českému/moravskému/rakouskému divákovi. Zajímavá a nová byla myšlenka hledání hromadného hrobu bojovníků, která však bohužel zůstala nedotažena - zasloužila by si alespoň krátkou informaci, zda výkopy byly/jsou/budou prováděny, a možná jako oslí můstek nalákat k potencionálnímu pokračování.

plakát

Vraždy podle Agathy Christie - Perlivý kyanid (2013) (epizoda) 

Skvělý námět, snad i dobře vystavěný filmový příběh (myšleno v tom, že neztratil napětí předlohy a divákovi ponechává poměrně dost prostoru pro vlastní úvahy). Bohužel tahle pozitiva se ztrácí ve vlastním hereckém stvárnění. Nevím, jestli jsou to nezvládnuté herecké výkony nebo rozhodnutí režie, ale v konečném důsledku film působí jako lehká parodie na bondovky :-) a představitelé rolí dojmem amatérských divadelníků. Rádoby drsný Laurence se podle mne snaží připodobňovat 007, blbá blondýna v roli jeho asistentky je blbá až do naprosté neuvěřitelnosti, a takhle by bylo možné pokračovat u naprosté většiny postav. Podle mne si tenhle způsob zpracování ACH nezasloužila a věrnost zpracování je také největší (a možná jedinou) předností tohoto filmu.

plakát

Volodymyr Zelenskyj (2022) (TV film) 

Dokument, který dokázal podávat informace vyváženě. Na jedné straně jednoznačně osoba, která má charisma - ať již jako umělec, tak jako politik. Na druhé straně jeho umělecké projevy i jeho civilní postoje jsou občas na hraně, nebo i za ní. Patrné bylo jak se z člověka, který využívá svého temperamentu a extrovertní povahy  a užívá se svůj úspěch, stává ten který cítí odpovědnost, hledá energii a sílu dávat naději ostatním. Dokument, který nám ukazuje osobnost ukrajinského prezidenta i jinak, než jej známe z posledních týdnů.

Ovládací panel
4 body