Reklama

Reklama

Hans Christian Andersen: Pohádky pro svět

(TV film)
  • Německo Märchen für die Welt – Hans Christian Andersen (více)
Německo, 2020, 52 min

Režie:

Sabine Bier

Hrají:

Marion Martienzen (vypravěč), Tobias Praetorius

Obsahy(1)

Generace dětí vyrostly na jeho příbězích. Jeho život však byl vším, jen ne pohádkou... Již více než 150 let probouzí jeho tvorba fantazii všech čtenářů, dětských i dospělých. Obdaroval svět postavami, které uvíznou v paměti, a i přes své úspěchy a touhu poznat svět, zůstával outsiderem. Hans Christian Andersen se narodil v roce 1805 v dánském Odense na ostrově Fyn. Byl jediným dítětem svých rodičů, kteří se vzali až rok po jeho narození. Jeho otec se jako švec snažil uživit rodinu, ale moc se mu to nedařilo. Andersenovo dětství tedy provázelo strádání a velká chudoba, navíc byli oba rodiče psychicky labilní. Přesto v synovi podporovali lásku k literatuře a divadlu a ponechali prostor jeho tvůrčímu duchu, který obdivují čtenáři již po mnoho generací. (Česká televize)

(více)

Recenze (5)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Německý dokument věnovaný dánskému pohádkáři. Dominantu tu sehrávají adaptace jeho textů pro miniaturní papírová divadla. Zajímavý vhled. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Strucny zivot spisovatele samotare, ktereho je  opravdu asi nutne si precist jednou v detstvi a podruhe v dospelosti k lepsimu pochopeni. "Nevadi kdyz se narodis na kachnim dvorku jen kdyz si z labutiho vejce" pise Andersen v pohadce o osklivem kacatku. Navstivil oblasti, do kterych se pred nim malokdo vypravil. Pobavily me spisovatelovy neurozy jako spani s listeckem na nocnim stolku "nejsem mrtev, jen tvrde spim", aby nebyl pohrben zaziva, nebo vozenim lana na svych cestach, aby se v pripade pozaru hotelu mohl slanit z okna. ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Nepostradatelný vypravěč s citem pro slunce v jinovatce, baladický baldachýn. Mytologicky jinou magii tesknoty. ()

Tethys 

všechny recenze uživatele

V detstvi jsem dokola cetla jeho zvlastni smutne pohadky. Jeho nadherne kolaze a vystrihovanky jsou pro mne prekvapenim. Vasen pro cestovani je obdivuhodna i pres strachy, ktere ho cely zivot provazely. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama