The Minimalists: Méně je teď a tady

• USA The Minimalists: Less Is Now
Dokumentární
USA, 2021, 53 min

Matt D'Avella

Matt D'Avella

VVE

Dlouholetí přátelé Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus udělali z minimalismu celosvětové hnutí a ukážou vám, jak se i s málem dá žít mnohem líp. (Netflix)

Arsenal83

Toto určite nie je minimalizmus, inak by títo chlapíci nechodili do miliónovej telky rozprávať o svojich zbohatlíckych stratách. Keď chcete minimalistov, choďte točiť do rovníkovej Afriky. Tam sú takí minimalisti, že niektorí si to chudáci ani neuvedomujú v bolestiach od hladu či túžbe po vode. No a také rady, že nepotrebujem hodinky ani auto už viem, ale hlavne nepotrebuješ Netflix kamarát, tak čo sa tam otŕčaš a ešte si necháš zaplatiť? ()

Andrew94

Nejsem si jist, zda by tento přefilozofovaný pseudodokument měli vidět ti, kteří o minimalismu doteď neslyšeli nebo neviděli jiný, zdařilejší, dokument. Sám tento typ dokumentu, plný jen motivačních frází, filozofování a dojemných osobních příběhů nemám moc rád, protože vesměs nepřinese žádné praktické rady, které nám pomohou něco opravdu změnit. Za o něco lepší se dá (rovněž na Netflixu) považovat praktický pořad Tidiyng Up with Marie Kondo, nebo z roku 2016 Minimalism: A Documentary About the Important Things, kde ostatně vystupovali i dva hlavní aktéři tohoto veledíla, kterým očividně bylo líto, že se jim před 5 lety nevěnoval celý dokument a letos tak měli možnost (pro mě tedy již po druhé) až hrozivě přehrávaně, přemotivovaně a mesiášsky odvyprávět své příběhy, doplňené o jejich zinscenování ve vytvořených kulisách domu, pár motivačních nadpisů a spoustu neverbálních gest. Celkem těm dvoum “hercům“ věřím, že si dřív vydělávali jako prodejci, protože z jejich nepřirozeného stylu vyprávění to jde opravdu poznat. ()

Vanchovi

Nič moc, podľa názvu som očakával viac. Pre materialistických Američanov možno šokujúce, pre mňa ako človeka, ktorý oblečenie nakupuje raz ročne, keď ho frajerka prinúti, nič moc. Oproti osobám v dokumente žijem o dosť minimalistickejšie a dokument o mne nespravili. Čakal som, že tam budú nejaké konkrétnejšie návody, "lifehacky", ale žiaľ... ()

LindaVa

Bohužel, jako mininalistce se mi to moc nelíbilo. Čekala jsem na to asi moc horlivě, protože zklamání je to celkem velké. Je to spíš dokument o docela obyčejném životě těch dvou divnoštramáků než nějaký pohled do světa minimalismu jako takového. Doufala jsem, že konečně vznikne inspirativní dokument, abych já už nemusela lidem kolem vysvětlovat, co to ten minimalismus je. Po shlédnutí tohoto "dokumentu" bych ale sama nevěděla, která bije... Tři hvězdy dávám jednoduše za otevření tématu a za pokus o jeho popularizaci. ()

Mackoun

Přečtěte si na Wikipedii charakteristiku minimalismu v několika řádcích a dozvíte se toho béhem dvou mindut zhruba stejně, jako tady během jedné hodiny psychického týrání plného nadšených ksichtů a sebestředných příběhů dvou “mnichů”, jež prodali svá Ferrari a potřebují to sdělit celému světu. Jejich přednes plný tělesné gestikulace působí jak konkurz na pracovní pozici u Apple. Raději tu hodinku věnujte protřízení svého šatníku! ()