• Houdini

NFR 1996. . . Mussoliniho pohár - výběr(5.4.2004)

První verze z roku 1929 se začala původně točit jako němý film. Zvukový film se začal rychle prosazovat, tak byla podobně jako u jiných filmů natočena zvuková verze. V pořadí druhá verze je z roku 1936. Měla obrovský divácký úspěch a to i v českých kinech. Můj tatínek celý život vzpomínal na tento film s Paulem Robesonem. V roce 1940 americká výrobna film stáhla z kin, vzhledem k připravované barevné verzi.Třetí verze byla natočena až 1951. Tentokráte bez Paula Robesona. Sám Paul Robeson se dostal na černou listinu pro svoji neamerickou činnost.Jeho filmy byly na celém světě zakázány až do konce sedmdesátých let. Zajímavé bylo, že v NFA v Praze kopie verze z roku 1936 existovala. V sedmdesátých letech se nechalo i v době normalizace různé filmy - zejména muzikály půjčit pro různá uzavřená představení a zejména filmové kluby. To se však netýkalo tohoto filmu.Strach z amerického celosvětového zákazu filmů a hudby Paula Robesona byl veliký i u našich pracovníků v archivu.(3.7.2013)

Tento film bude jistě mezi těmi lepšími americkými muzikály a zaslouží si velmi dobré hodnocení, protože na svou dobu vypadá opravdu dobře. Já sice nejsem fanouškem tohoto žánru a díval jsem se na tento skoro dvouhodinový snímek jen kvůli Jamesi Whaleovi, jež přiznal, že je to jeho nejoblíbenější vlastní dílo, ale nakonec to bylo slušné. Ta délka (v té době byla i hodina moc) mi nekazila dojem. Děj je zamotaný a bez titulků se může zdát pochopení těžké, ale mně to docela šlo. Takže nakonec vcelku zajímavý zážitek. PS. Píseň Make Believe a další scény byly parodovány v jednom nebo více dílech seriálu Monty Python's Flying Circus, tak je aspoň vidět, že ačkoli u nás je tento film naprosto neznámý, v USA a VB bude jistě známější.(15.8.2012)

• d-fens

ocenenia : MFF Benátky 1936 - Súťažný výber(4.12.2014)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Edny Ferber. (Hans.)