Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022 Autor dO_od

Až třetina fanoušků Marvelu cítí únavu z konstantního přílivu nového obsahu do kin a na streamovací službu Disney+. Spolu s tím ale většina fanoušků rovněž zhlédne každý Marvel projekt, který vznikne, zatímco fandové DC většinu filmového a seriálového katalogu ignorují a zajímají se jen o ty postavy, které mají nejradši. To a další řadu věcí týkajících se fanouškovství teď čerstvě odhalila nová studie od platformy Fandom, které se zúčastnilo na pět tisíc fandů popkultury obecně ve věku 13 až 54 let, přičemž web čerpal také z dat shromážděných napříč celou svou sítí s více než 250 tisíci různými wikipediemi, jež jsou navštěvovány v průměru až 300 miliony uživateli za měsíc.

 

Asi nejzásadnějším tvrzením studie je, že se fanoušci dají obecně rozdělit na čtyři typy:

 

„Advokáti“ milují značky jako Star Wars, Marvel, DC a další, a budou sledovat jakýkoli obsah spojený s těmito světy v rámci pár dní od premiéry. Jejich fanouškovství je definuje, a to mnohdy až do konce života.

 

„Intencionalisté“ tvoří největší část diváků, zajímají se o recenze, témata, marketing, obsazení a také samotné tvůrce. Díla zhlédnou do dvou týdnů od premiéry. Sem patří značky jako Hra o trůny, Breaking Bad nebo Příběh služebnice.

 

„Kulturně zaujatí“ jsou v největší míře ovlivňovány tzv. „hypem“, tedy tím, jak moc se na daná díla těší zbylá část společnosti. Chtějí být součástí konverzace a mít přehled, víceméně už však nerozlišují mezi tím, jaký film či seriál si pustí. Sem se řadí například Temný případ nebo Hra na oliheň.

 

„Milovníci flirtu“, jak už název skupiny napovídá, pak preferují díla, která si mohou vyzkoušet, mrknout na pár epizod, a pak na ně zase zapomenout. Díky tomu mohou mít společné zájmy s ostatními, ale nemusí do nich investovat tolik času. Příkladem budiž věci jako Přátelé, nebo řada známých reality show.

 

V řeči čísel tvoří 66 % fanoušků Marvelu první dvě skupiny, zatímco u DC je to jen 61 %. Rozdílnější to je u konzumace obsahu, kdy 81 % fanoušků Marvelu uvidí všechno, zatímco u DC je to jen 67 %. O samotné hrdiny a nikoli celé univerzum se u Marvelu zajímá jen 38 % fanoušků, kdežto u DC je to naopak 57 %. I proto nejspíš únavu z komiksového žánru pociťuje jen 20 % fanoušků DC, zatímco u Marvelu je to 36 %. No a na závěr DC fandové mají o 20 % větší náchylnost k nákupu produktů spojených s jejich oblíbenými komiksy oproti fandům Marvelu. V letošním roce pak síť Fandom označila za největší filmovou premiéru z hlediska interakcí a vyhledávání snímek The Batman.

Reklama

Související novinky

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.02.2024

Druhá série ještě ani nemá oznámené datum premiéry, ale už teď víme, že se začalo pracovat rovnou na třetí řadě, v níž se vrátíme do Středozemě. Seriál Pán prstenů: Prsteny moci se pyšní obrovskými… (více)

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Spinoffů, prequelů či přímých pokračování jsme se měli ze Západozemí dočkat už několik. V současnosti je jisté, že se letos v srpnu dočkáme druhé série Rodu draka. Dále pak s určitostí vzniká série A… (více)

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024 Reklama

Zima nám stále ještě nekončí, a tak pokud hledáte nápady, jak si zpříjemnit chladné večery strávené u televizních obrazovek v pohodlí a teple domova, máme pro vás opět pár zajímavých i netradičních… (více)

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

27.01.2024

Před deseti lety byl Matthew McConaughey na absolutním vrcholu. Hlavní role v nolanovce, která je jednou z nejlepších sci-fi poslední dekády. Za Klub poslední naděje vyfoukl DiCapriovi Oscara, navíc… (více)

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Americký server TMZ přišel v noci s mimořádně tragickou zprávou – americký herec Matthew Perry byl nalezen ve svém domě mrtvý. 54letá hvězda Přátel, Studia 60 nebo Můj soused zabiják se zřejmě… (více)

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Skvělé zprávy pro fanoušky kyberpunku či sci-fi žánru obecně. Hra Cyberpunk 2077 se totiž oficiálně dočká hrané adaptace. Po úspěšném anime seriálu Cyberpunk: Edgerunners se tak bude jednat o další… (více)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Stávka scenáristů oficiálně skončila, v následujících dnech a týdnech se musí ještě vyřešit stávka herců, pomalu ale jistě to už vypadá, že se Hollywood ještě před koncem roku vrátí naplno do práce.… (více)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023

Jedním z důvodů, proč se vůbec povedl vznik seriálu Mandalorian, byl tehdejší technologický průlom zvaný StageCraft, jenž byl od té doby použit v řadě dalších filmových i seriálových produkcích. V… (více)

Nové detaily z Affleckova sólového Batmana

Nové detaily z Affleckova sólového Batmana

06.08.2023

Novinky ze světa filmové branže jsou poslední dobou trochu pomalejší, což je zapříčiněno především stávkou hned dvou odborů. Nastalá situace ale dává prostor jiným příběhům, a ten následující se točí… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

James Bond se vrací do Čech

James Bond se vrací do Čech

01.04.2024

Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří jsou zodpovědni za směřování bondovské značky, se v minulosti nechali slyšet, že netouží po příliš mladém herci, který by se chopil role agenta s povolením… (více)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Nejnovější novinky

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

14.04.2024

Ve čtvrtek 11. dubna proběhla v kinosále UGC Normandie v Paříži tisková konference ku příležitosti zveřejnění oficiálního výběru v rámci programu nadcházejícího 77. ročníku Filmového festivalu v… (více)

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů

12.04.2024

Pokud přítomnost na letošní konferenci CinemaCon v Las Vegas pojalo nějaké hollywoodské studio ve velkém a hodlalo se co nejvíc předvést před kinaři z celého světa, byla to nejspíš společnost… (více)

Reklama

Reklama