foto

Andrej Zvjagincev

  • nar. 6.2.1964 (55 let)
    Novosibirsk, Rusko, Sovětský svaz

Biografie

Andrej Petrovič Zvjagintsev se narodil 6. února 1964 ve věčně zamrzlém Novosibirsku. Po absolvování místního divadelního učiliště (studio L. Belova) byl roku 1984 přijat na nejstarší a největší divadelní školu v Rusku – Ruskou akademii umění – GITIS (studio E. Lazarova), zde o šest let později dosáhl absolutoria.

Jeho další kroky vedly nejen na divadelní prkna (Igra V Klassiki – „Hopskoč“ rok 1993 a „Měsíc na vsi“ rok 1997), ale i do televizní produkce, v níž vystupuje mezi lety 1992 a 2000. V seriálech („Goryachev a ti druzí“ – 1992 až 1994, detektivní série „Kamenskaya. Smrt a trocha lásky“ – 1996, „Budem znakomy / Seznámíme se“ – 1999) hraje povětšinou pouze epizodní role. V rodinném filmu „KOTYONOK / KOČIČKA“ z roku 1996 se pak nevtěsná ani mezi titulky a stejně neblaze s ním léta páně 1999 naloží i lehká komedie „SHYRLI-MYRLI“.

Nadešel čas změnit své postavení vůči onomu záznamovému zařízení. Obdivovatel Lynche a Antonioniho přesedlal za kameru. Do nového tisíciletí vstupuje jako režisér třech dílů temně laděné patnáctidílné TV série „Chyornaya komnata / Černý pokoj“. To je však pouhý záchvěv před průlomem.

Výlet dvou bratrů, Andreje (Vladimir Garin) a Ivana (Ivan Dobronravov) se svým dvanáct let nezvěstným otcem (Konstantin Lavronenko) získal roku 2003, kromě ocenění za Nejlepší zahraniční snímek přehlídky v Palm Springs, i dva Zlaté lvy z benátského filmového festivalu za Nejlepší debut a cenu pro Nejlepšího herce, udělenou všem třem hlavním mužským představitelům. Zajištění distribuce pro 32 zemí světa se stalo příjemným bonbónkem na závěr. „VOZVRAŠČENIE / NÁVRAT“ byl jako nejlepší ruský film roku vyslán i do soutěže o Oscara. Touhu ruské veřejnosti získat onu pozlacenou sošku glosoval režisér takto:

„Nemyslím si že můj film vyhraje. Nenatočil jsem ho kvůli získávání všemožných cen. Je tvůrčím snímkem.“

Film neuspěl pouze u kritiků. Přinesl radost i producentům. Během prvních dvou týdnů promítání vydělal $ 260 000, čímž téměř šestkrát překročil celkový rozpočet $ 45 000.

Budoucí úspěch však nezůstal nevykoupen. Z rozhovoru s Konstantinem Lavroněnkem: „Největší problém byl najít oba dětské představitele. Konkursem prošlo na 600 chlapců a Zvjaginsev řekl, že nebude točit, dokud nenajde dva mladé génie. Našel je a je strašnou ironií osudu, že starší z nich, Vladimír Garin, se úspěchu nedožil.“ Těsně po natočení posledních scén u Ladožského jezera se patnáctiletý Vladimír utopil.

Když se Andreje Zvjagintseva novináři vyptávali na zamčenou truhlu, pouze odvětil: „Jste to vy, kdo se musí rozhodnout, co je v té truhle. Řekl jsem svým filmem vše, co jsem chtěl.“ Snad je celý film zamčenou truhlou sám v sobě, k tolika různým interpretacím přímo vybízí.

S napětím očekávanou událostí roku 2006 a druhým celovečerním snímkem, přebírajícím od svého staršího bratra velkou část tvůrčích výrazových prvků, se stalo „IZGNANIE / VYHOŠTĚNÍ“. Na základě inspirace prózou Williama Saroyana (Směšná záležitost, 1953) načrtl režisér do neurčitého času a prostoru příběh rozpadající se rodiny. Hlavní role pak obsadil skandinávskou herečkou Marií Bonnevie a obligátním Konstantinem Lavroněnkem.

Zvjagintsev je nazýván fenoménem. Nositelem odkazu Andreje Tarkovského. Filmařem, v nějž ruský film doufal. Na svůj debut čekal 38 let a to jistě není konec.

Borec3

Režijní filmografie

Filmy

2017 Nemilovaní
2014 Leviatan
2011 Jelena
Tajna
2009 Apocrypha
2007 Vyhoštění
2003 Návrat

TV seriály

2000 Čjornaja komnata (TV seriál)

Scenáristická filmografie

Filmy

2017 Nemilovaní
2014 Leviatan
2011 Jelena
Tajna
2009 Apocrypha

Herecká filmografie

Filmy

2000 Ljubov do groba

TV seriály

2000 Kamenskaja (TV seriál)
Smerť i němnogo ljubvi (S01E06)

Fanoušci tvůrce

<< 21-40 >>
všichni fanoušci
(96)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace