foto

Jean Hagen

  • nar. 3.8.1923
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 29.8.1977 (54 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Herečka Jean Hagen, vlastním jménem Jean Shirley Verhagen,  se narodila v USA, Chicagu 3. 8. 1923. Byla dcerou holandských přistěhovalců. Ve dvanácti letech se rodina přestěhovala kvůli otcově práci do Ekhartu v Indianě, a zde absolvovala střední školu. Jean si přivydělávala jako uvaděčka v kině a studovala na dramatické škole. Jeaninou „školou" bylo vlastně z velké části kino a pokud to finančně šlo, i divadlo. Po ukončení studia přichází na Broadway, a po úspěšném konkursu získala první angažmá  v divadle v roce 1946. Film si tak trochu na její talent počkal, a ona debutovala v roli osudové, neboli „Femme Fatale", ve filmu z roku 1949 – Adamovo žebro.

Následoval další film a opět hlavní role, Asfaltová džungle, 1950. Pravdou však bude, že nejlépe  a okamžitě si diváci, kteří milují muzikály a nejoblíbenější titul, Singin in the Rain – Zpívání v dešti, vybaví Jean Hagen  v  perfektně zahrané roli Liny Lamontové – herečky němého filmu, která by se nemohla ve zvukovém filmu, tehdy převratném vynálezu vůbec uchytit. Proč? Protože má děsně nepříjemný, uječený hlas, který se naprosto neslučuje s její plavou krásou. V roli Liny vedle dvou výborných tanečníků a zpěváků Gena Kellyho a Donalda O´Connora, a herečky a tanečnice Debbie Reynolds v roli Kate Selen, to byla Jean, kdo exceloval.

Jeanina  Lina Lamont byla role, za kterou získala nominaci na Oscara za vedlejší roli v roce 1953. O cenu samotnou  však  přišla "zásluhou" Glorie Graham, která cenu získala. Faktem je skutečnost, že MGM podcenila začínající popularitu Jean  Hagens,  a  ona na druhé straně nedostala role, které by dokázala úspěšně zúročit. I přesto byla třikrát  nominována na cenu Emmy.

Jean Hagen se v roce 1947 vdala za Toma Seidla a měli spolu dvě děti. V roce 1964, když už věděla, že je nemocná, ji manžel opustil a rozvedl se s ní.  V roce 1953 přijala nabídku k natáčení TV sitcomu Make Room for Daddy – do role  Majorie Thomasové a po dobu tří let byla vždy za tento výborně pojatý komický charakter nominována na cenu Emmy. O něco později, rok  1959,  hraje po boku Freda MacMurraye Fridu Danielsovou ve snímku Shaggy Dog a v roce 1960 získala roli Elizabeth  v epizodě seriálu CBS  Once Upon a Knight.

Už v roce 1960 se začala projevovat Jeanina choroba – počínající rakovina hrdla a  Jean ve 37 letech putovala po speciálních léčebnách a zotavovnách umístěných v horách. Byla nucena přerušit kariéru herečky a právě v té době (v roce  1964) ji opustil manžel Tom Seidel, za kterého byla vdaná od roku 1947. Ona sama však nepřestala doufat v uzdravení a  věřila v návrat před kameru, což jí bylo umožněno v televizním filmu Alexander: The Other Side of Dawn v roce 1977. Krátce po natáčení však musela být hospitalizována v kalifornské nemocnici, kde  29. 8. 1977 ve věku 54 let  zemřela.

Marta "clara.bow" Holubová

Herecká filmografie

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace