foto

Maryam d'Abo

  • nar. 27.12.1960 (59 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Příjmení d'Abo pochází z latinského (“Abo“) respektive švédského (“Åbo“) názvu finského města Turku. Maryam se narodila v Londýně gruzínské matce a holandskému otci, vyrůstala v Paříži a Ženevě. Že bude herečkou, se údajně rozhodla už v jedenácti. Studovala na Londýnském dramatickém centru a vystupovala v reklamě jako modelka. Trpí údajně fobií z výbuchů.

V roce 1983 debutovala v nízkorozpočtovém britském sci-fi hororu XTRO, ve kterém hrála francouzskou au-pair, která se (po jedné otevřené postelové scéně) stane lidským inkubátorem pro mimozemšťany. XTRO byl nelichotivě řazen mezi ostatní “erotická videa“ raných 80. let. Ve skutečnosti šlo jen o britskými filmovými cenzory (BBFC) povolenou nekrácenou video-verzi úspěšného kinosnímku. V rozhovoru pro časopis “Femme Fatales“ v roce 1994 na něj d’Abo nicméně vzpomíná jako na "hrozný film".

Krátce poté ztvárnila 'francouzskou přítelkyni' Marca Sindena v Hackfordově dramatu s Michailem Baryšnikovem a Isabellou Rossellini, BÍLÉ NOCI (1985). Její nejznámější rolí je však bezpochyby Kara Milovy, něžná československá čelistka a současně snajper, která se zamiluje do Jamese Bonda v akčním thrilleru DECH ŽIVOTA (1987). V souvislosti s uvedením filmu vyšly v září 1987 v Playboyi její fotky “nahoře bez“, čehož později litovala a uvedla, že už nikdy nic podobného nenafotí. V roce 1988 přišla docela slušná role mimozemského zdravotnického důstojníka Ta'Ry ve filmu a stejnojmenném seriálu HONBA ZA XENOMORFEM.

V roce 1992 to byla kritikou dobře přijatá vedlejší role domýšlivé sklářské umělkyně v podivné nízkorozpočtové britské komedii LEON THE PIG FARMER, která se těšila pozitivním ohlasům na festivalech v Benátkách, Londýně, Edinburgu a kalifornském Palm Springs. Následovaly nevýznamné role v nízkorozpočtových akčních videofilmech, hororech a fantasy, stejně jako hostování v televizních seriálech jako “Příběhy ze záhrobí“, “Red Shoe Diaries“ a “To je vražda, napsala“ a taky různé erotické thrillery jako TOMCAT: DANGEROUS DESIRES a TROPICAL HEAT (oba 1993).

S bondovským režisérem Johnem Glenem a Christopherem Lambertem natočila akční ÚKOL ZABÍT (2001) a pod vedením Mikeho Figgise se podílela na dramatu PROFESOR ODCHÁZÍ (1994). V televizní adaptaci románu DOKTOR ŽIVAGO (2002) si vedle Karla Dobrého nebo Pavla Kříže zahrála matku Keiry Knightley a ve filmu HELENA TROJSKÁ (2003), nominovaném mimochodem na cenu Emmy, zase královnu Hekubu. V roce 2005 dostala roličku v temném, ale pozitivně hodnoceném francouzském snímku PEKLO, jehož spoluautorem byl také Krzysztof Kieslowski a ve kterém zazářily Emmanuelle Beartová a Carole Bouquetová (Bond girl z roku 1981).

V roce 2002 se d'Abo stala spoluautorkou knihy “Bond Girls Are Forever“ (Bondovy dívky jsou věčné), která měla být jakýmsi holdem herečkám, které ztvárnily Bond Girls. Kniha se stala základem pro dokument, ve kterém se představila d'Abo a ostatní dívky série včetně první, Ursuly Andressové. Dokument běžel v americké televizi AMC v době, kdy šla do kin 20. bondovka, DNES NEUMÍREJ (2002) a některá DVD s tímto filmem později obsahovala tento dokument jako bonus. V roce 2006, po uvedení CASINO ROYALE, vysílala stanice AMC novou verzi dokumentu s rozhovory s “kasínovými“ herci, který vyšel v březnu 2007 na Blu-ray/DVD s touto bondovkou.

Maryam d'Abo je vnučkou gruzínského generála Giorgie Kvinitadzeho, sestřenicí zpěváka Mike d'Abo (jeho dcerou je herečka Olivia d'Abo). V listopadu 2003 se Maryam provdala za Hugha Hudsona, na Oskara nominovaného britského režiséra filmů OHNIVÉ VOZY (1981), TARZAN / PŘÍBĚH TARZANA, PÁNA OPIC (1984) a REVOLUCE (1985). Má smlouvu u přední evropské modelingové agentury “Models 1“.

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2002 James Bond: A BAFTA Tribute (TV pořad)