foto

Lisa Gerrard

  • nar. 12.4.1961 (59 let)
    Melbourne, Victoria, Austrálie

Biografie

Lisa Gerrard je všestranná hudebnice, která se narodila 12. dubna 1961 v australském Melbourne rodině irských přistěhovalců. Vyrůstala na multikulturním předměstí Prahran, kde na ni silně zapůsobily vlivy etnických menšin zde žijících (zejména Arabů, Turků či Irů). Zlomový pro ni byl rok 1981kdy potkala punkera Brendana Perryho a založila s ním hudební těleso Dead can dance, které se stalo jakýmsi guru world music a získlalo si obdivovatele po celém světě. Skupina se bohužel roku 1998 rozpadla, avšak Lisa nezahálí a dále se věnuje sólové tvorbě.

Herecky debutovala ve snímku EL NINO DE LA LUNA (1989) nominovaném na Zlatou Palmu. Roku 1994 Dead can dance vydali živý koncert TOWARD THE WITHIN, který obsahuje také množství rozhovorů s Lisou i Brendanem. V roce 2006 byl dokončen celovečerní dokumentární film o Lisa Gerrard SANCTUARY: LISA GERRARD, na kterém se podílelo množství známých herců či režisérů.

Podstatně bohatší a zajímavější je ovšem kariéra Lisy Gerrard coby skladatelky a zpěvačky. Podílela se totiž na řadě soundtracků: ještě s DCD to byl EL NINO DE LA LUNA (1989) nebo BARAKA (1992). Spolu s Pietrem Bourkem je autorkou hudby k filmům INSDIDER: MUŽ, KTERÝ VĚDĚL PŘÍLIŠ MNOHO (1999) a ALI (2001),oba filmy jí vynesly nominaci na Zlatý Globus. Ten získala, spolu s nominací na Oscara, díky hudbě ke GLADIÁTOROVI (2000), na které spolupracovala s Hansem Zimmerem. Další ocenění ji přinesl PÁN VELRYB (2002) nebo SALEM'S LOT (2004). Jako zpěvačka se podílela na další desítce filmů a patří mezi nejuznávanější "filmové" zpěvačky současnosti.

Rover

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(276)