foto

Nick Adams

  • nar. 10.7.1931
    Nanticoke, Pennsylvania, USA
  • zem. 7.2.1968 (36 let)
    Beverly Hills, Los Angeles, California, USA

Biografie

Tahle zajímavá postava vedlejších rolí padesátých a šedesátých let byla pojmenována jako Nicholas Aloysius Adamschock, což není pro hereckou kariéru zrovna nejvhodnější jméno, a tak se z Nicholase Adamschocka "nepatrnou" abreviací naráz stal ryze americky znějící Nick Adams, jenž je americkým pamětníkům známý nejspíše jako Johnny Yuma ze seriálu "THE REBEL" (1959), avšak vytvořil i slušnou řádku rozmanitých vedlejších rolí.

Promoval na prestižní St. Peter's College. Studoval vojenství pod Edem Parkerem spolu s Elvisem Presleym a dalšími budoucími celebritami. V roce 1952 se dal k americké pobřežní stráži, zlí jazykové tvrdí, že proto aby se vyhnul nasazení do války v Koreji.

Poprvé se na plátně mihnul ve filmu SOMEBODY LOVES ME (1952) a v roce 1955 vytvořil především ve filmech PAN ROBERTS, PIKNIK U CESTY a REBEL BEZ PŘÍČINY několik sice malých, avšak jistě zvládnutých a zajímavých rolí.

Poté, co si zahrál malou roličku Chicka v REBELU BEZ PŘÍČINY (1955), uzavřel těsné přátelství s Jamesem Deanem. "Zahrál" si i v Deanově posledním filmu OBR (1956), respektivu vypomohl svým hlasem Deanově postavě Jetta Rinka. Deanova předčasná smrt s ním silně zatřásla. O to nepochopitelnější je pak jeho další chování, když byl během jednoho roku devětkrát trestán za příliš rychlou jízdu. Kdo ví, kam až chtěl zajít v bezmezném obdivování svého idolu. Nakonec se ocitl v podmínce a velká filmová studia tohoto mladého vyvrhele začala ignorovat.

Vydobyl si pověst nevyzrálého, nedůtklivého a urážlivého mladíčka, čemuž víceméně odpovídali jeho mnozí "troubled young men" (nepokojní, vzpurní mladíci) - zcela podle vzoru svého dobrého přítele Jamese Deana.

Za zmínku každopádně stojí jeho Gary Nolan v OUR MISS BROOKS (1956), Barney Kovac v TEACHER'S PET (1958), vojín Benjamin B. Whitledge v NO TIME FOR SERGEANTS (1958), Jack Graham v THE FBI STORY (1959), Tony Walters v PILLOW TALK (1959), Homer Janeczek ve filmu PEKLO JE PRO HRDINY (1962), Dr. Sid Lackland v THE INTERNS (1962) či vojín V.R. Hackett v THE HOOK (1963). V roce 1963 byl za svoji roli Bena Browna v TWILIGHT OF HONOR (1963) nominován na Oscara.

Nebylo tomu ještě tak dávno, co se na své cestě za Oscarem nadobro zostudil Chill Wills, a Adams se nedal poučit a za svou kampaň utratil 8 500 dolarů. Ani to však nestačilo a tak ceněnou sošku si místo něj odnesl Melvyn Douglas za film HUD (1963). To byla pro Nicka Adamse další těžká rána, neboť si svým vítězstvím byl naprosto jist.

Od poloviny šedesátých let se přesunul do vod béčkových hororů a sci-fi, kde ztvárnil např. doktora Jamese Bowena v FURANKENSHUTAIN TAI CHITEI KAIJU BARAGON (1965) nebo Johna Cartera v KOKUSAI HIMITSU KEISATSU: ZETTAI ZETSUMI (1967). Konečně býval hlavní hvězdou - většinou japonských béček, zahrál si například astronauta Glenna v japonském godzzilím sci-fi ÚTOK Z NEZNÁMA (1965). Naposledy se na obrazovce objevil jako Nick Grant ve filmu MISSION MARS (1968).

7. února 1968 byl nalezen mrtev, opřen o stěnu ložnice, s očima doširoka rozevřenýma. Zemřel na předávkování léky, jež bral na svoji nervovou poruchu. Málokdo pochybuje o tom, že se jednalo o sebevraždu. Byl jednou ženat, s Carol Nugent, která mu porodila dva syny, Allysona (1960) a Jeba Stuarta (1961).

Pohrobek

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky