foto

Jozef Malovec

  • nar. 24.3.1933
  • zem. 7.10.1998 (65 let)
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Hudební skladatel Josef Malovec patřil už v šedesátých letech k ústředním osobnostem slovenské Nové hudby.

Skladbu studoval nejprve soukromě u Jána Zimmera, ve studiu pokračoval u Alexandra Moyzesa na VŠMU v Bratislavě a na pražské AMU u Jaroslava Řídkeho a Vladimíra Sommera. Kromě skladatelské činnosti působil ve Slovenském rozhlase jako redaktor, dramaturg a vedoucí pracovník Experimentálního studia Československého rozhlasu v Bratislavě.

Je autorem první samostatné elektorakustické skladby na Slovensku „Orthogenesis“ (1966), která v roce 1969 získala 3. místo ve finále světové soutěže v Darmouth College Hanover (New Hampshire, USA). Spolupracoval se souborem Hudba dneška, který interpretoval mnohé významné díla světové avantgardy. Malovcovu tvorbu charakterizuje syntéza dodekafónie a tonality.

V sedmdesátých letech se Malovec obrátil k folklóru jako svému novému inspiračnímu zdroji. Zájem o jiné umělecké média ho vedl k vytvoření filmové hudby k řadě dokumentárních a  hraným filmů, například Obrazy starého sveta (režie Dušan Hanák), animované filmy Viktora Kubala a Balada v dreve (režie Martin Slivka). Skládal i hudbu k poezii, přičemž některé skladby čerpají z poezie jeho manželky H. Malovcové (Hudba pre bas a komorný orchester). V posledním období vytvořil  dvě monumentální symfonie (1988, 1989) a znovu se vrátil k elektroakustické tvorbě.

Honza "HonzaBez" Bezděkovský

Skladatelská filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace