Naši synovia

všechny plakáty
Československo, 1975, 6 h 10 min (Minutáž: 57–65 min)

Režie:

Ján Lacko

Hudba:

Jozef Malovec

Karol Machata, Ivan Palúch, Elena Zvaríková-Pappová, Eva Mária Chalupová, Juraj Sarvaš, Andrej Hryc, Vladimír Kostovič, Ján Kramár, Adam Matejka, Michal Belák, Vladimír Minarovič, Lotár Radványi (více)

Epizody(6)

Epopeja o osudoch synov rodiny Gaburovcov počas 2.svetovej vojny. (RTVS)

tron

"Ale moji synovia by žili." Človek sa až pristihne pri myšlienke, či má Spielberg čisté svedomie... Hm, no nič, toto asi neriešme. Zbožňujem slovenské epické ságy o skaze jednej rodiny (Červené víno, Tisícročná včela). Naši synovia mi dlho unikali, ale nakoniec som ich dohnal a je to pecka. Každý diel sa venuje inému synovi (prípadne dvom naraz), ale zaujímavé je, že niektoré postavy sa prelínajú naprieč niekoľkými dielmi (napr. Jozef Bednárik, ktorého som nikdy nemal rád, ale tu je geniálny). Čo ma najviac vadilo? Asi to, že to bolo čierno-biele; farba by tomu ešte viac pridala na opulentnosti. A predposledný diel bol trochu nuda. ()

Flego

6 - dielny televízny film o rodine, ktorá platí počas vojny príliš vysokú daň. Za hlbokého socializmu to bežalo v televízii. ()

Volodimir2

Slovenský seriál, ktorý sa kritickým okom pozerá na všetko čo súvisí s predvojnovým Československom, ďalej na vojnový Slovenský štát ale aj povojnovú situáciu v oslobodenej republike. Pekné je, že jednotlivé seriály sa rozbehávajú s jednotlivými synmi, ale vzápätí je do deja zapojená aj ich prvá láska. Na prvom príbehu o synovi Matúšovi Gaburovi je ojedinelo poukázané na život na slovenskej dedine, úzke prepojenie roľníkov ku hrude a gazdovstvu. Ale už aj prvé poznatky o práci mimo pôdy. Matúš odchádza na vojnu do západných Čiech kde sa dostáva do osídiel Hitlerovej politiky. Prechádzame cez brannú pohotovosť ČSR sprevádzanú všeobecnou mobilizáciou (23.9.1938). Čo bolo zavŕšené 1.10.1938 kedy dochádza k odstúpeniu Sudet Nemeckej ríši. Ukončenie tejto agónie nasledovalo v marci 1939 vyhlásením Slovenského štátu a obsadením zostatku Čiech nacistickým Nemeckom. Slovenskí vojaci museli opustiť české posádky a hneď nasledoval vojnový stret s Maďarskom (od 23.3.1939). Matúš bojovú pohotovosť odignoroval a vojenským súdom bol odsúdený na 1 rok väzenia. Vrátil sa do rodnej dediny za silnejúcej činnosti Hlinkových gárd. Zapojil sa do odboja, doplatil za to životom, zastrelil ho Slovák gardista. Martin pracuje v továrni, ale inklinuje k letectvu. Pripravoval sa v kurze lietania, keď začalo povstanie. Bol mimoriadny talent ale malo lietadiel a slabo vyzbrojených ho v prvých bojoch pripravilo v bojovej činnosti o život. Klement narukoval k slovenskej armáde, po počiatočnom výcviku nasledoval presun na východný front v zostave Wehrmachtu proti Sovietskej armáde. Zapojili sa do vojny na Kryme, tu bol aj ranený. 30.10.1943 bola časť 1. pešej divízie zajatá vojskami sovietskej armády. V zajateckom tábore v Usmani padlo rozhodnutie z týchto vojakov vytvoriť ucelenú jednotku. V januári 1945 vznikla 2. paradesantná československá brigáda. Tá bola s Klementom dňa 25.9.1944 presunutá do centra SNP a ihneď nasadená do bojov (jej tragédiu popisujem v komentári k filmu Zabudnutá brigáda). V závere filmu bol Klement opäť ranený. 4. diel seriálu je o dvojčatách Matúšovi a Lukášovi, obaja utiekli z domu a pridali sa k partizánom. Neskúsení, slabo fyzickí pripravení prekonávajú s ťažkostiami vyčerpávajúci pochod cez hrebene slovenských hôr. Nakoniec týchto mládencov zmenia tieto tvrdé podmienky partizánskeho života na tvrdých chlapov. Otec Adam sa v synovi Ondrejovi videl, chcel mať z neho študovaného syna, aby ho ochránil od nebezpečia poslal ho s koňmi na lazy. Tu ale narazil na Nemcov a nakoniec nasledovala ďalšia zbytočná smrť. A takmer smrťou sa skončil aj záverečný diel, kedy najmladší Peter sa vybral peši hľadať svojich nezvestným bratov. Veľmi dobrý seriál, ktorý sa snažil zakúsnuť do každej oblasti pred vojnou, ale aj počas nej. Najväčšiu časť venuje práve Slovenskému národnému povstaniu. Zmysel seriálu a jeho posolstvo nám zatvára oči aj pred silnou propagandou, ale veď film sa točil v roku 1974 a to ešte neubehlo od vojny ani 20 rokov a spoločnosť bola pod tvrdým jarmom komunistov. () (méně) (více)

dyfur

….seriál z rokov sedemdesiatich - oslavujúci boj slovákov počas druhej svetovej vojny proti fašistom aj domácim kolaborantom  zobrazený na osude jednej mohopočetnej rodiny.....seriál,vktorý mi dobre utkvel v pamäti a dlho bol nedostupný..... ()

Autogram

Koniec augusta vždy znamená, že sa v telke objavia povstalecké filmy a seriály. Tento je z tých málo známych s minimom hodnotení a celkom neprávom. Tempo rozprávania nie je zlé, zaradenie autentických záberov dobre zapadlo, len ten pohľad na udalosti s jednoznačnými postavami je poplatný dobe vzniku, ako sa dalo očakávať. Každý diel ponúka príbeh jedného syna jednej matky, jeho lásky k jednej žene a k armáde. Zavŕšenie má pripomenúť osudy slovenských vojakov v druhej svetovej a tiež ich rodín. (19.8.2019) –––– Nakoniec to nie je celkom tak, ako som napísal, jednotlivé diely nie sú ako podľa šablóny. Posledný je ale dosť slušná depka ešte aj s tým nástupom socializmu, ale (pozor SPOILER) nakoniec niekto predsa toho vojaka Ryana zachránil. (26.8.2019) ()

Hombre8

Nehodnotím námět nebo předlohu, pouze zpracování. A to je značně slabé, i s přihlédnutím k době vzniku.  Už tak od druhého dílu v těch synech, kteří stárli raketovou rychlostí a z dětí se stali během pár let rekruti, měli tvůrci docela hokej (třeba i co do počtu) a kupili jednu hloupost na druhou. Hovoří za vše, když autorům ani nestojí za to, prostřelit evidentní maketu kabiny letadla a místo toho tam namalují průstřely bílou barvou jako v nějakém animovaném filmu nebo když si to na bojiště přihasí Wehrmacht v československých transportérech OT-62 TOPAS, vyvinutých v šedesátých letech. Vzhledem k tomu, že se jedná o válečný seriál, kde se dá předpokládat, která asi tak část populace ho bude sledovat, jsou tyhle kiksy docela pohrdání dívákem. ()