foto

Marie Hodrová

  • nar. 27.7.1880
    Chrudim, Rakousko-Uhersko
  • zem. 21.5.1952 (71 let)
    Praha, Československo

Biografie

Dnes neprávem pozapomenutá herečka Marie Hodrová, prožila zajímavou divadelní kariéru. O její oblibě a popularitě svědčí i to, že v penzi jí často doma  navštěvovali známi herci (L. Pešek, Z. Štěpánek atd.), byla výbornou kuchařkou, a vypravěčkou i proto jí nazývali  "naše máma"

Narodila se 27. července roku 1880 v Chrudimi, jako Marie Anna Bonaventurová, její otec Jan Bonaventura, byl pekař a maminka se jmenovala Marie. Mladá Marie se zamilovala do divadla, začínala u kočovných div. souborů (Frýda, Sedláček). Okolo roku 1900 působila v Praze v Libenském div., kde poznala svého budoucího manžela, herce Jana Hodra. Za kterého se v roce 1902 v Praze Libni, provdala.

Společně, pak působili u L. Janovského, okolo roku 1906 měl Jan Hodr svou kočovní společnost, která působila hlavně na Moravě. Marie byla velmi platnou součástí manželova souboru, hlavně s hereckým kolegou Janem Čadou tvořili oblíbený herecký pár. V manželově společnosti odehrála zajímavé role, např. titulní role v div. hrách Anděl smrti, Anna Karenina atd.

Po zániku divadelní společnosti svého manžela působila dlouhou dobu v Ostravě, kde nejdřív hrála v divadle v Národním domě v Moravské Ostravě, pak v Národním divadle Moravskoslezkém. Na začátku 30 let. svojí skoro čtyřicetiletou kariéru ukončila a s manželem se natrvalo usadila v Praze.

V té tobě si jí povšiml i film, ale ačkoli na divadelních prknech zářila ve velkých a hlavních rolí, ve filmu ji byli souzeny jen malé epizodky. V rozmezí let 1933- 1950 hrála cca v 25 filmech. První film ve kterém si zahrála, dokonce po boku svého manžela Jana Hodra, byl film Život je pes 1933, kde hrála paní Netušilovou.

V roce 1934, sehrála jen malou epizodku ve filmu Život vojenský- život veselý. V roce 1937, hrála ve filmu Jarčin profesor rozkošnou roličku maminky Navrátilové (jejího film. syna hrál L. Pešek), z jejich předválečných filmů si zaslouží připomenout zvědavá tetička ve filmu Třetí zvonění 1938, a hodná paní řídící ve filmu Jarní píseň 1944.

Po roce 1945 sehrála jen  pět rolí, za připomenutí stojí film Daleká cesta 1948, kde jako vězeňkyně myje chodník a roztomilá postava staré cestující ve filmu Pytlákova schovanka 1949. Naposled zavítala do atelieru v roce 1950, aby sehrála epizidku dámy na hostině ve filmu Temno.

Se svým manželem Janem Hodrem měla dva syny Jiřího a Zdenka Hodra, později známého herce, dočkala se i vnoučat, dcera Zdenka Hodra, Daniela Hodrová, je dnes známou spisovatelkou.

Marie Hodrová, která přežila svého manžela o 14 let, zemřela v Praze 21. května roku 1952, ve věku nedožitých 72 let. Jistě, by si dnes tato herečka zasloužila větší pozornost.

JA.RO.KO.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky