foto

Jerry Zucker

  • nar. 11.3.1950 (68 let)
    Milwaukee, Wisconsin, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Je nejmladším členem proslulé trojice ZAZ (do níž náleží jeho starší bratr David a Jim Abrahams), která je považována za nejvýznamnější tvůrce americké filmové parodie. Jejich práce se po většinu kariéry prolínala a proto jsou jejich životopisy velmi podobné. Často spolupracují ještě se scenáristou Patem Proftem. První společný projekt, na kterém se ZAZ podíleli byla komedie KENTUCKY FRIED MOVIE z roku 1977. Jerry posléze spolupracoval na režii komediálního muzikálu ROCK´N´ROLL HIGH SCHOOL, se slavnou americkou punkovou kapelou Ramones v hlavních rolích. V roce 1980 přichází první společný režijní počin ZAZ - snímek PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM!, jež se dočkal mnoha ocenění a odstartoval sérii ztřeštěných parodií zmiňované trojice. Jerry se na mnoha těchto filmech střídavě podílel jako režisér, scenárista i producent. Za zmínku stojí například seriál POLICE SQUAD! parodující televizní krimi-série, jenž se dočkal převedení i do filmové podoby jako BLÁZNIVÁ STŘELA (Jerry napsal scénář ke všem třem filmovým dílům).

V 90. letech se členové ZAZ vydali každý svojí cestou. Mladší z bratrů Zuckerových překvapil v roce 1990 režií lehce komediálního melodramatu s Patrickem Swayzem a Whoopi Goldberg DUCH. Jednalo se o Jerryho první samostatný projekt a hned se dočkal nominace na pět Oscarů, včetně toho za nejlepší film. Dvě sošky (za nejlepší scénář a ženský herecký výkon ve vedlejší roli) nakonec skutečně získal.

V roce 1995 Jerry převzal po zesnulém režisérovi Terenci Youngovi režii netradiční adaptace legendy o králi Artušovi PRVNÍ RYTÍŘ s Seanem Connerym a Richardem Gerem. Snímek ovšem příliš nezabodoval. Naposledy se oblíbený tvůrce vrátil na režisérskou stoličku v roce 2001, kdy natočil dobrodružnou crazy komedii s hvězdným obsazením MILIÓNOVÝ ZÁVOD. Od té doby si dal od filmování delší pauzu a v současné době se věnuje výhradně filmové produkci.

Stejně jako jeho bratr David a Jim Abrahams i Jerry rád obsazuje do miniaturních úloh členy své rodiny a sem tam si sám rovněž zahraje nějakou tu cameo roli.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1994 Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas - původní scénář
1991 Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu - původní scénář
1988 Bláznivá střela - původní scénář
1984 Přísně tajné!
1980 Připoutejte se, prosím!
1977 The Kentucky Fried Movie

TV seriály

1982 Police Squad! (TV seriál)

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Tvůrcovská filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(55)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace