foto

Joe Berlinger

  • nar. 30.10.1961 (58 let)
    Boca Raton, Florida, USA

Biografie

Joe Berlinger: manžel, otec dvou dětí, nositel ceny akademie za dokumentární film, ale především režisér skutečných snímků o lidech v netradičních a mnohdy nezáviděnihodných situacích.

Berlinger zahájil svou kariéru v reklamním oboru pro takové zákazníky, jako např: Kodak, Wal-Mart, Nuprin a the Partnership for Drug Free America. Pracoval nejdříve u firmy McCannEricson v New Yorku a později u Oligvy and Mather ve Frankfurtu v Německu a New Yorku. Berlingerův první nezávislý film OUTRAGEOUS TAXI STORIES vytvořil v roce 1989. Pojednává o humorném pohledu na taxikáře z New Yorku. Ten se stal favoritem mezinárodních festivalů. Outrageous Taxi Stories vyhrál 10 hlavních cen, byl nominován za nejlepší dokumentární film od Mezinárodní dokumentární asociace. Byl také celostátně vysílán na Sundance Channel.

Svou dokumentární tvorbu zahájil s Brucem Sinofskym, využívali cinema-verité bez komentáře. Seznámili se u společného působení u Maysles Films. Bruce v té době pracoval již 8 let jak střihač televizních reklam a jelikož měl film Outrageous Taxi Stories prakticky nulový rozpočet, JOe poprosil pár lidí o laskavost. Mimo jiných mezi nimi také právě Bruce, a to, zda-li by mu mohl film sestříhat zdarma. Právě tady, ve střižně, se spřátelili.

V dubnu roku 1991 založil společně s Brucem Sinofskym svou vlastní produkční a divadelní distibuční společnost Creative Thinking International Ltd. Prvním projektem této společnosti byl BROTHER'S KEEPER (1992). Je hlavně o Delbertu Wardovi, obviněném z vraždy svého bratra Billa. Dalším společným projektem této dvojice byl PARADISE LOST: THE CHILD MURDERS AT ROBIN HOOD HILLS - vystihuje život tří mladistvých chlapců, obviněných ze spáchání třech satanismem inspirovaných vražd. Tenhle dokument slavil úspěch na festivalu Sundance Film Festival a v sekci Forum na berlínském filmovém festivalu. O čtyři roky později, v roce 2000 se ale dočkal pokračování jménem PARADISE LOST 2: REVELATIONS. Mezitím, v roce 1997, produkovali a režírovali WHERE IT'S AT: THE ROLLING STONE STATE OF THE UNION, který byl vysílán na ABC v květnu 1998. V únoru roku 1999 Berlinger režíroval epizodu NBC televize HOMICIDE: LIFE ON THE STREET. Na přelomu roku 1999 a 2000 JOe Berlinger dokončoval FUNCLUB, pilotní projekt na VH1, který se stal nejsledovanějším pořadem roku 2000.

Berlinger toužil po natočení vlastního celovečerního filmu. Nápad na jeho první hraný film se jmenoval The Little Fellow in the Attic, byl to na pravdě založený kriminální příběh, odehrávající se na počátku dvacátého století. Zanesl ho ¨do společnosti Artisan Entertainment, a tam mu místoo toho nabídli jinou práci: natočit ZÁHADU BLAIR WITCH 2, což se stalo v roce 2000, a která mu také přinesla mnoho problémů a posunula ho o několik kroků zpět . V roce 2004, opět společně s Brucem Sinofskym vytvořili dokument METALLICA: SOME KIND OF MONSTER, na kterém strávili více než 2 roky natáčení.

Veronika "nakiniki" Motúzová

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2000 Záhada Blair Witch 2

Dokumentární

2019 The Longest Wave
2017 Intent to Destroy

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Tvůrcovská filmografie

Kameramanská filmografie

Dokumentární

2009 Crude