foto

Chor Yuen

  • nar. 16.9.1934 (85 let)
    Canton, Čína

Biografie

Chu Yuan (nebo také 楚原, Chi Yau, Chin Yu, Cho Yuan, Choh Yuen, Chor Yuen, Chu Yan) režisér, herec a spisovatel se narodil 16. září 1934 v Guangzhou. A nemusel se k filmu dostávat nijak pracně přes odpor svých rodičů, protože jeho otec, Zhang Huo byl poměrně známý herec. Ovšem Chu Yuan se nevydal okamžitě za slávou nefritového plátna. Nejdřív se nechal zapsat na studium chemie v Chung Shan University. Když v jeho filmech bublají tajemné tekutiny a všude se plíží mlha, je tedy jasné, kde mladý Yuan bral inspiraci.

Zřejmě aby si přivydělal, Chu začal psát předlohy k filmům. První už ve 22 letech, tedy v roce 1956. Film THE SOUL STEALER režiséra Ng Wuiho sice nebyl zrovna kasovní trhák, ale Chu Yuan díky první úspěšné předloze mohl začít obohacovat svůj příjem o skromný plat spisovatele. THE 7 HEAVENS byl dalším spisovatelským počinem, ale ani tento film nepatří ke zlaté klasice roku 1956.Za první film, který vzal Chu Yuan režijně do rukou se považuje BLOODSHED IN THE VALLEY OF LOVE z roku 1957 (občas uváděno 1959), ale ve skutečnosti je jeho režijním debutem THE WHISPERING PALMS z roku 1957, drama, které vytvořil s režisérem THE 7 HEAVENS Chun Kimem (Chin Chien). Chu Yuan se věnoval hlavně dramatické tvorbě a na lehčí žánr příliš nepomýšlel. Nutno říct, že žádný z filmů jeho raného období nijak nevynikl. Málokdo dnes může říct, že viděl filmy jako ORCHID IN THE STORM (1959), GRASS BY THE LAKE (1959), THE GREAT DEVOTION (1960) NEBO AUTUMN LEAF (1960). Na druhou stranu natočil Chu Yuan od svého prvního režijního počinu, tedy od roku 1957 do roku 1965 skoro čtyřicet filmů! Na nováčka v branži to je dost velký výkon a i když nešlo o pamětihodné snímky, určitě byly pro Chu Yuana vynikající režijní školou. Z jeho pojetí se zvolna začínaly vyčleňovat znaky, charakteristické pro jeho tvorbu.

Oproti Changovi Cheh netrpěl příliš rozevlátými gesty, nezajímaly ho jen mužské objekty, ale především vztahy mezi muži a ženami a psychologická drobnokresba. Začínala ho zajímat historická dramata, romance a okrajové žánry, jako třeba horor. V roce 1964 natočil i svou první komedii A BLUNDERING WIFE. Chu Yuan se učil rychle a pracoval vytrvale na svém stylu. Díky žánrové pestrosti a této počáteční velké zkušenosti s filmem bude jednoho dne mistrně drnkat na city a vkus svých diváků.

Chu Yuan zjistil, že dramata netáhnou tak velké množství diváků, zato romance si najdou širší spektrum ctitelů. V šedesátých letech tedy své osvědčené hvězdy postavil do romantických světel a začal tvořit příběhy méně dramatického ražení. SILENT LOVE z úspěšného a plodného roku 1965 načal novou éru romanci, která zahrnuje další kvanta filmů, z jejichž názvů je dost jasné, o čem že to pojednávaly. AN OCEAN OF LOVE (1965), LOVER IN DISGUISE (1965), LOVE NEVER FADES (opět 1965), LOVE HAS MANY FADES (1965), LOST IN LOVE (1965), HONEYMOON (1965) a DOOMED LOVE (1965), to je, myslím pořádná kolekce šedesátého pátého roku a netřeba k ní moc dodávat.Chu Yuan dokázal romance vyrábět v poměrně macatých sériích. Jeho pravou rukou se tehdy stal spisovatel Sze To On, který mu dodával náměty a Chu Yuan v době, kdy Chang Cheh vyjížděl do boje s celou kinematografií a větřil vítězství, začínal sklouzávat do skupiny výrobců slzavých příběhů a nudných dramat. Zdálo se, že těžko vybředne.

Zkusil krimi ve filmu DIAMOND ROBBERY (1967), ale chybou bylo stejné obsazení a strach z jakékoli změny. Podobně dopadl MAN FROM INTERPOL (1967) i návrat k dramatu (MAINED THIEF (1967)) a ke komedii (YOUNG, PREGNANT AND UNMARRIED (1968)). Když Chang Cheh nasadil muzikál The Singing Thief, přišel se dvěma vlastními výtvory stejného žánru. Jenže The Singing Thief se proslavil, kdežto RHAPSODY A PURPLE STORMY NIGHT dneska nikdo nezná.

DUEL FOR GOLD (1970) byl jeho prvním kung fu filmem a úplně jinou zkušeností s novými herci. Námět tentokrát nenapsal Chu Yuan nebo Sze To On, ale osvědčený autor Shaw Bros a hlavně Changa Cheh Ni Kuang. Bylo jasné, že Chu Yuan od této chvíle půjde jiným směrem. Z autora neúspěšných filmů se měl stát plagiátem Changa a jeho slávy. Tah studia ale nevyšel. Duel for Gold neměl zase tak veliký úspěch a Chu Yuan se obrátil ke studiu Cathay Asia Films. Konečně se našel a mohl prorazit.

COLD BLADE z roku 1970 bylo jeho první wuxia. A kritici nešetřili chválou. Noví herci (Kao Yuan, Chen Kuan Tai, Chen Manling, Chan Ping), jiné pojetí a nevšední osobitost. Chu Yuan objevil, že má cit pro hrdiny s meči, kteří ale nemají stejný charakter jako postavy Changových filmů. Dokázal navodit atmosféru tajemna, nebál se erotických motivů a ke své práci nepotřeboval nutně exteriéry s nákladnými stavbami. Přesto mohl a dokázal oslovit široké spektrum diváků. Film THE LIZARD z roku 1972 sice nebyl wuxia, ale měl všechny rysy klasické tvorby Chu Yuana. Superzloděj s ještěrčími schopnostmi byl klasicky béčkovou postavou a Chu ukázal, že má pro hrdinský subžánr obrovské pochopení. Je až neuvěřitelné, že se něco takového probudilo zrovna v režisérovi dramat a romancí, ale Chu Yuan se našel.

Navíc našel své hvězdy. Především tu nejstálejší, charismatického muže jménem Yueh Hua, který se stal ideální formou hrdiny Chu Yuanových dalších filmů. Dalším silným pilířem byl herec a producent tohoto filmu Lo Lieh, tehdy už velice slavný a vyhledávaný. Lizard dal práci i dalším začínajícím hvězdičkám. Nabídl příležitost choreografickému talentu Yuenovic klanu, protože Yuen Woo Ping a Yuen Cheung Yan vytvářeli choreografie, dále se tu objevil Yen Shi Kwan nebo Fung Hak On, pozdější esa kopacích filmů Sammo Hunga. Návrat ke studiu Shaw Brothers byl tedy ve velkém stylu. A Chu Yuan natočil další akční kopačku THE KILLER (1972). A pak se ke svým romancím otočil zády s překvapivou razancí.

V roce 1972 režisér, sebejistý po úspěchu Lizarda šokoval publikum dramatem INTIMATE CONFESSIONS OF A CHINESE COURTESAN. Byl to první film, který spojil všechny pracně hledané Chu Yuanovy motivy. Krásné kostýmy, intimní, trochu klaustrofobické interiéry plné dusné intimity, krásné ženy, probouzející erotické představy a sladká, snová barevnost, to jsou klasické prostředky jeho filmového výrazu. Opět se tu představil Yueh Hua který se lechtivým scénám nevyhýbal a další tváře, které bude Chu Yuan využívat tak často, jak jen to bude možné. Třeba krásky Ho Li Li a Betty Pei Dee nebo herci Fan Mei Sheng a Corey Yuen Kwai. Ve spolupráci s televizí se Chu Yuan vrátil k historickému dramatu a prorazil filmem SORROW OF THE GENTRY(1974), kde opět hrají osvědčenéé tváře, Yueh Hua, Ling Yun, Cheng Li, Chung Wa i tehdy nesmírně slavná Li Ching.

Ovšem velkolepý návrat k dramatům přerušilo osudové setkání s knihami, které úplně změnily Chu Yuanovy plány na velkou, dramatickou režii, se kterou se vracel nechtěně na počátek. Gu Long byl slavný a čtený. Byl vynikající, klasicky čínský, velice obrazný. Chu Yuan ho dokázal cítit až do konečku prstů. Byl to jeho životní autor a dokázal mu nahrát přesně na smeč. Navíc Chu Yuan získal obrovský tahák na plakáty. Slavný herec Ti Lung přijal hlavní roli ve filmu MAGIC BLADE (1976) podle Gu Longovy předlohy a stal se první proslavenou postavou Chu Yuanových filmů. Temný šermíř Fu, legenda Wulinu, muž, který miluje svou šavli, spravedlnost a černou barvu se zdařil do posledního detailu. V KILLER CLANS (1976) chyběl Ti Lung, ale Chung Wa a hlavně Yueh Hua měl charismatu dost, takže film rozhodně nezapadl. Další swordplay podle Gu Longovy předlohy se podařilo a Chu Yuan už se nemusel starat o to, jestli se diváci budou pohoršovat nad nahými dámami v decentně erotických pózách.

V roce 1977 se režisér zmocnil nejslavnější prózy Gu Longa a na svět přišel SENTIMENTAL SWORDSMAN, fenomenální vrhač dýk Li Xun Huan, rozervaný muž, milující sentimentální řeči při dobrém vínu, svou sestřenici, předjaří, měsíc v úplňku a toužící už konečně přestat bojovat, což se mu díky vlastní fenomenalitě ne a ne podařit.Opět Ti Lung v hlavní roli, tentokrát po boku ne se svým letitým hereckým partnerem Davidem Chiangem, ale jeho nevlastním bratrem Derekem Yee Tungem. Choreografie se stejně jako u předchozích filmů ujal Tong Gaai, který se stal dvorním choreografem Chu Yuanova týmu a sentimentální bojovník Li dobyl celou Čínu. V roce 1978 získal film cenu Golden Horse a stal se skutečným hitem, který naprosto ovládl kina. V době, kdy se do popředí draly dynamické kung fu snímky s neuvěřitelnými choreografiemi Sammo Hunga a jeho týmu, v době, kdy už celý svět dávno znal Bruce Lee to byl úspěch neskutečný, ale publikum se v tomto příběhu plném sentimetu, švestkových květů, intrik, zrad, krásných žen a statečných mužů zjevně dokonale našlo.

Celá sedmdesátá léta Chu Yuan přiváděl na plátno jak Gu Longovy knihy, tak své vlastní náměty a s větším či menším úspěchem dobýval pokladny kin. Jeho swordplays se stala naprostou klasikou a dokázala konkurovat novějším kung fu filmům bez nejmenších obtíží. Zatímco Chang Cheh pomalu odcházel jako relikt mrtvé doby, Chu Yuan byl na vrcholu slávy i tvůrčích sil. Nepřeberné množství jeho filmů by zabralo obrovský prostor jen k vyjmenování, natož k povídání o každém zvlášť. Jmenujme si tedy jen ty nejzásadnější, jako DEATH DUEL (1977), CLANS OF INTRIGUE(1977), HEAVEN SWORD AND DRAGON SABRE (1978), CLAN OF AMAZONS (1978), BAT WITHOUT WINGS (1981) a samozřejmě pokračování jeho nejslavnějšího filmu RETURN OF THE SENTIMENTAL SWORDSMAN (1981).

Hongkongský filmový průmysl se od poloviny 80.let značně změnil. Studio Shaw Bros víceméně zkrachovalo, vůdčí úlohu převzalo studio Golden Harvest a po hercích se vyžadovalo trochu jiné zaměření, než takové, na jaké byli zvyklí. Málokdo měl pohybový talent a ostré lokty Jackieho Chana a málokterý režisér si dokázal udržet své zdánlivě neotřesitelné postavení. I Chu Yuan pochopil, že v nové konkurenci nemá šanci. Našel nové uplatnění, tentokrát na druhé straně kamery a stal se hercem. Objevil se v POLICE STORY Jackieho Chana, v nevýrazném filmu CITY WARRIORS, který režíroval herec Wang Lung Wei, opět pod vedením Jackieho v Miracles, pod taktovkou Erika Tsanga v komedii LITTLE COP (1989) nebo v dramatu HONG KONG GRAFFITI (1995).

Až na několik slabších režií, jakými byly filmy BLOOD STAINED TRADEWINDS (1990) nebo THE LEGEND OF LEE HEUNG KWAN (1990) se Chu Yuan své profesi už nevěnoval. Naposledy se na filmovém plátně objevil v roce 2001, tedy v 67 letech. Filmem DUMMY MOMMY, WITHOUT A BABY zakončil svou slavnou filmovou kariéru.

Milada "miklaras" Střítezská

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

1990 Li Xiangjun
Xiao tou a xing
1987 Liang xiao hua nong yue
1985 Hua xin hong xing
Tai cheung lo dau
1984 Ai nu xin zhuan
Moh din tiu lung
1983 Ri jie
Shen Sheng Yi
Yao hun
1982 Huan hua xi jian
1981 Hei xi yi
Liu Xiao Feng zhi jue zhan qian hou
Mo jian xia qing
Panovník a jeho bratr
1980 Bat Without Wings
Die xian
The Convict Killer
Ying xiong wei lei
1979 Jue dai shuang jiao
Kong que wang chao
Xiao lou can meng
Yuan yue wan dao
1978 Legenda o netopýru
Xiao shi yi lang
Xiu hua da dao
Yi tian tu long ji
Yi tian tu long ji da jie ju
1977 Duo qing jian ke wu qing jian
Ming yue dao xue ye jian chou
Pai yu lao hu
San shao ye de jian
1976 Ci lang zhou
Pavučina smrti
Tien ya ming yue dao
Zabijácké klany
1975 Da jie an
Xin ti xiao yin yuan
1974 Wu yi
Xianggang qi shi san
Zhu men yuan
1973 Qi shi er jia fang ke
Tu fei
Xiao za zhong
Ya yu xia yang
1972 Ai nu
Bi hu
Da sha shou
1971 Huo bing
Yi jian gou han
1970 Huo niao di yi hao
Long mu xiang
Lu yin ji qing sha an
Wo bu yao li hun
Yu lou chun meng
1969 Cong ming tai tai ben zhang fu
Lang zi
Leng nuan qing chun
1968 Qing chun lian ge
Yu nu chi qing
Yu nu tian ding
1967 Gong hua xia dao
Jiao qi
Lan se ye zong hui
Shao nu qing
Si wang tong hang zheng
Tie dan en chou
Yu nu shen tou
Zuan shi da jie an
1966 Can hua lei
Hei mei gui yu hei mei gui
Qin qing shen si hai
Shen mi de xue an
Wen jun neng you ji dou chou
Wo ai zi luo lan
Xiao kang zhi jia
Yi chan yi bai wan
Zei mei ren
1965 Chun can hua wei luo
Chun yuan
Hei mei gui
Hua shen qing ren
Mi yue
Qing hai jin zhi
Qing hai mang mang
Qing tian jie
Xiang si hu pan
Yuan lai wo fu qing
Zhang fu de mi mi
Zhui ren
Zui ren xia ji
1964 Da zhang fu ri ji
Da zhang fu ri ji xia ji
Feng fu
Gao chu bu sheng han
Hu tu tai tai
Hun duan nai he tian
Qing hai you lan
Si wang jiao zhi ye
1963 Han lei de mei gui
Qing zhi suo zhong
Zuo ye meng hun zhong
1962 Huan nan zhen qing
Nie hai yi hen Shang ji
Nie hai yi hen xia ji
Qing ming shi jie
1961 Qing tian wei lao
Ye ban you ling
1960 Ke lian tian xia fu mu xin
Qiu feng can ye
1959 Feng yu you lan
Hu pan cao
1957 Xue ran xiang si gu
Ye lin ye

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace