foto

Linda Harrison

  • nar. 24.7.1945 (75 let)
    Berlin, Maryland, USA

Biografie

Modelka Linda Harrison byla v 60. a 70. letech nepochybně jednou z nejkrásnějších žen na světě. Ve filmu zazářila jen velmi krátce a dodnes je spojována prakticky s jedinou rolí, v níž navíc vůbec nemluvila.

Linda se narodila v americkém Marylandu. Od útlého věku se věnovala modelingu. V šestnácti letech získala ve svém rodišti titul Miss Berlín. Později zvítězila i v celostátní soutěži krásy. S herectvím začínala v polovině 60. let spíše drobnými úlohami v seriálech (např. BATMAN). V roce 1967 si jako historicky první živá herečka vyzkoušela roli komiksové super-hrdinky Wonder Woman ve stejnojmenném pilotním díle k zamýšlené a nakonec nikdy nerealizované televizní sérii.

Zlom nastal, když byla na jedné mezinárodní soutěži krásy objevena hollywoodským hledačem talentů Mikem Medavoyem ze společnosti 20th Century-Fox. Díky němu získala v roce 1968 svoji zmiňovanou nejslavnější úlohu – krásné němé dívky Novy v klasické sci-fi podle knižní předlohy Pierra Boullea PLANETA OPIC. Do této role se ještě vrátila o dva roky později v o něco méně úspěšném pokračování DO NITRA PLANETY OPIC.

Zároveň se v roce 1969 provdala za filmového producenta Richarda D. Zanucka a z téměř deset let trvajícího manželství vytěžila ještě několik dalších příležitostí před kamerou, leč o podobně výrazné postavě jako v Planetě opic si mohla nechat jen zdát.

V roce 1975 se ucházela o roli manželky Roye Sheidera ve Spielbergově slavném thrilleru ČELISTI, ovšem produkce na poslední chvíli dala přednost Lorraine Gary. Od 80. let se pak Linda objevovala ve filmech už jen sporadicky v miniaturních partech. Naposledy si zahrála malé cameo v remakeu svého nejznámnějšího filmu PLANETA OPIC v režii Tima Burtona.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Herecká filmografie