Batman

Akční / Rodinný / Fantasy / Krimi
USA, (1966–1968), 49 h 59 min (Minutáž: 24–25 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), Jerry Robinson (komiks) (více)

Adam West, Burt Ward, Alan Napier, Neil Hamilton, Stafford Repp, Cesar Romero, William Dozier (vypravěč), Yvonne Craig, Burgess Meredith, Anne Baxter (více)

Série(3) / Epizody(120)

kingik odpad!

4% menšina se raduje (mám pocit, že tohle číslo už dnes tak docela neplatí) nad pojetím obou comicsových bardů, ale když odhlédnu, že Batman s Robinem budí v každé epizodě dojem, že by se nejraději chtěli "polaskat", tak toho už tedy moc nezbývá co by stálo za zmínku. Ve studiových kulisách se žádná větší "rajčula" nenadělá a plytkost každé epizody je doménou. Dvě hrdinské postavy tedy dopadly hodně blbě v šedesátých letech. Budily spíše smích než respekt. Klady: snad jen ta úvodní znělka má něco do sebe, ale moc to nevytrhne. Zápory: nemožné ztvárnění postav je urážkou skvělého comicsu, plytké epizody, masky a kostýmy horší než když se někdo namaskuje na maškarní bál, laciné rekvizity, nemožné pojetí příběhů, bídná studiová výprava, všechno špatně. 0% ()

Aeres

"NANaNaNaNaNaNaNa Batmáááááán..." A protože se na české stanice nedalo dívat, už když jsem byl malý, civěl jsem na to u babičky o letních prázdninách mezi 13:00-14:00 každý den na ORF1. A protože babička pojala pocit, že jsem dopoledne dostal úžeh, když koukám na tu kravinu s lacinými efekty, zloduchy i scénářem, "musel" jsem se koukat i na Alfred Hitchcock Hour, která na Batmana ve vysílacím čase navazovala... Zlaté dětství... ()

Ukko

Doteďka by mě zajímalo, jestli to tvůrci opravdu mysleli vážně, nicméně na originalitě a komediálnosti to nic nemění. I jako fanoušek Batmana musím doporučit. Nudit se rozhodně nebudete :))) Moje obzvláště oblíbená scéna je, když Batman s Robinem lezou po stěně do okna. Batmanovi komparz drží plášť aby visel směrem dolů, nicméně na chudáka Robina se vykašlali. ()

Bluntman

Na campy a gay Batmanovi (něco jako Gimp bez trička, akorát zábavnější) z šedesátých let jsem vyrůstal, a tak jsem byl zvědav, jak při sledování v dospělosti zapracuje nostalgie. Ale musím uznat, že přestože nostalgie pracuje silnou měrou, Batman si zachoval překvapivě vysokou úroveň bez větších výkyvů po všechny série a je to pořád stejná, ne-li větší legrace. Je taky nutné uvést, že třetí, mnou níže komentovaná série, má jeden neodvysílaný pilot a 26 dílů – a vždy tři jsou vzájemně provázány, aby mohly být následně uvedeny do kin po vzoru úspěšného filmového Batmana (1966).__________ 3.sezóna - Unaired Pilot: Sedmiminutovka, která nikdy nebyla vysílána v televizi, slouží pouze k představení nové superhrdinky Batgirl (tady se tvůrci silně drží komiksů, tj. Batgirl je knihovnice a je příbuzná s komisařem Gordonem), děj je jednoduchý (přepadení knihovnice, která si pomůže i bez Batmana a Robina, i když ti se taky objeví), ale s kulervoucím komentářem vyprávěče (3,5*).__________ 3x01 Enter Batgirl, Exit Penguin, 3x02 Ring around the Ridler a 3x03 The Wail of the Siren: Tučňák unesl příbuznou komisaře Gordona a chce si jí vzít, aby na něj rameno zákona nemohlo, jenže netuší, že jeho nastávající je ve skutečnosti nová superhrdinka seriálu - Batgirl. Opět platí to co pro neodvysílaný pilot, hlas vyprávěče s pompézností představuje novou postavu a musí se uznat, že role byla obsazena dobře (na rozdíl od Batmana a Robina je k nerozeznání její skutečná identita od té superhrdinské) a scénáristi ji spolu s Alfredem připsali ty nezábavnější dialogy epizody. Meredith jako Tučňák je překvapivě vyšeptalý, ale Hádankář na konci epizody stejně jako Batmanův návrat k Robinovi a kázání o bezpečnosti dopravy to vynahradí (Robin si udělal řidičák!). (5*) Druhá epizoda třetí série je o třídu slabší, přestože má mnohem lepšího záporáka (Hádankáře) – prostě proto, že závěrečný souboj v ringu za přihlížení policie a občanů je tak nadsazený, až to přestává být zábavné, ale je to pouze hloupé. (4*) Třetí díl má nejslabšího protivníka, Batman jako Bruce Wayne je po skoro celou dobu odstaven na druhou kolej kvůli lákání Sirény, pro níž plní úkoly, ale to nic nemění na tom, že tento díl je ze všech nejlépe vygradovaný a Batgirl se dočkala vlastní písně (to se musí slyšet!). (5*) Ve výsledku jsou to pro trojdíl silnější čtyři hvězdičky.*).__________ 3x04 The sport of Penguins, 3x05 A horse of another color a 3x06 The Unkindest Tut of All: Tahle trojka není tak soudržná jako ta předchozí a už vůbec ne tak vyrovnaná co do tempa a větší gradace by taky nebyla ku škodě věcí. Dva díly si pro sebe ukradl divácky nejoblíbenější záporák Tučňák a Meredith se zpátky dostal do role, jenže scénář je na to moc prachbídný, zápletka točící se kolem sázek nezajímavá a za pozornost stojí tak maximálně zakomponování Batgirl do úvodní znělky a přidání jejího hudebního motivu - jednoduše by to chtělo více nadsázky, více vyskakujících animovaných bublin a aspoň nějakou Robinovu "Holy..." hlášku. (3* pro oba) To šestá část s faraónem Tutem se může pochlubit nejlépe napsaným scénářem za celou třeti sezónu, tvůrci to také v dokumentu Holy Batmania přiznávají, že záporná postava Tuta nevycházející z komiksových sešitů jim dala možnost vyřádit se na dialozích (a že to stojí za to). Odhalení skutečné Batmanovy identity je sice příliš jednoduše vyřešeno, ale to je snad jediný menší zápor tohoto dílu, u kterého si divák říká, že to nemůže být šílenější... ale pak přijde osmý hippie díl. (5*)__________ 3x07 Louie, the Lilac, 3x08 The Ogg and I a 3x09 How to hatch a Dinosaur: Asi nejprovázanější trojdíl z třetí sezóny, kdy s přibývajícími minutami chtějí scénáristé trumfnout sami sebe co do bizarnosti a celkem se jim to, nutno uznat, daří bez výrazných švů. Záporáci nepocházejí z komiksů, což třeba v případě speciálně pro seriál záporáka Tuta nevadí, ale u těch inspirovanyćh v komiksových záporácích bohužel ano. Za velké plus se dá považovat i začlenění Batgirl do animovaného intra a to, že je jí věnováno víc prostoru. Sedmý (4*) díl a devátý (za dinosaura na konci za 5*) rulez, osmý je jenom vycpávkový a zbytečný i v rámci celé série (2*), protože nepřivádí na scénu žádného důležitého záporáka a ani moc nebaví - i když se tady hláškuje ostošest. () (méně) (více)

• Batmobil je postavený na základe konceptu Lincolnu Futura z roku 1955, ktorý v roku 1965 odkúpil za jeden dolár George Barris. (Raccoon.city)
  • Jokerův ikonický smích vznikl téměř náhodou. Krátce po obsazení se Cesar Romero setkal s producenty, aby prodiskutovali jeho roli v seriálu. Zatímco čekal na setkání s nimi, náhodou uviděl koncepty ke kostýmu Jokera. Romero měl pocit, že obrázky vypadají téměř absurdně a v důsledku toho spontánně propukl v hravě hlasitý a téměř maniakální smích. Producent, který ten smích zaslechl, odpověděl Romerovi: „To je ono, to je smích tvého Jokera!“ (KGBelik)
  • Role Tučňáka byla nabídnuta Spenceru Tracymu. Ten řekl, že klidně roli přijme, ale jen pokud mu bude dovoleno zabít Batmana (Adam West). (Zdroj: Cinema)

Koho by si rád zahrál Nicolas Cage?

Koho by si rád zahrál Nicolas Cage?

16.03.2022

Následující zpráva zřejmě zdivočí představivost mnoha filmových fanoušků, i když je třeba ji brát s velkou rezervou. Nicolas Cage v předchozích dnech zavítal do texaského Austinu na South by… (více)