foto

Miranda Harcourt

  • nar. 1962

Biografie

Novozélandská herečka, divadelní režisérka a učitelka herectví se narodila Peteru a Kate Harcourtovým. Díky své matce, rovněž herečce, začala už jako dítě vystupovat v sedmdesátých letech v rozhlasovém seriálu pro Radio New Zealand, kde hrála postavu malého chlapce. V roce 1984 dokončila studia na Toi Whakaari, jedné z prestižních hereckých škol na Novém Zélandu, a poté se začala objevovat v televizních filmech a seriálech.

O několik let později měla možnost na rok vycestovat do Spojeného království a navštěvovat tamní hereckou školu London's Central School of Speech and Drama. Zde se začala zajímat o propojení divadla a psychoterapie a na základě této zkušenosti se rozhodla spolupracovat s hercem Wiliamem Brandtem. V roce 1993 pak společně vytvořili divadelní hry „Verbatim“ a „Portraits“, kde Miranda ztvárnila hned devět rolí najednou. Obě hry se zabývají příběhy a pocity lidí, kteří byli odsouzeni za těžké zločiny, stejně tak i reakcemi jejich obětí a blízkých. Jak „Verbatim“, tak „Portraits“ byly uváděny v nápravných zařízeních i divadlech po celé zemi a dočkaly se velmi pozitivních ohlasů jak od kritiky, tak samotných vězňů.

V současnosti se Miranda věnuje hlavně výuce herectví. Dosud spolupracovala s herci a režiséry po celém světě, mj. s Peterem Jacksonem, Jane Campion, Taikou Waititim, Nicole Kidman, Devem Patelem, Joshem Hutchersonem nebo Saoirse Ronan.

Se svým manželem Stuartem McKenziem také spolupracuje ve společnosti Map Film Productions na produkci a režii filmů. Mezi jejich společné projekty patří například fantasy thriller The Changeover nebo drama For Good.

V roce 2002 jí byl udělen Novozélandský řád za zásluhy (New Zealand Order of Merit) za rozvoj v oblasti umění. S manželem mají tři děti: Petera, Davidu a Thomasin, z nichž Thomasin se rovněž věnuje herectví.

pusheen

Herecká filmografie

Filmy

2016 Jean (TV film)
Zkouška
2014 Hobit: Bitva pěti armád
2011 Rage
Tangiwai (TV film)
2009 Until Proven Innocent (TV film)
2004 Fracture
2003 For Good
1993 Typhon's People (TV film)
1988 Send a Gorilla
1981 Bad Blood

TV seriály

2019 Wellington Paranormal (TV seriál)
Fear the Briannas (S02E02)
2017 Lucy Lewis Can't Lose (TV seriál)
2015 Vraždy v Brokenwoodu (TV seriál)
Zemřít či nezemřít (S02E02)
2009 Paradise Cafe (TV seriál)
2002 The Strip (TV seriál)
1996 City Life (TV seriál)
1995 Riding High (TV seriál)
1992 Shortland Street (TV seriál)
1987 Gloss (TV seriál)

Režijní filmografie

Filmy

2017 The Changeover

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky