foto

Vlasta Pospíšilová

  • nar. 18.2.1935 (84 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Patří k legendám české animátorské školy. Během své tvůrčí činnosti vytvořila nepřeberné množství filmů a stala se uznávanou a známou režisérkou a animátorkou, oceňovanou doma i ve světě.

Absolvovala Vyšší školu uměleckoprůmyslovou v Praze se specializací na loutkářství a scénické výtvarnictví. Po ukončení studia byla v roce 1956 přijata jako asistentka animátora do Studia loutkového filmu v Praze (nyní Studio Jiřího Trnky). Zde pod uměleckým vedením Jiřího Trnky získala první zkušenosti. Jako animátorka se podílela na dlouhé řadě loutkových, ploškových a experimentálních filmů i na kombinaci hraného a animovaného filmu. Vytvořila např. loutku - dvojníka živého herce v televizním seriálu PAN TAU (režie J. Polák).

Od konce sedmdesátých let se V. Pospíšilová intenzivně věnuje režírování loutkových filmů pro děti. Zaujala hned svou první pohádkou O MARYŠCE A VLČÍM HRÁDKU (1979). Tajemnou až děsivou atmosféru má i následující režisérčin „pohádkový horror“ PANÍ BÍDA (1984). Následovala pohádka Jana Wericha LAKOMÁ BARKA (1987), která byla „znovuobjevena“ ve filmu FIMFÁRUM JANA WERICHA (2002) spolu s další Werichovou pohádkou ztvárněnou Vlastou Pospíšilovou AŽ OPADÁ LISTÍ Z DUBU (1991).

V devadesátých letech natočila nezapomenutelné seriály pro děti BROUČCI (1995), BROUČCI: DOBRODRUŽSTVÍ NA PASECE (1998), BROUČKOVA RODINA (2000, ) v nichž zúročila své dlouholeté zkušenosti a znalosti dětského světa. Podílela se také na několika dílech seriálu Pat a Mat, a to nejen jako režisérka, ale i scénáristka. Byla přizvána i k účasti na FIMFÁRUM 2, pro které natočila pohádku TŘI SESTRY A JEDEN PRSTEN (2006). V připravovaném dalším pokračování s názvem FIMFÁRUM – DO TŘETICE VŠEHO DOBRÉHO 3D (2011) je režisérčina tvorba zastoupena pohádkou O KLOBOUČKU S PÉRKEM SOJČÍM.

Dáša "lola3121" :-)....

Scenáristická filmografie

Filmy

2002 Franta Nebojsa

Herecká filmografie

Filmy

1999 Klika s klikou (TV film)
1994 Procitnutí jara (divadelní záznam)
1992 Lhář (divadelní záznam)

TV pořady

2006 Čétéčko (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace