Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D

• Slovensko Fimfárum (více)

Stručně o nových pohádkách: V pohádce Jak na Šumavě obři vyhynuli se štáb filmového týdeníku vypraví do šumavských hvozdů odhalit pravdu o tom, zda tam opravdu žijí nebo nežijí obři, hrající pradávnou hru „na většího“.
V pohádce O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl syny, zavolá si ale pouze dva, neboť syna Honzu nikdo nebere vážně. Vysoko v horách si zapomněl klobouček se sojčím pérkem a teď se mu po něm ve stáří zastesklo. Cesty do hor jsou však složité a je otázkou, zda dojede Rychlomilův Bugasseratti nebo Bull-Bagr Speciál královského syna Siloslava. Nebo že by přeci jen moped třetího Honzy? A může se královský syn stát absolutním mistrem světa všech závodů a všech kategorií?
Nejdelší pohádka Rozum a Štěsti řeší kardinální otázku, zda se dá žít bez Rozumu nebo bez Štěstí. Když pak spolu pan Rozum a pánisko Štěstí uzavřou sázku, rozhodnutí o jejich nepostradatelnosti má potvrdit hloupý pasák prasat Ludvík.

V novém Fimfáru jsou vedle tradičních fimfárovských tvůrců (tandem Vlasty Pospíšilové a Petra Poše) úplně mladí, začínající tvůrci, pro které je to příležitost prokázat svůj talent a ukázat poprvé svoje nadání divákům ve všech českých kinech i v zahraničí. Nejkratší pohádku natočilo mladé dámské duo Kristina Dufková a Denisa Grimmová Abrhámová. V nejdelší pohádce se pak režisér David Súkup spojil se španělskou výtvarnicí Patricií Ortiz Martinéz. Je to první Fimfárum, ve kterém jsou ženy v přesile. Vedle Jana Wericha tentokrát tvůrci vyzvali ke spolupráci např. Otu Jiráka, Jiřího Macháčka, Miroslava Krobota, Romana Říčaře nebo Miroslava Vladyku. (oficiální text distributora)

MareT.

Poslední díl je určítě nejslabší. Samotné příběhy jsou méně zajimavé a celková animace je trošičku více "experimentální", což mi přijde u Fimfárům líto, protože předešlé dva díly jsou svižné a hlavně mají tu starodávnou atmoféru. Nevím, jestli se tvůrci snažili vyjít vstříc modernímu diváctvu, ale gúgl.com, ČT v televizi a hlavně budtekralem.com je krok vedle. ()

Šandík

Rozhodně pozitivní je fakt, že se tvůrci nebáli přijít s něčím, co v předchozích filmech nebylo. Trojka je osvěžujícím gejzírem mnoha nápadů a na rozdíl od většiny ostatních si nemyslím, že by byla výrazně slabší. Především první pohádka je naprosto dokonalá, jakkoli mám obavu (a zkušenost), že zrovna děti ji moc nepochopí a bude jim připadat zmatená... Celkový dojem: 80% ()

Terva

Volně natočeno podle stejnojmenných pohádek Jana Wericha. 1 - Jak na Šumavě obři vyhynuli. **** DIALOG : ŠTÁB - Obry . . . hledáme. HOSTINSKÝ ( U paroháče ) - No jóóó......... Legenda se ne vždy zakládá na pravdě. Sami uvidíte. 2 - O kloboučku s pérkem sojčím. *** Ikdyž vím, že se pan Werich setkal z dětskou autodráhou, přesto mě, na počátku příběhu, tato skutečnost docela vykolejila. Honzové však velmi často nejsou bráni vážně. Ale v této pohádce......... Bugaseratti monopost mě stačil a označuji tuto pohádku za nejhorší v trilogii. 3 - Rozum a Štěstí. ***** DIALOG : ROZUM - Mě říkají Rozum, jak tobě ? ŠTĚSTÍ - Mě říkají Štěstí........... Rozum a Štěstí se málokdy sejdou. A o jednom takovém setkání je tento příběh. V bonusu dvd je ještě videoklip "Rozum a Štěstí", který zpívá Zdeněk Svěrák. Celkem **** ()

Noviik

První 3D film v kině Lucerna, první český 3D film v kině Lucerna, má první návštěva v kině Lucerna a jedno velké příjemné překvapení. Opravdu povedený film, který dokazuje, že loutky a česká animace jsou stále kvalitním zbožím na trhu. Všechny tři povídky jsou skvělé, ani chvíli jsem se nenudil. A ještě dodatek - takhle jsem si původně představoval 3D, vypadalo to opravdu moc dobře! ()

pm

Z všude vychvalovaného třetího příběhu tolik nadšená nejsem, osobně se mi nejvíc líbil prostřední "O kloboučku s pérkem sojčím..", v globálu potom tento, vážně "plastický", film určitě převyšuje předchozí temnou dvojku a to mne 3D projekce obtěžují. Možná by ale už bylo na čase, aby čeští tvůrci sáhli po něčem vlastním a netěžili pořád ze zažitých značek a kvalit: vždyť Werichovo vyprávění obstojí samo o sobě i bez všelijakých otravných efektů a barev. ()

• Jeden animátor natočil denně průměrně jeden cca 5vteřinový záběr. Natáčelo se současně se 3 až 4 animátory, celkem se na filmu podílelo 10 animátorů (ovšem bez počítačových animací a triků). Točilo se na 3 scénách současně. (POMO)
  • Nejkratší pohádku natočilo mladé dámské duo Kristina Dufková a Denisa Grimmová Abrhámová. V nejdelší pohádce se pak režisér David Súkup spojil se španělskou výtvarnicí Patricií Ortiz Martinéz. [Zdroj: MAUR Film] (Bart)
  • Je to první Fimfárum, ve kterém jsou ženy v přesile. [Zdroj: MAUR Film] (Bart)