foto

Paul Hogan

  • nar. 8.10.1939 (81 let)
    Lightning Ridge, New South Wales, Austrálie

Biografie

"Nasadíme dalšího prcka na bárbínu!"

Když se Paul Hogan před lety přihlásil do televizní šou "A CURRENT AFFAIR" (1971) jako stepující vrhač nožů z buše, producenti mu dali šanci v domnění, že je to jen další kuriózní postavička, jež obvykle tyto pořady oživují. Hoganova satira, kterou celý pořad zesměšnil, však měla u diváků obrovský úspěch a z bývalého boxera a stavebního montéra mostu Sydney Harbour Bridge udělala oblíbeného komika. Od roku 1973 do roku 1984 měl svůj vlastní zábavný televizní pořad "THE PAUL HOGAN SHOW" v australské televizi Australia's Nine Network, kde nejen účinkoval, ale i sám psal a připravoval scénky. Roku 1975 natočil jeho britskou variaci "HOGAN IN LONDON".

První krůčky po filmovém plátně udělal s epizodkou závodníka na koze ve filmu "FATTY FINN" (1980). Další a tentokrát mnohem větší roli vojína Pata Clearyho si zahrál v televizní minisérii "ANZACS" (1985) sledující životy dvanácti vojáků sloužících v Australia and New Zealand Army Corps (ANZAC) za první světové války od bitvy u Gallipoli až po konečnou porážku Němců. Toto byl průlom, protože ještě ten rok jej krajané zvolili za Australana roku.

Mezinárodního úspěchu však dosáhl až rolí Micka J. Krokodýla Dundeeho ve filmu "KROKODÝL DUNDEE" (1986) o venkovském Aussiem (hanlivější anglické označení pro Australana) ve velkoměstě, k němuž si i spolunapsal scénář nominovaný na Oskara. Sám Hogan pak byl oceněn Zlatým Glóbem za nejlepší herecký výkon. Film měl obrovský úspěch a nedlouho po prvním dílu následovalo i druhé, neméně úspěšné pokračování o dalších dobrodružstvích "barbara" v "civilizaci" (1988). Zajímavostí je, že Mick J. Crocodile Dundee je skutečná existující postava. Byl to lovec krokodýlů i jiných zvířat, bushman, povaleč a opilec, jehož nešťastnou náhodou zastřelili pro opilost a potulku dva mladí policisté v roce 2000 (+-).

Další filmové pokusy Paula Hogana však již nebyly tak úspěšné. Roku 1990 si napsal a produkoval komedii "JAKO ANDĚL" o zlodějíčku Terry Deanovi, jenž si po nehodě a následném blouznění usmyslí, že je anděl a rozhodne se pomáhat lidem. A to jediným způsobem, jenž zná - loupežemi bank.

Ani další jeho scénáristický a herecký počin o nedoslýchavém pistolníkovi "BLESKOVÉM JACKU" (1994) nedosáhl úspěchu Krokodýla. Roku 2001 se pokusil na jeho úspěch navázat třetím pokračováním "KROKODÝL DUNDEE V LOS ANGELES", ale možná i pro jednodušší scénář nebo občasný odskok až do přílišné naivnosti hlavního hrdiny díru do světa neudělal. V letech po prvním Krokodýlu se v USA stal jedním z nejznámějších Australanů, takže mu logicky nabídli účinkování v reklamách propagujících turismus v Austrálii (Australian Tourist Board), vozy Subaru a Fosterovo pivo. (Odsud pochází i úvodní citát.)

Paul Hogan žije s druhou manželkou Lindou Kozlowski (syn Chance) od roku 1990 na renovované viktoriánské farmě u Santa Barbary v Kalifornii. S Lindou se seznámil na natáčení Krokodýla Dundee a rozvedl se kvůli ní s manželkou Noelene (5 dětí), s níž byl ženatý dokonce dvakrát a to dohromady téměř třicet let. Na slavnostním večeru předávání Oskarů řekl, že: "Jsou tři Vé pro přijímání cen. Být vlídný, být vděčný a rychle vypadnout!" Ovšem jestli se tím sám řídí, to už musí posoudit diváci.

J "monolog" D

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Host

TV pořady

1987 The 59th Annual Academy Awards (TV pořad) - mod.
1973 Paul Hogan Show, The (TV pořad)
1971 Current Affair, A (TV pořad)

Fanoušci tvůrce