foto

Ben Turpin

  • nar. 19.9.1869
    New Orleans, Louisiana, USA
  • zem. 1.7.1940 (70 let)
    Santa Monica, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

“Jsem Ben Turpin; vydělávám 3000 dolarů týdně.” (20. léta)

Bernard Turpin, šilhavý komik a hvězda němého filmu, se narodil se zdravýma očima jako druhé ze tří dětí francouzského majitele obchodů s cukrovinkami v New Orleans. Když mu bylo sedm, rodina se odstěhovala do New Yorku. Od mládí měl neklidnou náturu, žil jako tulák. Od otce prý dostal pro začátek (1885) sto dolarů a ať si s nimi dělá co chce, ale na další ať zapomene; utratil je v herně. Na nákladních vlacích (jako tzv. hobo) prý procestoval celé Spojené Státy a jak sám později uvedl, během pěti let ho mezi Atlantikem a Pacifikem vyhodili z vlaku tolikrát, jako nikoho jiného z “oboru”. Umýval nádobí v Pittsburgu. Svoji kariéru odstartoval úplně náhodou, když jednou na vlaku dovandroval až do Chicaga, kde při různých sešlostech předváděl všelijaké skopičiny.

V novinách ho jednou zaujal inzerát, ve kterém měli zájem o nějaká komediální vystoupení a spolu s partnerem byl úspěšný. Sólově pak účinkoval v různých estrádních turné i pod cirkusovými stany. Pravidelně bavil obecenstvo svými ráznými kousky, prudkými pády na zadnici a samozřejmě svýma očima (mimo typického pohledu ho charakterizovala drobná šlachovitá postavička a kartáčový knírek). Šilhat prý začal, jak sám uvedl, po jedné nehodě a byl přesvědčený, že tato vada byla podstatou celého jeho komického projevu. Podle jiných pramenů ho pravé oko přestalo poslouchat během předvádění šilhající postavy v úspěšné estrádě Happy Hooligan. Je ironií, že právě toto postižení posílilo jeho postavení komika a díky němu si také vydobyl renomé.

Na plátnech se poprvé představil už před více než sto lety. V roce 1907, kdy se také ve svých osmatřiceti letech poprvé oženil, se v Chicagu zrodilo studio Essanay, u kterého od jeho počátků působil v různých roličkách a komických skečích; pro Essanay pracoval navíc i jako vrátný. V roce 1912 byl již u filmu zavedenou, ne-li vedoucí osobností, dával rozhovory a psal články pro nové filmové časopisy (první z nich byl založen rok předtím).Kolegové vzpomínali, že se snad po každém úderu do hlavy díval do zrcadla, aby se ujistil, zda stále ještě šilhá. Turpin byl zbožným katolíkem a jeho spolupracovníci ho příležitostně popichovali vyhrožováním, že se budou modlit, aby se jeho zrak upravil (a tím ho připravil o živobytí). Své slavné oči si dokonce nechal pojistit u Lloyda v Londýně na 25 tisíc dolarů. Turpin vytvořil rázovitý styl fyzicky náročné komedie zahrnující mj. už zmiňované komicky působící, ovšem náročné pády na zadek, které ohromovaly dokonce i jeho soudruhy z tvrdého světa němé grotesky. Jednou z jeho specialit byl kotrmelec vzad, který pojmenoval “stoosmička” (podle přemetu o 180 stupňů) a který byl schopen předvádět až do svých šedesáti.

V roce 1915 se u Essanay objevil Charlie Chaplin, který předtím točil u průkopníka americké grotesky, Macka Sennetta a studio udělalo z Turpina jeho filmového společníka. Chaplin zde pomalu vyzrával ve zdatného filmaře, pracoval pomalu a intuitivně - Turpinovi se jeho metody nelíbily; vyznával přímočaré gagy spíše než promyšlenou komiku. Duo Chaplin-Turpin nemělo dlouhého trvání, skončilo Chaplinovým odchodem do Kalifornie k Mutual (producentské neshody). Vzájemná spolupráce ale Turpinovi něco přinesla: po natočení dvoukotoučové (37-minutové) grotesky BURLESKA O CARMEN (1915) s Chaplinem, Essanay dotočilo s Benem další scény, přidalo některé Chaplinem již vyřazené, film finálně získal dvojnásobnou délku a mohl být uveden jako celovečerní (to bylo v roce 1916, Chaplinovi se tato verze nelíbila, nicméně až do roku 1990 se distribuovala právě tato, a až poté byla zrekonstruována ta původní, z roku 1915). Po Chaplinově odchodu Essanay přežívalo už jen několik let. Turpin si byl zřejmě brzy vědom nastalé situace; začal točit dvoukotoučové komedie u společnosti Vogue. K ruce mu byl i dřívější komik z Essanay, Paddy McQuire. Řada Turpinových komedií u Vogue byla z čistě komerčních důvodů uváděna opakovaně pod různými názvy.

V roce 1917 Ben nastoupil do slavného studia Macka Sennetta. Turpinovy vlohy pro syrové taškařice šly se Sennettovým stylem ruku v ruce a Sennettovi scénáristé, jako Mal St. Clair nebo Frank Capra, ho pro maximální komický efekt obsazovali velmi často proti jeho typu: drsný yukonský zlatokop, něžný a světácký milenec, odvážný kovboj, nebojácný kaskadér apod., a samozřejmě pokaždé něco pokazil. Patří sem A SMALL TOWN IDOL (1921) nebo YUKON JAKE (1924). Často se objevoval po boku jiných hvězd té doby, jako byli Mabel Normandová nebo Roscoe 'Fatty' Arbuckle. Během 20. let si jeho postavy dělaly legraci z opravdových herců a celebrit té doby a Turpin se stal jedním z nejpopulárnějších filmových komiků. Nezapomenutelný je například jeho VŘÍSKOT Z ARÁBIE (1923, The Shriek of Araby), ve kterém paroduje Rudolpha Valentina v tehdejším romantickém trháku ŠEJK (1921).

Turpin měl pověst chlapíka polemizujícího s režiséry. Jednou, během natáčení v Sennettových studiích, už dělal docela velké problémy. Rozzlobený režisér mu prý řekl „Ještě jedno slovo Bene a srovnám ti oči!“ (tehdy se ještě běžně věřilo, že prudká rána do hlavy může spravit šilhající zrak). Od té doby byl prý povolnější. U Sennetta se objevoval jak v krátkých, tak v celovečerních filmech a nadšený svým vlastním úspěchem se začal - i docela cizím lidem na ulici - představovat slovy “Jsem Ben Turpin; vydělávám 3000 dolarů týdně.” Sennett většinu smluv ukončil rokem 1928 a studio zavřel, aby je mohl přestavět pro potřeby zvukových filmů. Turpin se pak upsal nízkorozpočtové společnosti Weiss Brothers-Artclass a jeden rok zde tvořil komdiální “dvoukotoučovky”. Artclass z marketingových důvodů používal v názvech svých snímků jeho výstřední pohled (filmy IDLE EYES nebo THE EYES HAVE IT).

Rok 1929 byl pro celou řadu hvězd němého filmu rokem nejistoty ohledně budoucnosti – přicházela éra zvuku, která si žádala nové dovednosti a techniky. Ben Turpin se už předtím stáhl do ústraní, mj. aby se postaral o svou churavějící ženu Carrie, kanadskou komediální herečku. Po její smrti (v říjnu 1925) se následujícího roku vrátil, ale jeho postavení v branži už bylo rázem docela jinde. Začal investovat do nemovitostí, byl velmi úspěšný a stal se jedním z nejbohatších mužů v Hollywoodu - neměl již žádnou finanční potřebu dále pracovat. V létě roku 1926 se také podruhé oženil (Babette Dietzová).

Producenti jej přesto dále vyhledávali pro různé komické skeče. Za jedno představení žádal pevnou taxu tisíc dolarů, bez ohledu na to, zda šlo o mluvenou roli nebo jen letmé kameo. Ve 30. letech se objevil ve snímku KEYSTONE HOTEL (1935) bratří Warnerů, pojatém jako setkání komiků němé éry. Turpinův hlas byl drsný, skřehotavý a z mládí si nesl prvky neworleanského (“yat”) nářečí. Turpin a Sennett představovali sami sebe v komediálním dramatu HOLLYWOOD CAVALCADE (1939), částečně smyšleném příběhu o éře němého filmu. Film obsahuje scénu, ve které si Turpin stěžuje na práci a připravuje se na natáčení. V šatně se prohlíží v zrcátku a zcela záměrně kříží svoje oči jak nejvíc to jen jde. V sekvenci je vidět, že se svým levým okem, když zrovna nehrál, díval přímo a ve filmech tedy křížil oči úmyslně (levé oko pak stálo symetricky s jeho přirozeně šilhajícím pravým).

Jeho oblíbenou zábavou na stará kolena bylo řídit dopravu na jedné santamonické křižovatce, pokřikoval na řidiče to svoje “Ben Turpin, tři tisíce týdně”, šilhal a máchal rukama a pravidelně prý způsoboval ohromné zácpy. Poslední minirole - instalatér - přišla s filmem LAUREL A HARDY NA MOŘI (1940), kde jeho nezaměnitelný výraz posloužil jako vtipná pointa. Svých tisíc dolarů zde dostal za jeden krátký záběr obličeje a šestnáct slov dialogu (jím pomíchané trubky a dráty zde vedou k tomu, že ledničky hrají a rádia se obalí ledem..). Ben Turpin zemřel v Santa Monice ještě v červenci téhož roku na srdeční slabost. Pohřben byl na hřbitově Forest Lawn Memorial Park v kalifornském Glendale. Ve filmu THE COMIC (1969) hraje Mickey Rooney fiktivního šilhavého komika němé éry Cockeye Van Burena; ačkoli celkovým zjevem nebyla tato postava Turpinovi vůbec podobná, její zrakový hendikep jím byl jasně inspirován.

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Filmy

1965 Tobo the Happy Clown - a.z.
1951 Ça c'est du cinéma - a.z.
1944 Once Over Lightly - a.z.
1940 Happy Faces - a.z.
Laurel a Hardy na moři
1939 A Small Town Idol - a.z.
Hollywood Cavalcade
1935 Bring 'Em Back a Lie
Keystone Hotel
Little Big Top, The
Starlit Days at the Lido
1934 Hollywood on Parade No. B-9
Law of the Wild
1932 Hypnotized
Lighthouse Love
Make Me a Star
Million Dollar Legs
Running Hollywood
1931 Ambassador Bill
Cracked Nuts
Laurel a Hardy se žení
Movie Town
1930 A Hollywood Theme Song
A Royal Romance
Swing High
1929 Přehlídka lásky
The Hollywood Dressmaker
The Show of Shows
1928 A Woman's Way
Eyes Have It, The
Idle Eyes
Seein' Things
She Said No
The Cockeyed Family
The Wife's Relations
1927 Broke in China
Daddy Boy
Hollywood Hero, A
Love's Languid Lure
The College Hero
The Jolly Jilter
The Pride of Pikeville
1926 A Blonde's Revenge
A Harem Knight
A Prodigal Bridegroom
When a Man's a Prince
1925 Hogan's Alley
Steel Preferred
The Raspberry Romance
Wild Goose Chaser, The
1924 Romeo and Juliet
Ten Dollars or Ten Days
Three Foolish Weeks
Yukon Jake
1923 Asleep at the Switch
Pitfalls of a Big City
Shriek of Araby, The
The Dare-Devil
Where's My Wandering Boy This Evening?
1922 Rodinné filmy
Step Forward
1921 A Small Town Idol
Bright Eyes
Home Talent
Love and Doughnuts
Love's Outcast
Molly O'
She Sighed by the Seaside
1920 Down on the Farm
Married Life
The Quack Doctor
The Star Boarder
You Wouldn't Believe It
1919 A Lady's Tailor
Cupid's Day Off
East Lynne with Variations
Love's False Faces
No Mother to Guide Him
Salome vs. Shenandoah
The Dentist
The Foolish Age
Treating 'Em Rough
Trying to Get Along
Uncle Tom Without a Cabin
Up in Alf's Place
Village Smithy, The
When Love Is Blind
Yankee Doodle in Berlin
1918 Her Screen Idol
Hide and Seek Detectives
His Smothered Love
It's a Cinch
Love Loops the Loop
Saucy Madeline
She Loved Him Plenty
Sheriff Nell's Tussle
Sleuths
The Battle Royal
Two Tough Tenderfeet
Watch Your Neighbor
Whose Little Wife Are You?
1917 A Bedroom Blunder
A Clever Dummy
Are Waitresses Safe?
Cactus Nell
Lost: A Cook
Pete's Pants
Roping Her Romeo
Studio Stampede, A
Taming Target Center
That Night
The Pawnbroker's Heart
When Ben Bolted
1916 A Safe Proposition
1915 A Christmas Revenge
A Quiet Little Game
Broncho Billy Steps In
Broncho Billy and the Card Sharp
Broncho Billy's Love Affair
Bunch of Matches, A
Chaplin boxerem
Chaplin filmovým hercem
Chaplin na námluvách
Coat Tale, A
Curiosity
How Slippery Slim Saw the Show
It Happened in Snakeville
Love and Trouble
Others Started It, But Sophie Finished
Snakeville's Champion
Snakeville's Debutantes
Snakeville's Hen Medic
Snakeville's Twins
Sophie and the Fakir
Sweedie Goes to College
Sweedie Learns to Ride
Sweedie and Her Dog
Sweedie and the Sultan's Present
Sweedie in Vaudeville
Sweedie's Finish
Sweedie's Hero
Sweedie's Hopeless Love
Sweedie's Suicide
The Bell-Hop
The Clubman's Wager
The Convict's Threat
The Escape of Broncho Billy
The Merry Models
The Undertaker's Uncle
Too Much Turkey
Two Bold, Bad Men
Two Hearts That Beat as Ten
Versus Sledge Hammers
When Snakeville Struck Oil
1914 Countess Sweedie
Fickleness of Sweedie, The
Golf Champion 'Chick Evans' Links with Sweedie
Madame Double X
She Landed a Big One
Sweedie Collects for Charity
Sweedie Learns to Swim
Sweedie Springs a Surprise
Sweedie and the Double Exposure
Sweedie and the Hypnotist
Sweedie and the Lord
Sweedie at the Fair
Sweedie the Swatter
Sweedie the Trouble Maker
Sweedie's Clean-Up
Sweedie's Skate
The Fable of the Busy Business Boy and the Droppers-In
The Joblot Recruits
The Laundress
Their Cheap Vacation
1913 The Usual Way
1911 Their First Misunderstanding
1910 The Hobble Skirt
1909 A Case of Seltzer
A Hustling Advertiser
A Mexican's Gratitude
Ben Gets a Duck and Is Ducked
Midnight Disturbance
Mr. Flip
Tag Day
The Energetic Street Cleaner
The Haunted Lounge
The Neighbors' Kids
The New Cop
The Rubes and the Bunco Men
The Sleeping Tonic
1908 Breaking Into Society
Oh, What Lungs!
The Younger Brothers
1907 A Free Lunch
An Awful Skate or The Hobo on Rollers
Mr. Inquisitive

TV seriály

2001 Slaphappy (TV seriál) - a.z.

Dokumentární

1968 Chaplin's Art of Comedy - a.z.
1967 The Funniest Man in the World - a.z.
1961 Dny vzrušení a smíchu - a.z.
Hollywood: The Golden Years (TV film) - a.z.
1952 Screen Snapshots: Memories of Famous Hollywood Comedians - a.z.
1950 Fifty Years Before Your Eyes
1949 Down Memory Lane - a.z.
1946 Screen Snapshots Series 25, No. 8: Looking Back - a.z.
1937 Screen Snapshots Series 17, No. 1 - a.z.
1930 Voice of Hollywood No. 8, The
1923 Screen Snapshots, Series 3, No. 17
Screen Snapshots, Series 3, No. 25
Screen Snapshots, Series 4, No. 4
1922 Screen Snapshots, Series 3, No. 2
1921 A Journey Through Filmland
Screen Snapshots, Series 1, No. 19
1920 Screen Snapshots, Series 1, No. 10
Screen Snapshots, Series 1, No. 7
1916 Charlie's Life

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace