foto

Busby Berkeley

  • nar. 29.11.1895
    Los Angeles, California, USA
  • zem. 14.3.1976 (80 let)
    Palm Springs, California, USA

Biografie

Busby Berkeley se narodil 29. listopadu 1895 v Los Angeles. Již odmala vyrůstal v divadelním prostředí – matka byla herečka, otec režisér a producent divadelních her. Po absolvování vojenské akademie se Berkeley přihlásil jako dobrovolník do 1. světové války a byl odvelen do Francie. Po válce se vrátil do USA, kde se mu prostřednictvím režiséra Johna Cromwella podařilo získat hlavní roli v divadelní hře THE MAN WHO CAME BACK. Tato role mu vydržela rok, pak přechází na operetní role a začíná pracovat také jako divadelní režisér. Nejvíce času věnoval muzikálům, jež se později staly základem jeho filmové tvorby.

Po příchodu zvukového filmu, který začal filmem JAZZOVÝ ZPĚVÁK (THE JAZZ SINGER, 1927) se muzikály staly oblíbeným hollywoodským námětem filmů. Svou lehkou, radostnou a snovou atmosférou odpoutávaly pozornost od hospodářské krize a každodenního života. Busby Berkeley se brzy zařadil mezi nejvýznamnější muzikálové režiséry (talent na návrhy choreografie a režii objevil při režírování muzikálu HOLKA-POLKA) - pracoval i pro Samuela Goldwyna a Warner Brothers. Zároveň byl prvním, kdo nepoužíval taneční scény jen jako součást filmů, ale vycházel z nich. Tvořily centrum celého filmu, děj k nim směřoval.

Typické pro jeho filmy bylo používání nadhledu, k němuž používal kameru umístěnou pod stropem studia. Díky tomu bylo možné zachytit tanečníky uspořádané do obrovských ornamentů jako celek, čímž bylo působení celé taneční scény umocněno. V jeho práci s kamerou lze rozpoznat určité prvky moderny (např. používání zrcadlových ploch, na nichž se odráží celá uskupení tanečníků). Typickými hvězdami Berkeleyho filmů jsou Ruby Keelerová a Dick Powel. Berkeley spolupracoval také s Judy Garlandovou, Mickey Rooneym, Eleanor Powellovou (LADY BE GOOD, 1941) a Gene Kellym (FOR ME AND MY GAL, 1942).

K jeho nejznámějším filmům patří: ZLATOKOPOVÉ (GOLD DIGGERS, 1933), FOOTLIGHT PARADE (1933), GOLD DIGGERS OF 1935 (1935), TAKE ME OUT TO THE BALL GAME (1949, v Anglii byl tento film uveden pod názvem EVERYBODY´S CHEERING) – do hlavních rolí byli obsazeni Frank Sinatra a Gene Kelly, BABES ON BROADWAY (1949), MILLION DOLLAR MERMAID (1952) - známá je scéna s vodním baletem s Esther Williamsovou. Busby Berkeley zemřel ve věku 81 let dne 14. března 1976.

Elinor

Fanoušci tvůrce