foto

Stanislav Oubram

  • nar. 6.2.1939
    Praha, Československo
  • zem. 14.2.2016 (77 let)
    Most, Česko

Biografie

Stanislav Oubram se v oblasti divadla pohybuje již několik desetiletí v několika profesích, kromě herecké práce je též režisérem, dramatikem a spisovatelem, jeho spolupráce s filmem a televizí má však v jeho aktivitách jen mizivý význam. Stanislav Oubram pochází z Prahy a herectví studoval soukromě u významných hereček Růženy Naskové a Anny Suchánkové, ve dvaadvaceti letech získal první profesionální angažmá v Beskydském divadle v Novém Jičíně, kde setrval dvě sezóny (1961-1963). Tehdy také poprvé stál před filmovou kamerou a jako německý pohraničník se mihnul v československo-německém dětském filmu UPRCHLÍK (1961).

Své druhé angažmá našel Stanislav Oubram v Mostě, kam nastoupil v roce 1963 do Divadla pracujících. Na této scéně působí dodnes (nyní pod názvem Městské divadlo), ale mezitím ještě pár let strávil v Praze. Na regionálním jevišti v severních Čechách dostal jako herec řadu velkých příležitostí ve světovém i domácím repertoáru, modernu střídal s klasikou a mezi své nejvýraznější výstupy v divadle řadí hry českých autorů jako Loupežník, Strakonický dudák, Lucerna nebo Oldřich a Božena. Světová klasika mu nabídla stěžejní jevištní kreace v představeních Hamlet, Lakomec nebo Ideální manžel.

V roce 1980 přešel Stanislav Oubram do Městských divadel pražských a zde setrval třináct let (1980-1993). Příslušnost k pražským scénám mu po letech přinesla i nové nabídky před kamerou. Početnější účast ve filmu zahájil epizodní postavou otce jednoho z dětských hrdinů filmu MUŽ PŘES PALUBU (1980), vedle několika dalších snímků si jej můžeme povšimnout jako poddůstojníka v pohádce S ČERTY NEJSOU ŽERTY (1984). Mimoto spolupracoval s televizí, hrál v seriálech (MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA, 1982), bakalářských příbězích, zatím naposledy se před kamerou objevil v televizní kriminálce AGENTURA PUZZLE: POHŘEB (2004).

V současnosti působí Stanislav Oubram znovu v Mostě, kam se vrátil v roce 1993. Kromě toho ale spolupracuje s dalšími scénami v severních Čechách, například s Činoherním studiem v Ústí nad Labem nebo Divadlem F. X. Šaldy v Liberci, jeho aktivity ale zasahují i do dalších regionů (divadla v Plzni nebo Kladně, znovu také Praha, například Činoherní klub). Jako autor dramatických úprav obrátil Oubram svou pozornost především k pohádkové tvorbě Boženy Němcové nebo K. J. Erbena, několik pohádek určených pro jevištní prezentaci také sám napsal. Pro divadlo upravil slavnou literární předlohu Kapitán Fracasse, jako režisér realizuje též čtená literární pásma nebo večery s poezií. Výraznou položku v jeho tvorbě tvoří práce pro rozhlas, s nadšením se věnuje i režisérské práci v amatérských souborech (Spolek divadelních ochotníků ve Slaném).

Stanislav Oubram je ženatý, jeho manželkou je divadelní herečka Zoja Oubramová-Pistoriusová (*1953).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1984 S čerty nejsou žerty
Záchvěv strachu
1980 Muž přes palubu
1978 Radost až do rána
1961 Uprchlík

TV seriály

2016 Rapl (TV seriál)
Tichá voda (S01E11)
2004 Agentura Puzzle (TV seriál)
Přízrak (E02)
1982 Malý pitaval z velkého města (TV seriál)
Vedoucí partiové prodejny (E07)
1978 Perly (TV seriál)

Scenáristická filmografie

Filmy

1983 Čo sa stalo v malom kine (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky