foto

Bas Rutten

  • nar. 24.2.1965 (54 let)
    Tilburg, Noord-Holland, Nizozemsko

Biografie

Sebastiaan Rutten je jednou z žijících legend MMA (mixed martial arts). Poté, co se přestal věnovat zápasům, ukotvil v televizi, též jako trenér a občasný herec, v čemž zatím podstatně nevynikl. Ale proberme vše postupně a vraťme se k Basovým začátkům.

Okolo jedenáctého roku života se začal vážněji zajímat o bojová umění. I přes odpor rodičů se dopracoval na černý pásek v tae kwon do a kontaktním kyokushin karate. Ve dvaceti začal koketovat s thai boxem a byl již pouze malý kousek od ultimátních zápasů MMA. V roce 1993 začal se zápasením nazývaným pancrase. Jde o kombinaci kopů, klinčů a chvatů, při čemž se zápasníci musí vyvarovat úderům pěstí do obličeje. Vybojoval si trojnásobný titul King of Pancrase a byl již nesmazatelně vryt do historie MMA.

Roku 1998 přešel do UFC (Ultimate Fighting Championship) a získla titul The UFC Heavyweight Champion. Poté se ale dostavily vleklé zdravotní potíže okolo vykloubeného kolena a roztrženého bicepsu. V roce 2006 se pak Bas vrátil na jeden poslední zápas v rámci UFC, kdy porazil Rubena Villareala technickým KO již v prvním kole. Od té doby je v zápasnickém důchodu. Do MMA přinesl dvě nezapomenutelné věci – tzv. „liver shot“, což je ničivý úder směřovaný na pravou dolní část hrudního koše do oblasti jater, a „Rutten jump“, výskok, kterým slavil vítězství a na malý okamžik visel ve vzduchu v roštěpu se zaťatými pěstmi.

Bojovník s přezdívkou El Guapo (Pohledný) pak začal projevovat svůj smysl pro humor a komentátorské a didaktické schopnosti. Stal se nejoblíbenějším komentátorem soutěže Pride Fighting Championship, která byla v době svého působení nejsledovanější a nejtvrdší odnoží MMA a vytvořila jednoho z nejobdivovanějších a nejobávanějších bojovníků dneška, Fedora Emelianenka. Bas Rutten také vytvořil instruktážní video, které radí jak se chovat, respektive jak bojovat, při pouličním souboji nebo hospodské rvačce. S UFC šampionem Randy Couturem působí v tréninkovém zařízení Legends MMA.

Velmi sledovanou událostí, na níž se podílel i Bas, byl vstup pouličního bojovníka Kimba Slice do profesionálního ringu. Bas Rutten ho učil zásadám ultimátního zápasu a evidentně byl dobrým lektorem, jelikož Kimbo vyšel ze svého prvního UFC duelu vítězně.

Bas žije se svou druhou ženou Karin a dcerami Sabine a Biancou v Kalifornii. Jeho první dcera Rachel přebývá s matkou, Basovou bývalou manželkou, v Nizozemí.

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2006 Bojová akademie (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace