foto

Jan Leflík

  • nar. 5.4.1967 (53 let)
    Brno, Československo

Biografie

Dnes významný herec zlínského divadla Jan Leflík pochází z Brna, s nímž také spojil začátky své umělecké dráhy. Od dětství obdivoval proslulé Divadlo Na provázku, v jehož Dětském studiu od osmi let účinkoval. S divadlem zůstával ve spojení i v dalších letech, mezitím se ale vyučil opravářem trolejbusů, u této práce ale dlouho nevydržel. V Divadle Na provázku začal v roce 1990 působit jako inspicient i herec, režiséra Zdeňka Pospíšila pak následoval do Prahy, krátké angažmá v baletním souboru Hudebního divadla v Karlíně se ale dnes v Leflíkově profesním životopise vyjímá spíše jako kuriozita.

Na příslušnost k přední brněnské scéně navazovaly i sporadické příležitosti v brněnském televizním studiu, hlavní roli hrál například v televizním filmu PŘÍLIŠ MNOHO DOBRÝCH ÚMYSLŮ (1991), později se objevil v některých seriálových počinech z brněnské produkce (HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA BRNĚNSKÉHO, 1998). Po úmrtí svých oblíbených „provázkovských“ režisérů Pospíšila a Scherhaufera odešel Jan Leflík do Zlína, kde přijal stálé angažmá v Městském divadle.

Ve Zlíně se Jan Leflík postupem doby vypracoval v předního herce místních divadelních scén a velké příležitosti dostal již v desítkách představení. Sám si cení svých rolí ve hrách Dobře placená procházka (2001) nebo Mistr a Markétka (2005), zajímavou kreaci předvedl také v představení Elektrická puma v Divadélku v klubu (2004). Uvedení této hry sám inicioval a podílel se na ní i jako asistent režie. Řadu menších i větších rolí mu přináší klasika domácí (Naši furianti, Rok na vsi) i světová (Král Lear, Něco za něco, Višňový sad, Sluha dvou pánů), titulní úlohu hrál v Haškově Švejkovi (2009). Účinkuje také v pohádkách (O chytré princezně, Bajaja).

Díky divadelnímu angažmá mimo Prahu se Jan Leflík jen zřídka dostává k úkolům před kamerou, vidět jsme jej mohli například v seriálu ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ (2005), televizní kamera zaznamenala také zlínské představení ČERVENÝ A ČERNÝ (2006), které je moderní adaptací slavné Stendhalovy literární předlohy.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

2019 Live Show (studentský film)
TvMiniUni: Zloděj otázek
2018 Pepa
Teambuilding
2015 Domácí péče
Tah na branku (studentský film)
2011 Aktovka (studentský film)
1991 Příliš mnoho dobrých úmyslů (TV film)

TV seriály

2016 Kosmo (TV seriál)
Sumec nemá kníry (E01)
Doktor Martin (TV seriál)
Šťastně až do smrti (S02E07)
2014 Doktoři z Počátků (TV seriál)
Návraty a zvraty (S02E03)
2005 Ordinace v růžové zahradě (TV seriál)
1999 Hříšní lidé města brněnského (TV seriál)
Záhadné zmizení Lily Košvancové (E03)

Dokumentární

2014 Rozsudek (TV seriál)
Utajený porod (S01E07)

Divadelní záznam

2016 Baťa Tomáš, živý (divadelní záznam)
2006 Červený a černý (divadelní záznam)
1998 Katynka z Heilbronnu neboli Zkouška ohněm (divadelní záznam)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky