foto

Franco Columbu

  • nar. 7.8.1941
    Ollolai, Sardinia, Itálie
  • zem. 30.8.2019 (78 let)
    San Teodoro, Sardinia, Itálie

Biografie

Boxer, kulturista, powerlifter, herec a producent Franco Columbu se narodil v rodině farmáře na Sardínii a již od mládí se věnoval sportu. Stal se italským boxerským šampionem a za lepšími tréninkovými podmínkami se vypravil na začátku šedesátých let do Mnichova. Zde se v roce 1965 uskutečnilo nejdůležitější setkání jeho života, když zde na několik příštích desítek let spojil svou sportovní i profesní kariéru s kulturistikou a Arnoldem Schwarzeneggerem.

V roce 1969 byl Franco Columbu na přání Arnolda Schwarzeneggera pozván Joe Weiderem do Kalifornie, kde se s Arnoldem usadil a trénoval. Franco utvořil s Arnoldem nejvýraznější duo zlaté éry kulturistiky a ačkoliv Arnolda nikdy neporazil, byl mu po celou dobu jeho králování jedním z největších soupeřů. Po Arnoldově odchodu se však dočkal i Franco, když v letech 1976 a 1981 zvítězil na nejvýznamnější kulturistické soutěži Mr. Olympia. Franco Columbu je dodnes považován za jednoho z nejlepších a hlavně nejsilnějších kulturistů historie.

Svou první a asi nejvýznamnější roli ve filmu si Franco Columbu zahrál po boku Arnolda v dokumentu PUMPING IRON, kde je společně s Arnoldem a Lou Ferrignem hlavní postavou boje o Mr. Olympia 1975. Franco se pak po boku svého slavného přítele objevil v drobnějších rolích i ve filmech BARBAR CONAN, TERMINÁTOR, BĚŽÍCÍ MUŽ a BERETTŮV OSTROV, který stejně jako snímek ANCIENT WARRIORS i produkoval.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1994 Berettův ostrov

Producentská filmografie

Filmy

1994 Berettův ostrov

Režijní filmografie

Host

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky