foto

Li Gong

  • nar. 31.12.1965 (54 let)
    Shenyang, Liaoning, Čína

Biografie

Li Gong se narodila jako páté dítě do rodiny profesora ekonomie a učitelky. Herectví vystudovala na Pekingské filmové akademii, kterou absolvovala v roce 1989.

V roce 1987, kdy byla ještě stále studentkou, si ji vybral režisér Yimou Zhang do hlavní role ve svém prvním filmu RUDÉ POLE. To byl začátek jejich dlouholeté spolupráce. Li Gong se stala jeho múzou a jejich vztah přerostl i do osobní roviny. Za role v jeho dalších filmech se jí dostalo jak místního tak zahraničního ohlasu. Světovnou proslulost jí zaručil výkon v na Oscara nominovaném filmu ZAVĚSTE ČERVENÉ LUCERNY (1991) a v THE STORY OF QIU JU (1992), za který získala cenu pro nejlepší herečku na Festivalu v Benátkách. Když v roce 1995 ukončila svůj osobní vztah s Yimou Zhangem, byl to konec i jejich filmové spolupráce. Tu obnovili až po dlouhých deseti letech ve filmu KLETBA ZLATÉHO KVĚTU.

Za roli ve filmu SBOHEM, MÁ KONKUBÍNO obdržela v roce 1993 Li Gong cenu New York Film Critics Circle. Byla to její první hlavní role ve filmu jiného režiséra než Yimou Zhanga.

Přestože byla uznávanou herečkou, odkládala Li Gong práci v Hollywoodu po dlouhá léta. Částečně proto, že se jí nelíbily nabízené role a částečně proto, že si nebyla jistá svou angličtinou. Její první velká anglicky mluvící role přišla tedy až v roce 2005 ve filmu GEJŠA. Další anglicky mluvící role následovaly ve filmech MIAMI VICE (2006) a HANNIBAL - ZROZENÍ (2007).

Zuzanice

Host

TV pořady

2014 The 2014 Film Independent Spirit Awards (TV pořad)
1986 Siskel & Ebert & the Movies (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(166)