foto

Maggie Cheung

  • nar. 20.9.1964 (55 let)
    Hong Kong, Čína

Biografie

"Myslím, že to vychází odněkud z hlubin mého nitra, ta síla, abych přestála všechno, co mě v životě potká. Když se tak dívám zpátky, myslím, že to byl právě ten pocit v anglické škole, když mi bylo osm a cítila jsem se tam jako jakýsi vetřelec...že právě tam se zrodila ta moje hrdost. Myslím že jsem hodně defenzivní, snažím se ale, abych taková už do budoucna nebyla.“

Maggie Cheung se narodila v Honkongu, kam její rodiče dorazili ze Šanghaje. Jako dítě se údajně chtěla stát kadeřnicí, chodila na školu ”St Paul's Convent“ a když jí bylo osm, tak její obchodně zaměřená rodina emigrovala do Anglie, kde v kentském Bromley prožila část svého dětství a dospívání. V roce 1982, po střední škole, se do Honkongu vrátila původně jen na prázdniny, ale začala se zde věnovat modelingu, reklamě a jednu dobu pracovala také jako prodavačka v japonském obchodním domě. V roce 1983 se zúčastnila soutěže krásy Miss Hong Kong ve které obsadila druhé místo a současně se stala i nejfotogeničtější dívkou (Miss Photogenic). Ve stejném roce postoupila až do semifinále Miss World.

Od roku 1983 má na svém kontě přes 80 filmů, pravdou ale je, že před rokem 1988 se její role omezovaly na postavy přitažlivých dívek, jako byla například "May", přítelkyně hlavního hrdiny, policejního detektiva "Kevina" Chan Ka Kuie, v prvních třech dílech (1985, 1988 a 1992) akční série POLICE STORY s Jackie Chanem (ve ”čtyřce” z roku 2004, STRACH NAD HONKONGEM, bychom ji ale hledali marně). Maggie často zmiňuje roli v kriminálním dramatu WONG GOK KA MOON (As Tears Go By, 1988) jako začátek své skutečné herecké kariéry. Role současně znamenala počátek plodné spolupráce s režisérem Wong Kar-Waiem. ("…Wong [Kar-Wai] pohlíží na krásu, nebo ženu spojovanou s krásou, jako na věc smyslnou, dokonalou, zatímco Olivier [Assayas] se více zabývá něčím niternějším a moderním...to je co, mě na mojí práci baví, ta proměna, abyste se přizpůsobili nárokům různých režisérů.“)

Maggie Cheung je známá jako talentovaná multilingvistka. V YUEN LING-YUK (Centre stage, 1992) s lehkostí střídala plynulou mandarínštinu s kantonským i šanghajským dialektem. V dramatickém snímku s Nickem Noltem, ŽIVOT JE PEKLO (2004), mluvila zase plynulou angličtinou, francouzštinou a kantonskou a částečně i mandarínskou čínštinou. Díky své kosmopolitní výchově má před většinou honkongských herců, kteří mluví a hrají pouze kantonsky, nespornou výhodu (francouzsky se údajně naučila pro roli ve filmu AUGUSTIN, KRÁL KUNG-FU, 1999).

"Slova jako 'báječný,' 'skvělý,' 'ohromný', 'absolutně nádherný' v kantonské čínštině neexistují. Je to dobré, nebo je to prostě O.K. Tak to je. Kantonská čínština je velmi strohá…“

Mimoazijští diváci se s ní začali seznamovat díky snímkům jako byl právě YUEN LING-YUK (Stříbrného medvěda pro ”nejlepší herečku” Berlínského filmového festivalu získala právě za postavu Ruan Lingyu z tohoto filmu), Assayasovo fantasy IRMA VEP (1996), Wong Kar-Waiovo STVOŘENI PRO LÁSKU (2000) a jeho “pokračování“ 2046 (2004), akční snímek z historické Číny HRDINA (2002) a drama ŽIVOT JE PEKLO (2004). ("...zažíváš mnohem více bolesti než ´běžní´ lidé, umře ti matka, umře ti otec, vykopne tě tvůj kluk, žiješ na ulici a ty emoce opravdu prožíváš... pak se s odstupem podíváš na natáčení a pomyslíš si, byla jsem tak smutná, protože mě ve filmu neměl rád můj přítel - nebo to bylo něco jiného, něco skutečného?" )

V letech 1998-2001 (za zmínku možná stojí, že se brali 26. prosince) byla provdaná za francouzského režiséra Oliviera Assayase. Vzájemné přátelské vazby po rozvodu nepřetrhali, jak o tom svědčí právě společný projekt ŽIVOT JE PEKLO (2004), který Cheung přinesl cenu pro ”nejlepší herečku”na festivale v Cannes a také nominaci na Césara. Součástí její role drogově závislé ambiciózní zpěvačky Emily Wang byl - jak jinak – zpěv a písně jí napsal David Roback z Mazzy Star. V únoru 2007 jí newyorské ”Timesy” za tuto roli zařadily mezi 22 velkých hereckých představitelů roku 2006. Roli Emily i roli v ”Irmě” psal Olivier Assayas údajně speciálně pro ni a je první čínskou respektive asijskou umělkyní, která vůbec kdy získala ocenění pro “nejlepší herečku“ na evropských filmových festivalech.

Maggie Cheung je (září 2008) držitelkou pěti honkongských cen pro “nejlepší herečku“ (za film TIAN MI MI čili “Comrades, Almost a Love Story“ z roku 1996 získala současně i cenu Sdružení honkongských filmových kritiků, HKFCS). Na dalších šest honkongských filmových cen (v roce 1991 současně za “hlavní“ i “vedlejší“ roli) byla nominována. Na svém kontě má také čtyři Zlaté koně z Tajwanského filmového festivalu. Byla členkou poroty na filmových festivalech v Berlíně (1997), Benátkách (1999) a Cannes (2007) a v roce 2007 byla na Šanghajském mezinárodním filmovém festivale oceněna za “vyjímečný příspěvek“ čínskému filmu.

Do roku 2008 pracovala na sedmi filmech nebo televizních seriálech s Tonym Leung Chiu Waiem (STVOŘENI PRO LÁSKU, HRDINA, 2046). V šesti filmech se objevila po boku Brigitte Lin (POLICE STORY), kterou považuje za svůj vzor a respektovanou herečku. Byla jí nabídnuta role v X2 (2003), mohla být obsazena do romantického kousku GEJŠA (2005), obě odmítla (Gejšu pro rasově příliš citlivé téma).

V současné době (2008) uvažuje, že nechá hraní a začne se věnovat skládání filmové hudby a malbě, ačkoli přiznává, že nějaký ten prostor pro příležitostné komediální role by tu mohl zůstat. Jak sama říká, pracovala na mnoha různých rolích a nechce se opakovat. (“Je čím dál těžší nalézt něco zajímavého.“) Tato ikona asijské kinematografie a tvář parfémů Hermes a šampónů značky LUX nyní ve skutečnosti žije v Evropě a Honkong považuje za svůj druhý domov.

"Nezáleží na tom, kam odjíždím, pokaždé cítím, že něco opouštím. Pokaždé, když sedám do letadla, pláču. Letušky na Cathay Pacific si musí myslet, že jsem se zbláznila."

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Filmy

2010 Hot Summer Days
Wan zhong lang
2008 Na východě ďábel, na západě jed
2004 2046
Život je peklo
2002 Hrdina
2000 Stvořeni pro lásku
Yi jian zhong qing
1999 Augustin, roi du Kung-fu
1997 Song jia huang chao
Čínský hlavolam
1996 Irma Vep
Tian mi mi
1994 Dong xie xi du
Xin tong ju shi dai
1993 Bosonohý kluk
Ching Se
Dong fang san xia
Fei yue mi qing
Kin chan no Cinema Jack
Lian zheng di yi ji
Létající dýky
Qian mian tian wang
She diao ying xiong zhi dong cheng xi jiu
Wu xia qi gong zhu
Xian dai hao xia zhuan
Zhui nan zi
Zuřivý mnich
1992 Bai mei gui
Bojovník
Hua! ying xiong
Jia you xi shi
Leung goh nuijen, yat goh leng, yat goh m leng
Police Story 3
San ren zuo shi jie
Xin long men ke zhan
Zhen de ai ni
1991 Dračí dvojčata
Fu gui ji xiang
Hao men ye yan
Hei xue
Ruan Lingyu
Shuang cheng gu shi
Zhi zai chu wei
1990 A Fei zheng zhuan
Ai zai bie xiang de ji jie
Gong chang fei long
Gun gun hong chen
Ke tu qiu hen
Ren zai Niu Yue
San ren xin shi jie
Zhong Ri nan bei he
1989 Bu tuo wa de ren
Qiu ai ye jing hun
Shao nu xin
Shen yong shuang mei mai
Wo ai fu gui
Xiao xiao xiao jing cha
Zai jian wang lao wu
Čas válečníků
1988 Ai de tao bing
Fei mao liu lang ji
Guo bu xin lang
Liu jin sui yue
Nan bei ma da
Police Story 2
Qiu ai gan si dui
Shuang fei lin men
Wang Jiao ka men
Ying zhao nu lang 1988
Yue liang, xing xing, tai yang
1987 Cheng chong chui lui chai
Huang-se gushi
Project A 2
Tian ci liang yuan
Xin tiao yi bai
Yong ai zhuo yi ren
1986 Kai xin gui zhuang gui
Mei gui de gu shi
Yuen chun hap yu wai see lee
1985 It's a Drink, It's a Bomb!
Mo deng xian lu qi yuan
Police Story
1984 Behind the Yellow Line
Ching wa wong ji

TV seriály

1985 Yang ka cheung (TV seriál)
1984 Sun jaat si hing (TV seriál)
Wak chu choi hong (TV seriál)

Dokumentární

1997 Sans titre

Host

TV pořady

1992 Le cercle de minuit (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(85)