foto

Eric Cantona

  • nar. 24.5.1966 (54 let)
    Marseille, Francie

Biografie

"To víte, takový je život. Jednou jste nahoře, jednou dole."

Zachmuřený pohled, zdvižený límeček, bezbřehá fotbalová genialita. I tak by se dal popsat Eric Cantona. Jeden z nejslavnějších a nejkontroverznějších fotbalistů, který kdy běhal po zelených trávnících.

Fotbalový mistr Evropy do 21 let, čtyřnásobný držitel triumfu v anglické nejvyšší ligové soutěži a dvojnásobný vítěz nejstarší fotbalové trofeje na světě FA Cupu Eric Cantona se narodil 24. května 1966 v Marseille. V jeho žilách se s francouzskou krví mísí italské a španělské geny po jeho prarodičích a právě to bude zřejmě příčina vysokého temperamentu, který Cantona nikdy nedokázal ovládat a který ho proslavil po celém světě.

Urostlý útočník započal svoji fotbalovou kariéru v klubu FC Auxerre, kde strávil pět let. Dva roky v mládežnickém týmu a zbývající tři již v prvním mužstvu. Cantona se během svého účinkování v Auxerre dostal do francouzské reprezentace, se kterou v roce 1988 zvedl nad hlavu pohár pro mistra Evropy do 21 let. Jenže Ericovo účinkování v ani ne miliónovém městě mělo i své stinné stránky. Cantona jen těžko zvládal svůj temperament a často se tak dostával do sporů se svými spoluhráči, protihráči, rozhodčími i trenéry a tak se v roce 1988 stěhoval do rodné Marseille.

Ale ani v přístavním městě Cantona nenalezl potřebný klid a tak se poté, co byl nejdříve odeslán na hostování do Bordeaux a Montpellier a následně krátce účinkoval v klubu Nîmes Olympique, rozhodl dát na radu svého přítele a odešel vyzkoušet fotbalové štěstí do Anglie, kde na chvíli nalezl svůj druhý domov. Cantona se svým krátkodobým působením v Nîmes zapsal do paměti všech fanoušků především aférou, kdy vyjádřil nesouhlas s rozhodčím tím, že po sudím hodil míčem. Francouzský fotbalový svaz za toto napadení vyměřil Cantonovi měsíční trest. Vznětlivý fotbalista na toto reagoval tak, že vstal, obešel celou kárnou komisi a každého jejího člena nazval z očí do očí idiotem. Asi je zbytečné zmiňovat, že toto není zrovna dobrý způsob obhajoby a že výše Ericova trestu se vyšplhala až do tříměsíční podoby.

Cantonovy kroky mířily do klubu Sheffield Wednesday, kde strávil týden, během kterého ho tým testoval. Jenže vedení klubu si nebylo okamžitým Cantonovým angažováním jisté a tak Francouze požádalo, aby s týmem trénoval ještě o týden déle. To už bylo pro bouřlivého hráče příliš a tak se Eric upsal konkurenčnímu Leedsu United, který za něj poslal do Francie necelý milión liber. Cantonova technika našla v Leedsu veliké uplatnění. Kromě střílení branek Francouz vynikal především v jejich připravování pro své spoluhráče. Skvělými výkony na sebe francouzský bouřlivák upoutal pozornost slavného sira Alexe Fergusona, který ho také v roce 1992 za částku 1,2 miliónů koupil.

Cantona se tak stěhoval do slavného Manchesteru United, kde nosil populární číslo 7. Před ním se tímto číslem na zádech honosily klubové legendy George Best a Bryan Robson. Po Cantonovi se tohoto čísla ujal David Beckham, následován Cristianem Ronaldem. Cantona strávil v Manchesteru pět let, během kterých jeho klub čtyřikrát triumfoval v anglické nejvyšší fotbalové soutěži a dvakrát v anglickém poháru.

"Racci létají za rybářskou lodí, protože si myslí, že do moře budou hozeny nějaké ryby. Děkuji."

Těmito slovy Cantona popsal na tiskové konferenci incident, který ho definitivně proslavil i u lidí, kteří se o fotbal vůbec nezajímají. V lednu 1995 byl Eric v utkání proti Crystal Palace vyloučen. Chvíli pochodoval po hřišti se zmateným výrazem a až po opakované výzvě od rozhodčího se rozhodl opustit hrací plochu. Fanoušek soupeřova týmu Matthew Simmons vyslal směrem ke Cantonovi několik nelichotivých výroků, které si Francouz nenechal líbit. Vznětlivý fotbalista okamžitě přeskočil bariéru a neukázněného fanouška v letu nakopl. Výsledkem byla znepřátelená celá fotbalová veřejnost a půlroční zákaz činnosti. Tato událost také předznamenávala Cantonův konec kariéry. “Napadl jsem toho chuligána, protože takoví lidé nemají na fotbale co dělat. Pro některé lidi to je splněný sen, občas prostě na tyhle lidi nejde brát vůbec ohled,” komentuje Cantona situaci dnes.

Dlouhý trest Cantonu velice deprimoval a proto fotbalista žádal, aby byl jeho kontrakt s United rozvázán. Manažer týmu sir Alex Ferguson ale dokázal Cantonu uklidnit a přesvědčil ho k dalšímu setrvání v klubu. Fotbalovou kariéru ukončil Cantona v roce 1997, když mu bylo pouhých 30 let. I přes své výstřelky zanechal Eric Cantona v Manchesteru nesmazatelnou stopu a byl fanoušky týmu vyhlášen fotbalistou století. Poté se začal věnovat plážovému fotbalu a herectví. Účinkoval v reklamách společnosti Nike, ale objevil se i v historickém velkofilmu ELIZABETH s Cate Blanchett v hlavní roli. V roce 2009 si zahrál sám sebe v uměleckém snímku LOOKING FOR ERIC.

V součastné době se Cantona vrátil k fotbalu, když vykonává funkci sportovní ředitele týmu New York Cosmos.

Vítek "Vitason" Ulrich

Režijní filmografie

Host

TV pořady

2019 Clique dimanche (TV pořad)
2014 Un soir à la Tour Eiffel (TV pořad)
2009 Evropské filmové ceny 2009 (TV pořad)
2004 Le grand journal de Canal+ (TV pořad)
2001 Friday Night with Jonathan Ross (TV pořad)
1998 Tout le monde en parle (TV pořad)
Vivement dimanche prochain (TV pořad)
1996 Thé ou café (TV pořad)

Fanoušci tvůrce