foto

Colin Blakely

  • nar. 23.9.1930
    Bangor, Hrabství Down, Severní Irsko, Velká Británie
  • zem. 7.5.1987 (56 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Colin George Blakely byl britský filmový, televizní a divadelní herec. Svá školní léta strávil v Anglii v hrabství Yorkshire, kde navštěvoval tamní Sedbergh School. Po svém návratu do Severního Irska nastoupil ve svých osmnácti letech do práce jako prodavač v obchodě se sportovními potřebami, který jeho rodina provozovala v Belfastu. Nebál se ani těžké fyzické práce, protože po určitý čas nakládal klády dřeva na železniční vagóny. V tomto období také začal hrát v amatérském divadle Bangor Drama Club a v roce 1957 se přesunul do divadla Group Theatre v Belfastu, kde se představil ve hře Dicka McArdlea „Master of the House“. Poté se přestěhoval do Anglie a mezi lety 1957 až 1959 působil na divadelních prknech londýnského divadla Royal Court Theatre a od roku 1961 začal spolupracovat se slavnou Royal Shakespeare Company.

O rok dříve se také poprvé postavil před objektivy studiových kamer. Nejdříve v rámci televizního pořadu On Trial, který se věnoval slavným soudním případům napříč britskou historií a následně i v celovečerním snímku, kterým bylo romantické drama ostravského rodáka Karla Reisze V sobotu večer, v neděli ráno. Snímek zaujal laickou i odbornou veřejnost a Colin se začal pravidelně objevovat na televizních obrazovkách a v menší míře i na plátnech kin. V první polovině 60. let 20. století si tak mimo jiné zahrál ve válečném snímku s Dirkem Bogardem The Password is Courage, ve sportovním dramatu z prostředí rugby Ten sportovní život nebo v dobrodružném filmu Dlouhé lodi Vikingů.

Roku 1966 natočil oscarový režisér Fred Zinnemann historické drama o životních osudech Sira Thomase Morea Člověk pro každé počasí a Colin zde ztvárnil vedlejší postavu Matthewa. A rozhodně si nevybral špatně, protože herci, štáb a film samotný získali celkem 6 Oscarů, 4 Zlaté Glóby a 7 cen BAFTA. Také díky úspěchu tohoto snímku si v druhé polovině 60. let 20. století Colin nemohl stěžovat na nedostatek práce. V průběhu let se tak objevil v populárních seriálech The Avengers a The Champions a rovněž si zahrál v romantické komedii Charlie Bubbles, v dobrodružné fantasy Její pomsta, kde hlavní roli získala česká herečka Olga Schoberová a jako velšský duchovní Asher se představil v historickém snímku Alfréd Veliký.

Další významným milníkem v jeho kariéře byl snímek legendárního hollywoodského režiséra Billyho Wildera Soukromý život Sherlocka Holmese. Colin se zde stal doktorem Johnem Watsonem, věrným přítelem a společníkem slavného britského detektiva, kterého zde ztvárnil Robert Stephens. I když se snímek ve své době nedočkal velkého úspěchu, za což mohlo i jeho radikální sestříhání do kratší stopáže, tak dnes je vnímán jako jedna z nejlepších filmových adaptací díla Sira Arthura Conana Doylea. V první polovině 70. let 20. století Colin nadále dělil svůj čas mezi televizi a film. Objevil se tak třeba v oceňovaném snímku Richarda Attenborougha o mládí Winstona Churchilla Mladý Winston, ale především ve slavné filmové adaptaci knihy Agathy Christie Vražda v Orient expresu. Ve snímku režiséra Sidneyho Lumeta se sešlo hvězdné herecké obsazení v čele s Albertem Finneyem v roli detektiva Hercula Poirota a Colin zde ztvárnil jednoho z pasažérů vlaku Cyruse B. Hardmana.

Ve druhé polovině 70. let 20. století se Colin zúčastnil natáčení oceňovaného televizního snímku Love Among the Ruins, kde se objevil po boku Katharine Hepburn a Laurence Oliviera. Ale mnohem významější byly jeho role na poli filmovém. Jedním z nich byl inspektor Alec Drummond v divácky uspěšné komedii Blakea Edwardse Růžový panter znovu zasahuje s nepřekonatelným Peterem Sellersem v roli komisaře Clouseaua. Další zajímavou rolí pak byl Frank Strang ve filmové adaptaci divadelní hry Petera Shaffera Equus v režii Sidneyho Lumeta a Colin za svůj herecký výkon získal nominaci na cenu BAFTA v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli. Poté se ještě Colin představil jako Harry Jones v detektivním snímku podle knihy Raymonda Chandlera Hluboký spánek a sedmdesátá léta zakončil rolí Tamila v biografickém snímku Meetings with Remarkable Men.

Na počátku 80. let 20. století byl Colin z hlediska hereckého vytížení na vrcholu své kariéry. Jenom v roce 1980 se objevil v biografickém snímku Nižinský o tanečníkovi Václavu Nižinském, dále pak v adaptaci románu Fredericka Forsytha Žoldáci a rovněž v televizním rodinném snímku natočeném podle knihy Frances Hodgson Burnett Malý lord Fauntleroy. V dalších letech si zahrál s Albertem Finneym a Martinem Sheenem v kriminálce Bankovní loupež nebo v další adaptaci knihy Agathy Christie Zlo pod sluncem v režii Guye Hamiltona, kde Colin ztvárnil Sira Horace Blatta a v roli Herculea Poirota se tentokrát představil Peter Ustinov. Zároveň se Colin také mihl v dalším snímku z „panteří“ série nazvaném Stopa Růžového pantera, který byl natočen dva roky po smrti Petera Sellerse a sestával tak především ze scén, které nebyly použity v předchozích dílech.

Mnohem zajímavější tak byla televizní adaptace hry Williama Shakespeara Král Lear z roku 1983, kde Colin ztvárnil Hraběte z Kentu a měl tak možnost být přítomen poslední shakespearovské roli Sira Laurence Oliviera. Poté se vydal do Itálie, kde začal Terence Hill připravovat svůj režijní debut Don Camillo. Zatímco Terence sám sebe obsadil do hlavní role svérázného vesnického kněze, Colin si zahrál jeho protivníka starostu Pepponeho a právě tato role se později ukázala být jeho poslední na filmovém plátně. Po natočení Dona Camilla se Colin více zaměříl na práci pro televizi, kde se v průběhu let 1984 až 1987 objevil v několika snímcích a seriálech, z nichž nejznámější je minisérie The Beiderbecke Affair z roku 1985.

Colin Blakely by jistě ztvárnil ještě mnoho zajímavých postav, bohužel onemocněl leukemií a 7. května 1987 ve věku 56 let této nemoci podlehl. Colin byl od roku 1961 až do své smrti ženatý s britskou herečkou Margaretou Whiting, se kterou měl tři syny – Drummonda, Camerona a Hamishe.

Michal "Stanmi" Staněk

Herecká filmografie

Filmy

1986 Birthday Party, The (TV film)
1985 Father, The (TV film)
Operation Julie (TV film)
1983 Don Camillo
Král Lear (TV film)
Legend of the Champions (TV film)
Red Monarch (TV film)
1982 Stopa Růžového pantera
Zlo pod sluncem
1981 Antony & Cleopatra (TV film)
Bankovní loupež
Nailed
Psy-Warriors (TV film)
1980 Day Christ Died, The (TV film)
Malý lord Fauntleroy (TV film)
Nižinský
Žoldáci
1979 Meetings with Remarkable Men
1978 Hluboký spánek
1977 Equus
1976 Růžový panter znovu zasahuje
Something to Hide
1975 Galileo
Love Among the Ruins (TV film)
To by se zvěrolékaři stát nemělo
1974 Vražda v Orient expresu
1973 Song at Twilight, A (TV film)
The National Health
1972 Mladý Winston
1970 Soukromý život Sherlocka Holmese
1969 Alfréd Veliký
1968 Decline and Fall... of a Birdwatcher
Její pomsta
1967 ...Otan ta psaria vgikan sti steria!
Charlie Bubbles
1966 The Spy with a Cold Nose
Člověk pro každé počasí
1964 Dlouhé lodi Vikingů
Do toho, do toho!
Never Put It In Writing
Práskači
1963 Ten sportovní život
1962 The Password is Courage
1961 Hellions, The
1960 V sobotu večer, v neděli ráno

TV seriály

1986 Paradise Postponed (TV seriál)
Screenplay (TV seriál)
1985 Summer Season (TV seriál)
The Beiderbecke Affair (TV seriál)
Theatre Night (TV seriál)
1979 Neobvyklé příběhy (TV seriál)
1975 The Hanged Man (TV seriál)
1974 Churchill's People (TV seriál)
1972 The Challengers (TV seriál)
The Man Outside (TV seriál)
1970 Play for Today (TV seriál)
1969 ITV Saturday Night Theatre (TV seriál)
1968 The Champions (TV seriál)
1967 Half Hour Story (TV seriál)
Man in a Suitcase (TV seriál)
1965 BBC Play of the Month (TV seriál)
The Troubleshooters (TV seriál)
Thirty-Minute Theatre (TV seriál)
1964 Detective (TV seriál)
Redcap (TV seriál)
The Wednesday Play (TV seriál)
Theatre 625 (TV seriál)
1963 The Plane Makers (TV seriál)
1962 Suspense (TV seriál)
1961 The Avengers (TV seriál)
1960 BBC Sunday-Night Play (TV seriál)
On Trial (TV seriál)
1956 Armchair Theatre (TV seriál)
1955 ITV Television Playhouse (TV seriál)
1954 Disneyland (TV seriál)

Dokumentární

1982 Making of Agatha Christie's 'Evil Under the Sun', The (TV film) - a.z.
1964 Horizon (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky