foto

Brigitte Helm

  • nar. 17.3.1906
    Berlín, Německá říše
  • zem. 11.6.1996 (90 let)
    Ascona, Švýcarsko

Biografie

U Brigitte Helm je dnes známa především role ve filmu Metropolis, málo se již ovšem ví, že právě ona mohla pro nás dnes být místo Marlene Dietrichové Lolou z MODRÉHO ANDĚLA , nebo že režisér James Whale uvažoval o jejím obsazení do svého filmu Frankensteinova nevěsta.

Brigitte Helm se narodila v roce 1906 (některé zdroje uvádějí 1908) pod jménem Brigitte Eva Gisela von Schittenhelm v Berlíně, jako dcera německého důstojníka, který nedlouho nato zemřel. Svoji první hereckou zkušenost získala díky divadelním představením, pořádaným její školou ve Werftpfuhlu během let 1916 až 1924.

Když Brigitte dokončila školu, její matka poslala dceřiny fotky režiséru Fritzu Langovi a Langově ženě Thee von Harbou, kteří tehdy spolupracovali na natáčení eposu NIBELUNGEN. Těm se mladá dívka zalíbila natolik, že byla pozvána na kamerovou zkoušku, která ji dovedla až k získání hlavní role ve filmu METROPOLIS. Dvojrolí idealistické dívky Marie a tajemné ženy-robota se rázem vyšvihla mezi nejoblíbenější herecké hvězdy své doby, zároveň také podepsala s koncernem Ufa kontrakt na dalších deset let.

Roku 1927 hrála role jako mlynářova dcera Magda ve snímu Karla Gruneho AM RANDE DER WELT a slepou ženu v Pabstově DER LIEBE DER JEANNE NEY. Díky filmu ALRAUNE byla její postava zaškatulkována do přihrádky takzvaných vampů a femme fatale (v dobovém tisku se u ní používalo i označení übervamp). ALRAUNE se v roce 1930, kvůli svojí oblíbenosti, dočkalo již zvukového remaku opět s Brigitte Helm v hlavní roli.

Na přelomu let 1928 až 1929 hrála hlavní roli v melodramatu DIE WUNDERBARE LIEBE DER NINA PETROWNA, v němž ztělesnila vznešenou a milující postavu ženy, jež se otráví jedem z nešťastné lásky. Zvukovou kariéru započala v roce 1930 po boku tenoristy Jana Kiepura snímkem DIE SINGENDE STADT. Jako Gigli v adaptaci románu od Irmgarga Keuna EINE VON UNS sehrála roli současné emancipovamé ženy s vlastním zaměstnáním, která ovšem stále touží a sní o dokonalé lásce.

Svoji poslední roli ženy vampa sehrála roku 1932 postavou pouštní královny Antiney v Pabstově DIE HERRIN VON ATLANTIS. Kromě této německé verze pracovala ještě na verzi francouzské a anglické. Naposledy se na stříbrném plátně objevila ve snímku EIN IDEALER GATTE. S rokem 1935 vypršel Brigitte Helm desetiletý kontrakt s Ufou a rozhodla se odejít do filmového "důchodu". K jejímu rozhodnutí přispěly značnou měrou antipatie k soudobé politické situaci Německa, mimo to se jí také ale dostávalo negativní reklamy díky jejím častým autonehodám (některé z nich se bohužel neobešly bez tragických následků) a v neposlední řadě i to, že se nikdy úplně jako herečka necítila ve své kůži. Po vypršení kontraktu odešla do ústraní (do konce života odmítala poskytovat interview týkající se její filmové kariéry) a provdala se za továrníka Hugo Kunheima s nímž se roku 1942 odstěhovala do Itálie a v 60. letech nadobro zakotvila v Asconě ve Švýcarsku, kde prakticky zapomenutá 11. června 1996 ve věku 90 (88?) let zemřela.

Michal "Véča" Večeřa