foto

Louise Brooks

  • nar. 14.11.1906
    Cherryvale, Kansas, USA
  • zem. 8.8.1985 (78 let)
    Rochester, New York, USA

Biografie

„Dobře oblečená žena může dobýt svět, i když její peněženka zeje prázdnotou“.

Celým jménem Mary Louise Brooks se narodila na Středozápadě, v kansaském městečku Cherryvale. Její umělecky založená matka ani otec Leonard, který byl právníkem, na děti neměli příliš mnoho času. Již od útlého věku se věnovala tanci a v 16 letech odešla z domova, aby mohla vystupovat s Denishawn Dancers a George White´s Scandals, než se stala součástí Ziegfeld Follies a následně jednou z nejvíce fascinujících hvězd stříbrného plátna.

Poprvé se objevila ve filmu v roce 1925 ve snímku THE STREET OF FORGOTTEN MEN. O rok později se už objevila hned v několika filmech jako slečna Bayportová v komedii THE AMERICAN VENUS, jako Janie Walsh v komedii LOVE ´EM AND LEAVE ´EM, jako Kitty Laverne v komedii A SOCIAL CELEBRITY nebo Diana O´Sullivan v romantickém dramatu JUST ANOTHER BLONDE. V roce 1927 ji diváci mohli vidět například jako Carol Flemingovou v romantickém dramatu ROLLED STOCKINGS. Její role Marie v komedii A GIRL IN EVERY PORT nebo roole mladé pronásledované dívky Nancy v dobrodružném dramatu BEGGARS OF LIFE (oba 1928) ukázaly, že Louise má opravdový herecký talent.

Nejčastěji bývá ale Louise srovnávána se svou filmovou rolí Lulu, mladého svobodomyslného děvčete, které žije z pozorností mužů, kteří podlehli jejímu šarmu, v dramatu PANDOŘINA SKŘÍŇKA z roku 1929. V tomtéž roce si Louise zahrála také mladou nevinnou dívku Thymian Henningovou, která se stane obětí znásilnění, následkem kterého otěhotní, je odmítnuta vlastní rodinou a musí se o sebe postarat sama v dramatu DENÍK ZTRACENÉ. Louise se stala známou nejen svými rolemi, ale také pánským střihem účesu, který následně tisíce žen přijaly za svůj. Louise ale nechtěla žít podle norem Hollywoodu a tamněnší filmové společnosti a tak dala Hollywoodu vale a přesídlila do Evropy, kde se obejvila v několika - rovněž velmi dobře přijatých – německých produkcích. Za svou filmovou kariéru, kterou ukončila v roce 1938 – kdy si zahrála Beth Hoytovou ve westernu OVERLAND STAGE RAIDERS, se objevila v pouhých 25 filmech. Poté trávila čas převážně čtením, psaním a malováním. Stala se uznávanou autorkou, vydala několik knih včetně vlastní autobiografie. V srpnu roku 1985 Louise zemřela ve věku 78 let na infarkt v americkém Rochesteru ve státě New York.

V červenci roku 1926 se jejím prvním manželem stal režisér A. Edward Sutherland, ale již o rok později navázala Louise vztah s Georgem Prestonem Marshallem, majitelem sítě prádelen a budoucím vlastníkem washingtonského fotbalového týmu Redskins, a tak svazek s Edwardem skončil již v červnu roku 1928 rozvodem. Jejím druhým a posledním manželem byl chicagský milionář Deering Davis, za kterého se Louise provdala v říjnu roku 1933, ale ani toto manželství nevydrželo. Louise manžela opustila již v březnu roku 1934 a manželé se oficiálně rozvedli v únoru roku 1938.

ČSFD.cz