foto

Tan Dun

  • nar. 18.8.1957 (63 let)
    Si Mao, provincie Chu-nan, Čína

Biografie

Snad nejznámější čínský skladatel soudobé vážné hudby se narodil v roce 1957 v provincii Hunan. Narodil se v menší vesnici a jako dítě obdivoval shimaony, což byli obyvatelé vesnice, kteří k rituálům a ceremoniím vytvářeli hudbu, nejběžněji pomocí obyčejných přírodních zdrojů jako voda a kamení.

Hudba spojená s přírodou ho tak očarovala, že i jako pracant na rýžových polí vytvořil vlastní hudební skupinu, se kterou hrával kde se jen dalo. Štestím v neštěstí se ukázala být převrhnutá loď, která vezla hudebníky a herce s Pekingské opery. Protože se neštěstí stalo blízko Tan Dunova bydliště, byl hereckou společnosti přijat a vydal se s nimi do Pekingu, kde poté nastoupil na hudební konzervatoř.

Studia mu šla a tak se roku 1980 mohl podívat jako student doktorského studia do New Yorku na Columbia University. Právě zde byl jaho hudební styl nejvíce ovlivněn například i Philipem Glassem. Jeho hudba je tak rozpoznatelná díky dechberoucím smyčcovým pasážím kombinovanými se zvuky přírody.

Co se týká jeho kariéry, tak za zmínku určitě stojí, že mu bylo svěřeno sepsání suity na oslavu předání Hong-Kongu Číně. V roce 1998 pak obdržel cenu za umění z Massachusettského Insitutu. Byl dokonce vybrán aby složil část projektu Passion 2000 na připomínku J.S.Bacha. V roce 2008 mu bylo svěřeno napsat pro YouTube Symfonický orchestr Internet Symphony No.1 Eroica a pro New Yorkskou filharmonii sepsal svůj první koncert pro piáno.

Krom filmové hudby k TYGRU A DRAKOVI, za kterou získal Oscara a hudby k HRDINOVI patří mezi jeho nejznámější díla opera První císař, kterou bylo možno shlédnout i v ČR nebo venkovní produkce Zen Shaolin, která měla premiéru v roce 2006 poblíž Shaolinského kláštera v Henanu.

Václav "FARGO" Maliňák

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 21-40 >>
všichni fanoušci
(88)