foto

Laurent Stocker

  • nar. 23.5.1973 (46 let)
    Saint-Dizier, Francie

Biografie

Laurent Stocker se na hereckou dráhu připravoval od počátku 90. let v dramatických kurzech, nakonec studoval na Národní konzervatoři dramatického umění v Paříži (1993-1996), zároveň absolvoval studium literatury na Sorbonně. Jako herec začínal na různých pařížských scénách, především ale zazářil na každoročním divadelním festivalu v Avignonu (Jindřich V., Balkón). Zároveň získal první zkušenosti před kamerou v rámci televizních seriálů.

V roce 2001 byl Laurent Stocker angažován do prestižního divadla Comédie Française, kde působí dodnes a patří k předním osobnostem mladé generace francouzského herectví. Bohaté uplatnění mu přináší především osvědčená francouzská klasika (Zdravý nemocný, Cyrano z Bergeracu, Tartuffe, Figarova svatba, Měšťák šlechticem), hraje také v dílech ruských autorů (Les, Platonov, Tři sestry). Za vedlejší roli v Lagarcově hře Jenom konec světa byl v roce 2008 nominován na Molièrovu cenu.

Před filmovou kamerou se začal uplatňovat v menších rolích od konce devadesátých let (MARKÝZ DE SADE – Sade, 2000). Více pracoval pro televizi, která pořizovala adaptace divadelních představení (KROCAN – Le dindon, 2003; EZOPOVY BAJKY – Fables de Fontaine, 2006; FIGAROVA SVATBA – Le mariage de Figaro, 2008). Spolupráce s filmem jej vynesla na výsluní popularity až s romantickým příběhem PROSTĚ SPOLU (Ensemble, c′est tout, 2007). Tady hrál zakřiknutého koktavého aristokrata Philiberta s hereckými ambicemi a tato role mu vynesla Cézara a cenu Prix Raimu, o něco později pak i diváckou cenu na festivalu v Tokiu.

Tento úspěch pochopitelně zvýšil zájem o Stockera jako filmového herce, a přestože tradice Comédie Française filmovému umění příliš nepřejí, následně dostal velké role v dalších snímcích (SPOLEČENSKÁ PRAVIDLA – Le code a changé, 2008; ŠVIHÁK AJŤÁK – Cyprien, 2009). Znovu točí také v televizi, kde například účinkoval v inscenaci úspěšné hry JENOM KONEC SVĚTA (Juste la fin du monde, 2010). Kromě Comédie Française účinkuje Stocker i na jiných scénách, hraje například v divadle Théâtre du Vieux-Colombier. V roce 2008 obdržel od francouzského ministerstva kultury Řád umění a literatury.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2008 Au Field de la nuit (TV pořad)
La grande librairie (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
1998 Vivement dimanche (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace