foto

Jean Piat

  • nar. 23.9.1924
    Lannoy, Francie
  • zem. 18.9.2018 (93 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzský herec Jean Piat zasvětil svou uměleckou dráhu hlavně divadlu, což se odrazilo na jeho početně nevýznamné filmografii. Pochází z města Lannoy v severní Francii a narodil se do rodiny vysokého armádního důstojníka. Od dětství toužil dělat divadlo, přičemž rodiče měli na jeho plány rozdílné názory – zatímco u matky nacházel podporu, otec jej nutil studovat seriózní obory. Jean Piat si nakonec prosadil svůj záměr a začal studovat herectví na pařížské konzervatoři. Krátce po válce přijal nabídku na velkou roli románové postavy detektiva Josepha Rouletabille v kriminálkách ROULETABILLE PROTI PIKOVÉ DÁMĚ (Rouletabille contre la dame de pique, 1945) a ROULETABILLE HRAJE A VYHRÁVÁ (Rouletabille joue et gagné, 1946). V těchto filmech mu sekundovaly největší herecké hvězdy té doby jako Marie Déa a Suzanne Dehelly, v kinech však měly jen slabý ohlas.

Kvůli uměleckým aktivitám neslučitelným se stanovami školy byl Piat z konzervatoře vyloučen, vzápětí ale dostal angažmá v Comédie Française. Což je s podivem, protože prestižní scéna Comédie Française si většinou vybírala mezi nejlepšími absolventy konzervatoře, v tomto případě ale neomylně sáhla po nadaném rebelovi. Jean Piat byl členem Comédie Française v letech 1947-1972 a odehrál zde desítky velkých rolí z děl nejslavnějších autorů. Začínal menšími rolemi ve francouzské klasice, ale i ve hrách W. Shakespeara, vyvrcholením jeho divadelního herectví byly titulní role v představeních Figarova svatba (1958) a Cyrano z Bergeracu (1964); obě hry se dočkaly několika stovek repríz. Příležitostně se věnoval i divadelní režii a realizoval například populární frašky francouzských autorů Marivauxe nebo Labicha.

Co se týče filmu, příslušnost ke scéně Comédie Française znamenala značně omezené možnosti, menší role odehrál Jean Piat v Guitryho historických velkofilmech (KULHAVÝ ĎÁBEL – Le diable boiteux, 1948; NAPOLEON – Napoléon, 1955), vděčnou příležitostí pro něj později byly filmové adaptace osvědčených divadelních předloh jako MĚŠŤÁK ŠLECHTICEM (Le bourgeois gentilhomme, 1958) nebo FIGAROVA SVATBA (Le mariage de Figaro, 1959). Později se uplatnil v úlohách historických postav v televizi, titulní roli hrál v seriálu LAGARDÈRE (1967), nové verzi slavné románové předlohy Hrbáč. Zaujal také svými kreacemi v dalších historických seriálech SCHULMEISTER, CÍSAŘSKÝ ŠPIÓN (Schulmeister, espion de l′empereur, 1972) nebo PROKLETÍ KRÁLOVÉ (Les rois maudits, 1972). Mihl se ale i ve slavném thrilleru CESTUJÍCÍ V DEŠTI (Le passager de la pluie, 1969).

Mezitím v roce 1972 opustil řady Comédie Française a obdržel zde čestné členství, později pak účinkoval v divadlech Théâtre de la Madeleine nebo Théâtre Marigny. Zatímco na jevišti sklízel další velké úspěchy, svou práci pro film uzavřel nepříliš zdařile vedlejší rolí právníka v průměrné komedii AHOJ, CHLAPI (Ciao, les mecs, 1979). V devadesátých letech byl Jean Piat dvakrát nominován na prestižní divadelní Molièrovu cenu, jeho uměleckou kariéru nakonec ocenil i stát – Piat je nositelem Řádu Čestné legie, Řádu umění a literatury a rytířem Řádu za zásluhy. V posledních letech se více než v minulosti věnuje také dabingu a do francouzštiny namluvil například postavu Gandalfa v trilogii PÁN PRSTENŮ.

Manželkou Jeana Piata byla divadelní herečka Françoise Engel (1920-2005).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1990 Avanti (TV film)

Host

TV pořady

2005 Café Picouly (TV pořad)
Les grands du rire (TV pořad)
2002 Le fabuleux destin de... (TV pořad)
1999 C'est au programme (TV pořad)
1998 Vivement dimanche prochain (TV pořad)
1996 Thé ou café (TV pořad)
1987 Matin Bonheur (TV pořad)
1980 Stars (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky