foto

Stieg Larsson

  • nar. 15.8.1954
    Skelleftehamn, Västerbottens län, Švédsko
  • zem. 9.11.2004 (50 let)
    Stockholm, Stockholms län, Švédsko

Biografie

Stieg Larsson, druhý nejprodávanější autor beletrie na světě pro rok 2008, se narodil 15. srpna 1954 nedaleko města Skelleftea. Karl Stig-Erland Larsson, celým jménem, byl švédský novinář a spisovatel, ve své profesi považován za odborníka na pravicový extremismus.

V devadesátých letech založil nadaci Expo, která se zabývala sledováním a dokumentací rasistických a nedemokratických událostí ve švédské společnosti. Díky svým politickým přesvědčením a novinářským zkušenostem se stal šéfredaktorem stejnojmenného časopisu. Tento čtvrtletník vychází dodnes a obsahuje převážně investigativní články na téma nacionalismu, rasismu, nedemokratického a antisemitistického smýšlení.

Když v letech 1977 až 1999 působil jako grafik v tiskové agentuře Tidningarnas Telegrambyra, zrodila se mu v hlavě myšlenka k napsání detektivní série Milénium. Když 9. listopadu 2004 zemřel na těžký infarkt, zanechal po sobě tři hotová, dosud nepublikovaná díla tvořící trilogii Milénium. První kniha z této trilogie, Muži, kteří nenávidí ženy, vyšla ve Švédsku brzy po jeho smrti – v roce 2005. Netrvalo dlouho a stala se mezinárodně uznávaným bestsellerem. Celá trilogie pak po svém vydání sklidila mimořádný úspěch jak u čtenářů tak kritiků.

Nyní se do médií dostala zpráva o pokračování Larssonovy úspěšné trilogie Milénium. Ve svém notebooku zanechal rozepsaný čtvrtý díl – údajně napsat asi dvě stě stran. Proslýchá se také, že před svou smrtí stihl napsat i synopsi pro pátý a šestý díl plánované desetidílné série. Z pod pera švédského novináře a spisovatele Davida Lagercrantze tak má vzniknout pokračování, které se bude odvíjet od předešlých tří dílů. Nový autor zachová hlavní postavy, plánuje však přidat i své nápady a nové postavy. Čtvrtého dílu bychom se tak mohli dočkat už v roce 2015.

Sérii Milénium tvoří nyní tři knihy – Muži, kteří nenávidí ženy (2005), Dívka, která si hrála s ohněm (2006) a Dívka, která kopla do vosího hnízda (2007). První díl dostal v roce 2005 cenu za nejlepší skandinávský kriminální román, druhý díl byl oceněn jako nejlepší švédský kriminální román roku 2006 a třetí díl získal cenu Kniha roku.

Na motivy trilogie Milénium byly natočeny tři na sebe navazující filmy. Ve Švédsku měly všechny tři díly premiéru v roce 2009. V České republice měl první film premiéru 1. července 2010, druhý film 11. listopadu téhož roku a třetí díl filmu měl premiéru 16. prosince 2010. V hlavních rolích této trilogie se představil známý švédský herec Michael Nyqvist a Noomi Rapace, které role Lisbeth Salanderové přinesla celosvětovou slávu.

V roce 2011 natočil David Fincher remak filmu Muži, kteří nenávidí ženy s názvem The Girl With The Dragon Tatoo. Do českých a slovenských kin se tento film dostal 12.1. 2012. Do role investigativního novináře Mikaela Blomkvista byl obsazen Daniel Craig, role Lisbeth Salanderové se ujala Rooney Mara, která již s Fincherem v minulosti spolupracovala ve filmu The social network nebo v remaku slavného hororu Noční můra z Elm Street. Druhý a třetí díl slavné trilogie se plánuje na rok 2015 a 2016 se stejným hereckým obsazením do hlavních rolí.

Eva Gabrielssonová, dlouholetá partnerka Stiega Larssona, napsala o svém životním partnerovi knihu s názvem Milénium, Stieg a já. Kniha zrcadlí jak jejich společné chvilky a vzájemnou lásku, tak i těžkosti, jimiž si museli společně projít. V knize také odkrývá inspirační zdroj k napsání Milénia. Ve svých vzpomínkách zachytila třicet dva let, od jejího i Stiegova mládí, jejich seznámení, společný život, až po Stiegovu smrt a život bez něho. Po Stiegově smrti musela Eva čelit nejen smutku ze ztráty svého dlouholetého partnera, ale i nepříjemným sporům o dědictví s Larssonovou rodinou. Jelikož Eva nikdy nebyla zákonná manželka, přišla o veškerá svá práva na pozůstalost. Larsson si přitom Evu nevzal ze známého důvodu. Jelikož Larssonovi chodili kvůli jeho novinářským aktivitám výhružné dopisy, chtěl Evu chránit před možným útokem. To by ale nemohl, kdyby si ji vzal – ve Švédsku totiž platí zákon, že sezdaní lidé musí nahlásit adresu svého bydliště. V knize tak Eva líčí svůj boj za svěření správy duševního vlastnictví na Larssonova díla – nejen na trilogii Milénium, ale i na všechny ostatní texty, ve kterých Larsson vyjadřoval svůj názor na sociální a politické problémy.

Zuzana "Bobbles" Boukalová

Spisovatelská filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

2010 Nordic Noir: The Story of Scandinavian Crime Fiction (TV film) - a.z.
2005 White Terror

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky